LT   EN   RU  
2020 m. lapkričio 25 d., trečiadienis Straipsniai.lt - Teminis naujienų ir straipsnių katalogas
  Visuotinė istorija
  Mokslas > Mokslo sritys > Istorija > Visuotinė istorija
Lankomumo reitingas Publikuota: 2003-05-11 Spausdinti Spausdinti
Modernizacija

Modernizacija yra procesas, kurio metu tradicinė, kaimo, agrarinė visuomenė virsta pasaulietine, industrine, miestų visuomene.

Moderni visuomenė dažniau visa ko pagrindu laiko individą, negu agrarinės, valstietiškos visuomenės, grupės ar bendruomenės. Modernioje visuomenėje stengiamasi specializuotis vienoje srityje, vystant darbų pasidalinimą. Moderni visuomenė nesiremia teisėmis ir privilegijomis, kurias gauna atskiros individų grupės ar individai, nesivadovauja tradicijomis ir papročiais. Jos stengiasi vadovautis logiškais ir moksliškais metodais ar būdais.

Socialinės transformacijos sąlygos, kurios vedė į modernizaciją išaugo iš Europos socialinių, ekonominių sąlygų. Didžioji šių sąlygų dalis išsivystė iš komercinio kapitalizmo viduramžių Europoje. Pirmą karta ekonomika pakeitė savo tikslus nuo vartojimo į produkciją. Atsirado nauja rinkų rūšis, kuri rėmėsi paklausos - pasiūlos mechanizmu. Pagausėjo kapitalo investicijos, kurios buvo reikalingos ateities produkcijai.

Pirmą kartą kaimo agrokultūriniai reitingai buvo už miestų ir prekybos centrų. Žemės turėjimas nebebuvo socialinė vertybė, kaip tai būdavo ankstesniais laikais; išskirtinė žemvaldžio vieta buvo užvaldyta pirklių ir amatininkų. Ankstesnis skirtumas tarp žemvaldžio ir bežemio dabar leido atsirasti skirtumui tarp darbdavio ir darbininko. Kariuomenės reikšmė nyko.

Nuo pat pradžių modernizacija turėjo du pagrindinius bruožus. Vienas iš jų buvo siejamas su dinamišku vystymusi, žiūrėjimu į ateitį ir progresyvumą, teikiantį vilčių perteklių, laisvė ir kita vertus modernizacija įnešė susvetimėjimo, skurdo, nusikalstamumo, aplinkos taršos didesnes problemas.

Kai kurie modernizmo bruožai, po jų sustiprėjimo iki tam tikro lygio, sukėlė atgalinė reakciją. Žmonės iš užgrūstų miestų, ėmė grįžti į kaimus ar priemiesčius. Kai juos užkniso masiškai atštampuoti produktai, iškilo susidomėjimas natūraliais produktais ir rankų darbu.

Griežtai draudžiama Straipsniai.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo. Cituojant būtina aiški nuoroda į Straipsniai.lt kaip informacijos šaltinį.

Atsitiktinės gairės:    Kompiuterių virusai (52)    Religija ir tikėjimai (315)    Politika (26)    Vadovavimas (185)    Viešieji ryšiai (20)    Kabala (6)    Krizė (59)    Mitingai (5)    Leo LT (12)    Šokoladas (10)    Naršyklės (7)    Mistika (9)    Apskaita (15)    Vaistai (15)    Z.Jurgelevičiaus rubrika (23)    Turizmo agentūros (10)    Vaizdo kortos (3)    Mistika (446)    Komunikacija (166)    Partizanai (12)    Wing Tsun (14)    Novelės (102)    Vilniaus bendruomenės (4)    Kvepalai (10)    Vadyba (89)    Procesoriai (28)    Anželikos Cholinos šokio teatras (11)    Darbdaviai (10)    Shotokan (11)    Narkotikai (97)    Specialiosios tarnybos (36)    Pagonybė (3)    KGB (35)    Arkliai (12)    Ekonomika (259)    Įdomybės (87)    Aukštasis mokslas (13)    Dalia Grybauskaitė (16)    Gotai (17)    Draugystė (10)    Sektos (12)    Logistika (12)    Pankiškos muzikos grupės (15)    Bendravimas (743)    Regbis (4)    Vox Populi (14)    Televizija (17)    Psichiatrija (64)    Įžymūs žmonės (68)    Panayiotis Zavosas (2)
1. Senovės Rytų tautų pasiekimai
2. Apie Graikus
3. Apie Romėnus
4. Romėnai ir krikščionybė
5. Pokyčiai Europoje po Vakarų Romos imperijos žlugimo.
6. Katalikų bažnyčios įtaka viduramžių kultūrai, politikai, visuomenei
7. 15 – 16 a. pokyčiai pakeitę visuomenę
8. Europa – pasaulio civilizacijos centras
9. 17a. Anglijos ir 18 Didžioji revoliucijos
10. 18a. – švietimo laikotarpis
   
 
     
Prisijunk prie gerbėjų rato Google Plus! Mūsų jau 500. Skelbk informaciją, dalinkis naujienomis. Būk matomas!