LT   EN   RU  
2020 m. lapkričio 25 d., trečiadienis Straipsniai.lt - Teminis naujienų ir straipsnių katalogas
  Visuotinė istorija
  Mokslas > Mokslo sritys > Istorija > Visuotinė istorija
Lankomumo reitingas Publikuota: 2003-06-13 Spausdinti Spausdinti
19a. 2 pusė. Vakarų valstybės nukariavo Afriką ir didelę Azijos dalį

Ekspansijos priežastys:

1. Europa nuo seniausiųjų laikų viešpatauja pasaulyje, kaip vedantis žemynas, žemynas gaminantis prekes, valdantis rinką ir prekybos kelius. Kiti žemynai buvo žaliavos tekėjais, pigios darbo jėgos šaltiniais, užsigulėjusių ir nuvertėjusių prekių pirkėjais. Noras pirmauti, išlaikyti savo pozicijas, didinti kapitalus ir atveda Europą prie kolonijų grobimo iškart po geografinių atradimų ir iki 19a. pabaigos visas pasaulis suskirstytas į kolonijas ir metropolijas.

2. Europoje lyginant su kitais žemynais buvo labai didelis gyventojų tankumas. Tai dažnai skatino traukimąsi į kitus kraštus, grobikiška užsienio politika skatino ir rasinės nelygybės vystymąsi, europiečių nuomone afrikiečiai ir azijiečiai buvo žymiai žemesnio lygio už juos.

3. Azijoj ir Afrikoj buvo tikėjimas į “baltojo žmogaus misiją” (baltieji turi nešti savo civilizaciją į jų kraštus ir pagerinti jų gyvenimą).

4. 19a. antroje pusėje iškyla nauja ideologija, kuri propaguoja, kad stipriosios tautos turi valdyti silpnąsias.

Kolonizmo poveikis

1. Sužlugdoma Afrikos, Azijos pramonė. Pramonė kuriama naudinga metropolijai, ne kolonijai.

2. Plėšikiškojo kapitalizmo metu kolonijos nuskurdinamos iki bado lygio, į juos žiūrima kaip į pigią darbo jėgą ir pigias žaliavas pramonei vystyti.

3. Vyksta nutautinimo politika, smunka švietimo lygis, labai sunki sanitarinė būklė.

4. Tarp kolonijų ir metropolijų vyksta nacionalinio išsivadavimo karai, kurie labai žiauriai nuslopinami.

5. Europos kraštų įtaka kultūriniu požiūriu kai kur buvo ir gera: technikos lygis, įstatyminė bazė, valdymo metodai, literatūra, dailė, menas.

6. Vergų gaudymas ir vežimas į Ameriką.

7. Prasideda karai tarp Amerikos genčių, dažnai religinio pobūdžio, kuriuos kursto atėjūnai išnaudodami romėnų principą divide et impera.

8. Kolonijų grobimas, ginklavimosi varžybos priveda prie ginkluoto pasaulio padalijimo 1914 – 1918.

Griežtai draudžiama Straipsniai.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo. Cituojant būtina aiški nuoroda į Straipsniai.lt kaip informacijos šaltinį.

Atsitiktinės gairės:    Viktor Uspaskich (61)    Romas (3)    Visuotinė istorija (44)    Anželikos Cholinos šokio teatras (11)    Lietuva (2)    Kreditai (2)    Vox Populi (14)    Zodiako ženklai (88)    Matematika (2)    Siemens (6)    Erich Fromm (5)    Nusikaltimai (6)    Elektronika (8)    Spausdintuvai (12)    Lobių ieškotojai (3)    Priklausomybė (3)    Avalynė (7)    Erotika (8)    Tinklapiai (13)    Kinas (193)    Energetika (13)    Interneto dienoraščiai (2)    Kazino (10)    Striptizas (8)    MTV (5)    Tadas Blinda (10)    Internetas (184)    Go-go (10)    Kūdikio maitinimas (3)    Išpažintis (16)    Darbo partija (4)    Chemija (5)    Z.Jurgelevičiaus rubrika (23)    Astronomija (46)    Egzorcizmas (11)    Fajetai (2)    Grupės (81)    Švietimas (1281)    Laivyba (17)    Amerikos lietuviai (7)    Geologija (20)    Erotiniai šokiai (23)    Reinkarnacija (6)    Rytietiški šokiai (16)    Filmai (91)    Jautis (7)    Viešieji ryšiai (20)    Šachmatai (11)    Kovo 8 (3)    Savivaldybių rinkimai (9)
1. Senovės Rytų tautų pasiekimai
2. Apie Graikus
3. Apie Romėnus
4. Romėnai ir krikščionybė
5. Pokyčiai Europoje po Vakarų Romos imperijos žlugimo.
6. Katalikų bažnyčios įtaka viduramžių kultūrai, politikai, visuomenei
7. 15 – 16 a. pokyčiai pakeitę visuomenę
8. Europa – pasaulio civilizacijos centras
9. 17a. Anglijos ir 18 Didžioji revoliucijos
10. 18a. – švietimo laikotarpis
   
 
     
Prisijunk prie gerbėjų rato Google Plus! Mūsų jau 500. Skelbk informaciją, dalinkis naujienomis. Būk matomas!