LT   EN   RU  
2020 m. spalio 27 d., antradienis Straipsniai.lt - Teminis naujienų ir straipsnių katalogas
  Visuotinė istorija
  Mokslas > Mokslo sritys > Istorija > Visuotinė istorija
Lankomumo reitingas Publikuota: 2003-06-24 Spausdinti Spausdinti
Katalikų bažnyčios įtaka viduramžių kultūrai, politikai, visuomenei

Ankstyvaisiais viduramžiais tik dvasininkai buvo raštingi, tik prie bažnyčių ir vienuolynų steigėsi mokyklos. Nuo 11a. pradedamos steigti katedrų mokyklos, čia mokoma 7 laisvųjų menų: retorika, lotynų kalba, dialektika, aritmetika, geometrija, astronomija, muzika. Dalis tų mokyklų vėliau perauga į universitetus. Labai rimtas kultūros židinys buvo vienuolynai, vienuolių dauguma išsilavinę, netgi mokslininkai, knygų perrašinėtojai, filosofai. Čia didžiausios bibliotekos. Kiekvienoje gyvenvietėje pats gražiausias pastatas – bažnyčia.

Labai svarbi ir įvairi bažnyčios varpų paskirtis: jie kviečia kasdienei maldai, tai pagr. laiko matas, jie palydi žmogų į kapus, praneša apie gaisrą ar kitą pavojų. Jos vidus tai savotiškas rojaus kampelis žemėje, čia žmogus gali pasijusti ramus, nusimesti savo vargus, pamiršti skurdą, susilyginti su kitais, dvasiškai turtėti. Architektūra ir skulptūra pagrinde vystėsi per bažnyčią, per ją Europoje plito amatininkų luomas (Gediminas – savo laiškuose popiežiui kviečia amatininkus).

Didelis bažnyčios vaidmuo politiniame gyvenime: karaliaus, senjoro įsakus paprastam žmogui išaiškindavo kunigas. 2 Viduramžių laikotarpyje (11-15a.) bažnyčia tapusi labai turtinga pradeda kištis į šalių valdymą, įsakinėti monarchams. Bažnyčios rankose labai galingas ginklas: ekskomunikacija (atskyrimas nuo bažnyčios).

16 a. ir vėliau bažnyčios įtaka šiek tiek susilpnėja, nes atsiranda ir vystosi ateistinė(Dievo neigimo) mintis, ji vis labiau stiprėja, prasideda reformacija, kuri gerokai pakerta bažnyčią. Dailėje ir kūryboje tik bažnytinis menas galėjo šviesti ir auklėti žmogų pasaulietinio meno beveik nėra iki renesanso. Šalia bažnyčios kūrėsi įvairūs ordinai, kurių dauguma taip pat tarnauja mokslui, švietimu, kultūrai. Pirmieji aukštųjų mokyklų dėstytojai buvo būtent bažnytinių ordinų nariai (Vilniaus universitetą įkūrė Jėzuitai). Bažnyčia lydi žmogų per visą jo gyvenimą, tas lydėjimas turi sakralinę ir jis yra vienintelis juridinę galią turintis aktas.

Griežtai draudžiama Straipsniai.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo. Cituojant būtina aiški nuoroda į Straipsniai.lt kaip informacijos šaltinį.

Atsitiktinės gairės:    Sveikata (313)    Vaizdo sistemos (34)    NLP (8)    Medžioklė (63)    Biologija (222)    NSO (33)    Meino meškėnas (2)    Menas būti kartu (2)    Kazimiera Prunskienė (13)    Narkotikai (97)    Šunų veislės (52)    Spiritizmas (4)    Viktor Uspaskich (61)    Katės (33)    Parapsichologai (7)    Šventasis Pranciškus (3)    Kornreksai (3)    Gotai (17)    Žinių visuomenė (14)    Alus (22)    Pyktis (6)    Meilė bloguose (6)    Žemės grobstymai (50)    Politikai (183)    Eurointegracija (5)    Įdomybės (87)    Akvariumai (58)    Mokslininkai (2)    Projektavimas (7)    Hipiai (9)    Fizika (11)    Antanas Terleckas (2)    Erotika (8)    Rytietiški šokiai (16)    Bibilija (10)    Kailiniai (15)    Apatinis trikotažas (17)    Omnitel (12)    Pramogos (191)    Fajetai (2)    Barai (7)    Bendravimas (743)    Elektronika (8)    Aviacija (38)    Valstiečių sąjunga (2)    Lietuvių fantastika (11)    Lietuvoje (43)    Anželikos Cholinos šokio teatras (11)    Ekologija (15)    Vilniaus bendruomenės (4)
1. Senovės Rytų tautų pasiekimai
2. Apie Graikus
3. Apie Romėnus
4. Romėnai ir krikščionybė
5. Pokyčiai Europoje po Vakarų Romos imperijos žlugimo.
6. 15 – 16 a. pokyčiai pakeitę visuomenę
7. Europa – pasaulio civilizacijos centras
8. 17a. Anglijos ir 18 Didžioji revoliucijos
9. 18a. – švietimo laikotarpis
10. JAV konstitucija. Prancūzijos žmogaus ir piliečio teisių deklaracija. Lietuvos, Lenkijos 1791 Gegužės 3 konstitucija
   
 
     
Prisijunk prie gerbėjų rato Google Plus! Mūsų jau 500. Skelbk informaciją, dalinkis naujienomis. Būk matomas!