LT   EN   RU  
2021 m. balandžio 11 d., sekmadienis Straipsniai.lt - Teminis naujienų ir straipsnių katalogas
  Žmogaus teisės
  Žmogaus teisės > Žmogaus teisės
Lankomumo reitingas Publikuota: 2007-07-24
Kai politika virsta verslu

Politika yra valstybės institucijų, politinių bei visuomeninių organizacijų ir atskirų asmenų veiksmai bei siekiai, nukreipti į valstybės reikalų tvarkymą.

Verslas - gamyba, prekyba bei kitokia veikla, nukreipta į medžiaginę naudą, pelną.

Politikos tikslas kurti bei tvirtinti valstybę, verslo - turėti finansinę ar medžiaginę naudą.

Griežtai atskirti verslo nuo politikos nedera, nes iš tikrųjų politika gali padėti verslui, verslas - politikai. Jei valstybės tvirtinimo dėlei sudaromos palankios sąlygos verslui, o verslas savo ruožtu tvirtina valstybės ekonominius pagrindus, galima teigti, kad politika ir verslas eina išvien. Tačiau, kai verslas pajungiamas vien politikai ar politika vien verslui, tiek politika, tiek verslas virsta jų regimybe.

Kai Sovietų Sąjungoje nusavinus gamybos priemones, gamyba buvo pajungta politikai, bolševikinės propagandos plėtrai, komunistų partijų įvairiose šalyse finansavimui „pasaulinės revoliucijos" vardan, verslo neliko, o gamyba tapo nenaši, neefektyvi. Nors viešai buvo skelbiama proletariato diktatūra, demokratinis centralizmas, tačiau politiką vykdė viena partija - komunistinė klika. Trumpai tariant, toje imperijoje politika verslą „suvalgė", todėl imperijos ekonominis pamatas sutrupėjo, kas ir atvedė į „perestroiką" bei pačios imperijos griūtį.

Pasaulyje žinomas ir kitoks reiškinys kai per gamybą, per bankinio ir pramoninio kapitalo koncentraciją, valstybės reikalus pradeda tvarkyti turtuoliai, įsigali oligarchija, timokratija.

Išsivadavusios iš sovietinės okupacijos šalyse, kurios nei tikros politikos, nei normalaus verslo patirties neturi, radosi parazitiniai reiškiniai, kai iš pačios politikos daromas verslas, o iš verslo - politika. Kadangi verslas ženklinamas apčiuopiama nauda, esant privačiai nuosavybei, jo plėtrai ypatingų barjerų nėra, prie jo neapsistosime. Apie politiką, nuo kurios komunistai baidė tremtimis, psichiatrinėmis ligoninėmis, kalėjimais, žudynėmis jau su nepriklausomybės atgavimu reikėjo visu balsu prabilti. Tačiau taip neįvyko, nes iš praeities išlikusi politikos baimė, o ypač valdžioje išlikusių komunistinių persikrikštėlių veikla su nuostata, kad politika yra tik Seimo, vyriausybės, diplomatų nuosavybė, klaidinantis tvirtinimas, kad mokykla, kariuomenė, Bažnyčia yra depolitizuotos (vietoj - departizuotos), nuo pat nepriklausomybės atgavimo valstybės reikalus tvarkė. Buvusi partinė nomenklatūra politiką pavertė sau naudingu verslu, politinių verteivų veiklos objektu. Įvairių įstatymų bei jų pataisų, skirtų ne valstybės kūrybai bei tvirtinimui, o politinių verteivų klano naudai daugybę pavyzdžių randame žiniasklaidoje, visuomenė patiria juos ant savo sprando. Tik vienas iš politinio verslo pavyzdžių yra teikiamas rentų Seimo nariams įstatymas.

Rentų Seimo nariams skyrimo svarstymas, - materialinės naudos iš politikos, iš pilietinės pareigos tvarkyti valstybės reikalus, iš savo tautos ir Tėvynės meilės jausmo, siekimas. Valstybė yra tautos būstas, pilis, kurią tvirtinti, saugoti, ginti yra kiekvieno valstybės piliečio garbinga ir šventa pareiga. Ar už tokią valstybės suteiktą privilegiją moralu dar reikalauti ir papildomo atlygio? Savo tautos, istorinio likimo bendrystės ženklu paženklintos bendruomenės meilė vadinama patriotizmu. Būti tikru savo tautos nariu, tautos patriotu - tautos teikiama privilegija. Ar už ją reikia papildomo atlygio? Tėvynės meilė - šeštasis, tik motinai ir Tėvynei priskirtinas jausmas, - šventas. Ar ir už jį iš motinos ar tėvynainių moralu reikalauti papildomo materialaus atlygio? Tačiau, neatsiklausus visuomenės, skubos tvarka tokio atlygio pareikalauta. Visuomenei aktyviai pasipriešinus, įstatymo dėl rentų priėmimas atidėtas, tačiau algas „politikai"sau gerokai pakėlė. Pakėlė staiga, slapčia nuo visuomenės, nes, pasirodo, tarpsta ne tik atviras bet ir šešėlinis politikos verslas.

Rentų įstatymo Seime svarstymas parodė, kad Seime tarsi liko tik keli tikri piliečiai, keli tikri tautiečiai, keli tikri patriotai, o politikos Seime nebėra, ją baigia išstumti politikos verslas, politinių verteivų klanas.

Lieka laukti stebuklo - išsigimimo virsmo atgimimu. Atgimimas įmanomas, jei mūsų išrinktieji dar turi išminties, moralės ir gros valios likučius. Didžiausias stebukladarys - tauta, jei dar atsilieps: „Aš čia - gyva".

Griežtai draudžiama Straipsniai.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo. Cituojant būtina aiški nuoroda į Straipsniai.lt kaip informacijos šaltinį.

Atsitiktinės gairės:    Foje (3)    Regbis (4)    Erotika (8)    Vox Populi (14)    Kino kritika (10)    Mergelė (7)    Elektroninės muzikos grupės (3)    Politikai (183)    Bendruomenės (158)    Mada (4)    Joninės (6)    Nusikaltimai (6)    Nešiojami kompiuteriai (12)    Sąmokslo teorija (19)    Interneto dizainas (5)    Vorai (2)    Aviacija (38)    Siamo katės (2)    Arkliai (12)    Vandens slidės (2)    Ginklai (22)    Egzorcizmas (11)    Pramoginiai šokiai (2)    Artūras Zuokas (41)    Rašytojai (11)    Prezidento rinkimai (6)    Krikščionybė (135)    Brendis (6)    Amerikos lietuviai (7)    Kelnaitės (2)    Juvelyriniai dirbiniai (2)    Liūtas (7)    Skolininkai (12)    Anželikos Cholinos šokio teatras (11)    Internetas (184)    Politika (363)    Užsienyje (2)    Modemai (8)    Kaimo turizmas (5)    Parašiutizmas (15)    Žemės ūkis (33)    Civilinė sauga (7)    Ekologiški produktai (2)    Tadas Blinda (10)    Vaizdo sistemos (34)    Mokesčiai (8)    Programavimas (20)    Sveikinimai Naujųjų metų proga (5)    Vilius Navickas (2)    Stalo žaidimai (7)
1. Lietuviškas šašlykas (ne valgytojams)
2. Ką daryti, kad politika būtų gera?
3. Žemės reforma - žmonių pralaimėtas karas su valstybe?
4. Apie demokratijos žalą mūsų valstybei
5. Algimantas Zolubas: Painiava
6. Žmogaus teisės aukotos kovai su terorizmu
7. Žmogaus teisės Lietuvoje – nerimą keliantis nuosmukis
8. Lietuvoje pasiektas žmogaus teisių pažeidimų apogėjus
9. Gyvybės vertė ir Europos žmogaus teisių teismas
10. Jaunieji teisininkai iškėlė svarbiausias žmogaus teisių problemas: diskriminaciją ir vaiko teisių nepaisymą
   
 
     
Prisijunk prie gerbėjų rato Google Plus! Mūsų jau 500. Skelbk informaciją, dalinkis naujienomis. Būk matomas!