LT   EN   RU  
2020 m. spalio 30 d., penktadienis Straipsniai.lt - Teminis naujienų ir straipsnių katalogas
  Visuotinė istorija
  Mokslas > Mokslo sritys > Istorija > Visuotinė istorija
Lankomumo reitingas Publikuota: 2003-06-27 Spausdinti Spausdinti
Apie Romėnus

Romos imp. pajungė kraštus, tautas vienai centrinei valdžiai. Ji bent trumpam laikui įgyvendino visų svajonę pax romaną (pasaulinę taiką). Kas laidavo romėnams karines pergales?

1. Jie visada sugebėdavo atsisakyti savo papročių ir tradicijų, jei tik matydavo, kad kažką geresnio galime perimti iš priešų.

2. Priešai buvo silpni, susiskaldę. Tik savo istorijos pradžioje romėnai kovojo su lygiaverčiais priešais (Galais, Etruskais, Lotynais). 5a. pr. Kr. kariaudami su etruskais jie perima iš jų pagrindinius dievus Junoną ir Jupiterį.

3. Jie sumaniausiai naudoja dėsnį divide et impera (skaldyk ir valdyk). 3a. pr. Kr. jie valdo jau visą Apeninų pusiasalį. Visa nukariauta teritorija suskaldyta į dalis ir suteiktos ne vienodos sąlygos. Todėl dalys niekada nesusivienija bendrai kovai prieš Romą. Žemes svarbias derlingumu ar geografine padėtim jie vertė valstybinėmis. Po pirmųjų kartaginiečių karų 2,3 a. pr. Kr. Roma įsigali Šiaurės Afrikoje. 2a. pr. Kr. pabaigoje jie užima Ispaniją, Korsiką, Sardiniją, Siliciją, Makedoniją, Graikiją.

4. Iki 2a. pr. Kr. valstybines pareigas eina tik dori piliečiai.

5. Visuose karuose Roma moka pasinaudoti savo sąjungininkais, bet po pergalės ji tuoj susidoroja su jais kitų sąjungininkų pagalba.

6. Labai patenkinti vidurinieji sluoksniai, jie pritaria valst. politikai, nemaištauja, nekenkia jai. 2a. po Kr. teritorijos jungiamos jau ne karų, o diplomatijos keliu. Įsigalint krikščionybei romėnai ją panaudoja kaip tautas vienijančią religiją, kuri skatina paklusnumą valdovui. Savo geriausiais laikais imperija turėjo 75 mln. gyventojų.

Griežtai draudžiama Straipsniai.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo. Cituojant būtina aiški nuoroda į Straipsniai.lt kaip informacijos šaltinį.

Atsitiktinės gairės:    Skandalai (476)    Netolerancija (6)    Gotai (17)    Advokatai (10)    Šventasis Antanas (2)    Renginiai (31)    Pirmoji meilė (3)    Sveikata (313)    Džiaugsmas (2)    Namų vaizdo technika (2)    Viešnia iš ateities (2)    Logistika (12)    Lengvosios muzikos grupės (27)    Žuvys (7)    Turizmas (151)    Foje (3)    Architektūra (11)    Avinas (7)    Susitaikymas (9)    Pasakos (60)    Žydai (32)    Vabzdžiai (5)    Moters diena (4)    Sel (10)    Samsung (3)    Šventieji (10)    Brendis (6)    Teisėtvarka (24)    Kinas (193)    Katalikybė (49)    Runkeliai (18)    Pagonybė (3)    Dalia Grybauskaitė (16)    Windows (7)    Katės (33)    Žmogaus teisės (18)    E - komercija (87)    Mokesčiai (8)    Žiniasklaida (108)    Artūras Zuokas (41)    Krašto apsauga (27)    Miestų bendruomenės (7)    Spauda (3)    Atsiprašymas (3)    Archeologija (42)    Drabužiai (41)    Kanapės (15)    Svarstyklės (7)    Sektos (12)    Sony Ericcson (40)
1. Senovės Rytų tautų pasiekimai
2. Apie Graikus
3. Romėnai ir krikščionybė
4. Pokyčiai Europoje po Vakarų Romos imperijos žlugimo.
5. Katalikų bažnyčios įtaka viduramžių kultūrai, politikai, visuomenei
6. 15 – 16 a. pokyčiai pakeitę visuomenę
7. Europa – pasaulio civilizacijos centras
8. 17a. Anglijos ir 18 Didžioji revoliucijos
9. 18a. – švietimo laikotarpis
10. JAV konstitucija. Prancūzijos žmogaus ir piliečio teisių deklaracija. Lietuvos, Lenkijos 1791 Gegužės 3 konstitucija
   
 
     
Prisijunk prie gerbėjų rato Google Plus! Mūsų jau 500. Skelbk informaciją, dalinkis naujienomis. Būk matomas!