LT   EN   RU  
2020 m. gruodžio 2 d., trečiadienis Straipsniai.lt - Teminis naujienų ir straipsnių katalogas
  Visuotinė istorija
  Mokslas > Mokslo sritys > Istorija > Visuotinė istorija
Lankomumo reitingas Publikuota: 2003-06-18 Spausdinti Spausdinti
17a. Anglijos ir 18 Didžioji revoliucijos

Priežastys:
Anglijoje revoliucija kilo dėl prieštaravimo tarp monarchijos ir anglų visuomenės, kuriai atstovauja parlamentas.

Prancūzijoje revoliucija kyla dėl prieštaravimų tarp įvairių gyventojų sluoksnių.

Anglijos karalius nori paversti parlamentą paklusniu savo valdžios įrankiu. Supykęs net 11 metų jo nešaukia, dėl to kyla pilietinis karas. Prancūzijos karaliaus valdžia jau seniai neribota, tačiau ji nesukelia pirminio konflikto. Revoliucija kyla dėl klasikinio baudžiavinio išnaudojimo, dėl besivystančios buržuazijos teisių ir laisvių varžymo. Karaliaus dvaras piktina tik tuo, kad jis yra nepaprastai prabangus ir suryja daug valstybės lėšų. Anglijos revoliuciją paspartina ir puritonų persekiojimas.

Prancūzų revoliucija turėjo rimtą idėjinį pagrindą - švietėjų idėjas.

Anglų revoliucija ideologiniu požiūriu visai neparuošta.

Abiejų revoliucijų metu vyksta reformos, tačiau Anglijoje visas reformas vykdo parlamentas, o Prancūzijoje viena po kitos valdančiosios politinės grupuotės, daugiausia reformų vykdo jakobinai.(Anglijos reformos žymiai tvirtesnės: panaikinamos vyskupystės, nusavinta bažnyčių, vienuolynų žemė, panaikinta vasalinė priklausomybė, valstiečiai daromi žemės šeimininkais, tačiau Prancūzijoje reformos gilesnės, labiau griaunančios feodalinę santvarką, viskas daroma per terorą, smurtą. Abiejų revoliucijų metu atsiranda dokumentai tvarkantys žmogaus ir piliečio teises ir laisves. (Prancūzijoje – žmogaus ir piliečio teisių deklaracija, Anglijoje – levelerių programa.) Abiejų revoliucijų metu nukirsdinami karaliai, neatsižvelgiama į Europos nuomonę, į tai, kad karaliaus valdžia duota Dievo. Abiejose revoliucijose išsiskiria labai radikalios grupuotės, siekiančios radikalių pertvarkymų (Prancūzijoje – jakobinai, Anglijoje – digeriai). Prancūzija nuo pat revoliucijos pradžios kuria konstituciją, pas anglus tokio dokumento visai nebuvo, jie gyveno pagal Didžiąją laisvių chartiją. Abi revoliucijos sudavė smūgį feodalizmui, monarchijai.

Griežtai draudžiama Straipsniai.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo. Cituojant būtina aiški nuoroda į Straipsniai.lt kaip informacijos šaltinį.

Atsitiktinės gairės:    Pirmoji meilė (3)    Erotika (8)    Projektavimas (7)    Rinkimai (23)    Mergelė (7)    Filologija (2)    Lobių ieškotojai (3)    Anželikos Cholinos šokio teatras (11)    Hipnozė (10)    Dektinė (2)    Ginklai (22)    Runkeliai (18)    Miestai (14)    Sony Ericcson (40)    Metalinės muzikos grupės (8)    Valdas Adamkus (11)    Baikeriai (8)    Įdomybės (87)    Skundai (22)    Pramogos (191)    Lotynų kalba (11)    Nacionaldarbininkų Sąjūdis (2)    Žuvininkystė (2)    Netolerancija (6)    Nokia (24)    Džiaugsmas (2)    Kabala (6)    Vokiečių aviganis (2)    Katės (33)    Žemės grobstymai (50)    Lietuvių valgiai (28)    Gatvės šokiai (5)    Katarai (2)    Juvelyriniai dirbiniai (2)    Anglų kalba (35)    Zodiako ženklai (88)    Islamas (31)    Rasos (2)    Opel (4)    Z.Jurgelevičiaus rubrika (23)    Žmogaus klonavimas (2)    Dvyniai (9)    Radvilos (32)    Kanapės (15)    Grupės (81)    Žmogaus teisės (18)    Vilius Navickas (2)    Soliariumai (5)    Variakojis (11)    Kultūra (749)
1. Senovės Rytų tautų pasiekimai
2. Apie Graikus
3. Apie Romėnus
4. Romėnai ir krikščionybė
5. Pokyčiai Europoje po Vakarų Romos imperijos žlugimo.
6. Katalikų bažnyčios įtaka viduramžių kultūrai, politikai, visuomenei
7. 15 – 16 a. pokyčiai pakeitę visuomenę
8. Europa – pasaulio civilizacijos centras
9. 18a. – švietimo laikotarpis
10. JAV konstitucija. Prancūzijos žmogaus ir piliečio teisių deklaracija. Lietuvos, Lenkijos 1791 Gegužės 3 konstitucija
   
 
     
Prisijunk prie gerbėjų rato Google Plus! Mūsų jau 500. Skelbk informaciją, dalinkis naujienomis. Būk matomas!