LT   EN   RU  
2021 m. gegužės 12 d., trečiadienis Straipsniai.lt - Teminis naujienų ir straipsnių katalogas
  Žiniasklaida
  Žiniasklaida
Lankomumo reitingas Publikuota: 2007-05-05
LŽS pozicija: žiniasklaidos verslo tarpusavio kova virsta kova be taisyklių
Lietuvoje nėra realios žiniasklaidos verslo savireguliacijos, todėl aštrėjanti tarpusavio žiniasklaidos priemonių savininkų kova dėl auditorijos tampa kova be taisyklių ir jokios etikos.

Pastaruoju metu viešoje erdvėje užviręs informacinis karas dėl naujai atisiradusio portalo www.delfinas.lt (anksčiau skelbtas jo pavadinimas buvo www.delfis.lt) yra akivaizdus negarbingos žiniasklaidos verslo pavyzdys. Nepaisant svarbių ir aktualių temų paviešinimo "Respublikos" leidiniuose apie anoniminių komentarų svarbą ir pavojus visuomenei, pastaruoju metu dienraštyje "Respublika" ir kai kuriuose kituose leidiniuose skelbiami straipsniai bei komentarai apie naujienų portalo www.delfi.lt vadovus yra ne kas kita, kaip bandymas atkreipti visuomenės dėmesį į naujai atsirandantį beveik identiško pavadinimo konkuruojantį naujienų portalą internete.

Tačiau priemonės, kuriomis tai daroma, akivaizdžiai pažeidžia esminius Lietuvos žurnalistų ir leidėjų etikos kodekso (priimtas 2005 05 15) principus. Visų pirma, priimant šį kodeksą buvo akcentuojama, kad priimantieji jį nesieja savęs su tais viešosios informacijos rengėjais, kurie toleruoja nesąžiningą žurnalistiką ar negarbingus konkurencijos principus.

Todėl Lietuvos žurnalistų sąjunga ragina žiniasklaidos priemonių savininkus atsitokėti ir dar kartą sugrįžti prie pamatinių garbingos žurnalistikos ir žiniasklaidos verslo principų. Primename, kad bendrame žurnalistų ir leidėjų etikos kodekse esame įsipareigoję, kad "viešosios informacijos rengėjai informacijos neturi laikyti nei savo nuosavybe, nei preke". Be to, esame susitarę, kad žurnalistas ir viešosios informacijos rengėjas neturi skelbti kritinių kūrinių tam, kad suvestų asmenines sąskaitas. Maža to, siekdami visuomenės dėmesio, turime konkuruoti idėjomis ir darbais, todėl draudžiama žurnalistui ir viešosios informacijos rengėjui plagijuoti kito asmens sukurtą kūrinį. Tai reiškia, kad nauji leidiniai ar kitos žiniasklaidos priemonės neturėtų ateiti į rinką tapačiais ar labai panašiais pavadinimais, taip klaidindami visuomenę. Neseniai panaši istorija nutiko su laikraščio "Lietuvos aidas" pavadinimu. Šiuo metu jau problemos kyla ir dėl pavadinimo delfis.

Tačiau šiandieninė konkurencija jau akivaizdžiai peržengė sveiko proto ribas. Etikos kodekse žurnalistai ir viešosios informacijos rengėjai, saugodami savo profesinę garbę ir prestižą, turi gerinti savitvarką visuomenės informavimo srityje. Tai neturėtų likti tik skambiais žodžiais. Lietuvos žurnalistų sąjunga ragina kolegas žurnalistus nei tiesiogiai, nei netiesiogiai nedalyvauti negarbingoje leidėjų konkurencijoje.

Žurnalistų bendruomenė viešai kreipiasi į žiniasklaidos priemonių savininkus ir jų paskirtus vadovus bei ragina baigti negarbingą kovą ir susivienyti į realias leidėjų savitvarkos institucijas. Primename, kad bendrą Lietuvos žurnalistų ir leidėjų etikos kodeksą pasirašė ir Lietuvos periodinės spaudos leidėjų asociacija. Todėl jos aiški pozicija leistų ne tik išspręsti dabartines problemas, bet ir padėtų ateityje išvengti panašių konfliktų.

Jei artimiausiu metu negarbinga konkurencija žiniasklaidoje tęsis ir į šią kovą bus įtraukiami žurnalistai, Lietuvos žurnalistų sąjunga siūlys kardinalias bendradarbiavimo su negarbingais leidėjais priemones. LŽS gali atsisakyti bendro etikos kodekso su leidėjais ir taip atsiriboti nuo jų negarbingo verslo.

Šaltinis

Griežtai draudžiama Straipsniai.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo. Cituojant būtina aiški nuoroda į Straipsniai.lt kaip informacijos šaltinį.

Atsitiktinės gairės:    Internetas (184)    Maudymosi kostiumėliai (7)    Striptizas (8)    Restoranai (5)    Siemens (6)    Lietuvos istorija (110)    Valdas Adamkus (11)    Mobilūs ryšiai (193)    Užsienyje (2)    Fotografija (17)    Lotynų šokiai (5)    Džiazo muzikos grupės (11)    Religija ir tikėjimai (315)    Kitos šventės (7)    Kultūra (749)    Metalinės muzikos grupės (8)    Ekologiškas maistas (2)    Užsienyje (50)    Toyota (2)    Moters diena (4)    Hakeriai (273)    Žemės grobstymai (50)    Programavimas (20)    Teisėtvarka (24)    Mokesčiai (8)    Moterims (34)    Kačių veislės (25)    Projektavimas (7)    Gyvūnai (174)    Bankrotas (2)    Lietuvių fantastika (11)    Grožio salonai (6)    Mityba (43)    Naujieji metai (12)    Žinių visuomenė (14)    Pyktis (6)    Grupės (81)    Mistika (9)    Tamplierių ordinas (7)    Aiškiaregiai (11)    Geologija (20)    Viktor Uspaskich (61)    Delfinologija (4)    Vilius Navickas (2)    Opijatai (13)    Kietieji diskai (17)    Saugus internetas (11)    IT parodos (10)    Samsung (3)    Programos (61)
1. Žurnalisto Gintaro Visocko byla susidomėjo tarptautinė organizacija “Reporteriai be sienų”
2. Žurnalisto Gintaro Visocko skundą nagrinės Strasbūro teismas
3. Užsakomoji žurnalistika
4. Kas apmokės kampaniją?
5. Tas saldus negatyvizmas
6. Prasideda registracija į žiniasklaidos apdovanojimus "Nmedia 2007"
7. LŽS ir Žmogaus teisių stebėjimo institutas įžvelgia viešosios informacijos cenzūrą
8. Ekspertų nuomone, Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamo viešosios informacijos poveikio įstatymo pakeitimų neužtenka
9. Žurnalisto akreditacija – gaišatis ar būtinybė?
10. LŽS nesutinka su bandymu apriboti žurnalistų teisę rinkti informaciją Seime
   
 
     
Prisijunk prie gerbėjų rato Google Plus! Mūsų jau 500. Skelbk informaciją, dalinkis naujienomis. Būk matomas!