LT   EN   RU  
2021 m. gegužės 18 d., antradienis Straipsniai.lt - Teminis naujienų ir straipsnių katalogas
  Teisė
  Mokslas > Mokslo sritys > Teisė
Lankomumo reitingas Publikuota: 2003-07-25 Spausdinti Spausdinti
Ginčai

Sprendžiami dviem būdais:

1. teisminis ginčų sprendimo būdas.

2. neteisminis (arbitražas) ginčų sprendimo būdas.

Komercinis arbitražas – tai ginčo sprendimo būdas, kai fiziniai ar juridiniai asmenys remdamiesi savo susitarimu tarpusavio ginčui spręsti kreipiasi, ne į valstybės teismą, ar į jų susitarimu pasirinktą, ar įstatymais nustatyta tvarka paskirta trečiąjį asmenį ar asmenis. Toks ginčo sprendimo būdas galimas tik šalim susitarus. Galimos dvi arbitražo formos: institucinis arbitražas, ad hoc arbitražas (vienam atskiram kartui)

Institucinis arbitražas – tai arbitražas, kai šalių susitarimu ginčo sprendimą organizuoja, ji aptarnauja, bei kitų šalių susitarimu suteiktus įgaliojimus vykdo nuolatinė arbitražo institucija.

Ad hoc arbitražas – arbitražas, kai šalių susitarimu ginčo sprendimu neorganizuoja nuolatinė arbitražinė institucija.

Institucinis arbitražas yra steigiamos nuolatinės arbitražo institucijos (Lietuvoje Vilniaus Tarptautinis Arbitražas) kurių nuolatinė funkcija būtų organizuoti ir aptarnauti arbitražą. Nuolatinės arbitražo institucijos nesprendžia ginčo taip pat draudžiama daryti įtaką ginčo nagrinėjimui, arbitražams. Nuolatinės arbitražo institucijos parengia ir patvirtina arbitražo taisykles (reglamentais). Tie reglamentai parengiami ir turi reikšme tuomet, kai šalys arbitražiniu susitarimu nutaria jas taikyti. Nuolatinės arbitražinės institucijos paskelbia apie savo veiklą ir jei šalys sumoka joms, tai jos negali atsisakyti nagrinėti ginčo. Arbitražinis nagrinėja organizuoja, bet nesprendžia ginčų. Arbitražinis susitarimas, tai šalių susitarimas perduoti spręsti arbitražiniam teismui visus ar tam tikrus ginčus kilusius ar galinčius kilti tarp jų dėl kokių nors konkrečių sutartinių ar kitokių teisinių santykių, kurie gali būti arbitražinio nagrinėjimo dalykai. Arbitražinis susitarimas gali būti įforminamas, kaip arbitražinė išlyga, kuri gali būti įrašyta sutartyje, arba kaip šalių sudaryta atskira sutartis. Arbitražinis susitarimas sudaromas raštu. Yra ginčai, kurie negali būti perduoti arbitražui, tai yra kylančių iš konstitucinių, darbo, šeimos santykių, taip pat ginčai susiję su konkurencija, patentais, prekių ir paslaugų ženklais, bankrotu, bei ginčai kylantys iš vartojimo sutarčių. Valstybių ir savivaldybių įmonės, institucijos, organizacijos jei yra viena iš šalių, tai reikalingas steigėjo sutikimas, jei norima perduoti ginčą nagrinėti arbitražui. Jei teismas gauna ieškininį pareiškimą, dėl kurio šalys yra sudariusios arbitražinį susitarimą, bet kurios atsisako jį priimti. Arbitražinis susitarimas gali būti pripažintas negaliojančiu bendrais pagrindais ar dėl to, kad ginčą priklauso nagrinėti arbitražui. Ar jei bus netinkamai sudarytas arbitražinis susitarimas (formos reikalavimas).

Griežtai draudžiama Straipsniai.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo. Cituojant būtina aiški nuoroda į Straipsniai.lt kaip informacijos šaltinį.

Atsitiktinės gairės:    Erotiniai šokiai (23)    Mokslininkai (2)    Savižudybė (12)    Melagių diena (3)    Mokyklos (22)    Kreditai (2)    Vandens slidės (2)    Klubai (5)    Šventasis Kazimieras (2)    Kultūra (749)    Katalikybė (49)    Gyvenimo džiaugsmas (2)    Klubai (8)    Žuvys (7)    Seimo Pirmininkas (2)    Shotokan (11)    Mokesčiai (8)    Pankiškos muzikos grupės (15)    Tatuiruotės (7)    Automobiliai (41)    Imtynės (29)    Lietuvių valgiai (28)    Gyvūnai (174)    Valstiečių sąjunga (2)    Atmintis (4)    Dvarai (36)    Žindymas (14)    Pyktis (6)    Stalo žaidimai (7)    Pramoginiai šokiai (2)    Kelnaitės (2)    Įdomybės (87)    Poltergeistai (2)    Netolerancija (6)    Vampyrai (9)    Rytietiški šokiai (16)    Pedagogika (21)    Erotika (8)    6 branduolių (3)    Procesoriai (28)    Rokeriai (3)    Arūnas Valinskas (4)    LNK (2)    Škotų aviganis (3)    Filatelija (11)    Fajetai (2)    Telekomunikacijos (188)    Drakonai (36)    Alus (22)    Velniai (9)
1. Kas gali paneigti, kad - teisininkai ruošiami principu, kad už pinigus galėtų ir velnią išteisinti ?
2. Žmogaus teises D. Budrevičienės atleidimo iš darbo byloje sunku apginti, nes Krekenavos agrofirmos vadovybė primeta teismui savo taisykles
3. Faktinių aplinkybių konstatavimo paklausa kasmet padidėja po kelis kartus
4. Buvęs teisingumo ministras dirbs advokatų profesinėje bendrijoje
5. Briuselio Konvencija ir jos įtaka tarptautinei privatinei teisei
6. Arbitražinis nagrinėjimas
7. Arbitražo sudarymas
8. Prekių ir paslaugų ženklai
9. Teismo sprendimų vykdymo procesas
10. Arbitražinio teismo sprendimo apskundimas
   
 
     
Prisijunk prie gerbėjų rato Google Plus! Mūsų jau 500. Skelbk informaciją, dalinkis naujienomis. Būk matomas!