LT   EN   RU  
2020 m. liepos 12 d., sekmadienis Straipsniai.lt - Teminis naujienų ir straipsnių katalogas
  Žydai
  Bendruomenės > Žydai
Lankomumo reitingas Publikuota: 2004-02-23 Spausdinti Spausdinti
Rusifikavimas

Po Lietuvos ir Lenkijos padalinimų (1772 - 1795 m.) Lietuva tapo Rusijos kolonija. Žydams buvo leista gyventi tik keliose gubernijose, vad. Sėslumo riboje, uždrausta gyventi stambiausiuose miestuose, kaimuose, turėti žemės. Vykdoma rusinimo politika, dažnai žiauriais būdais, k. a. žydų vaikų prievartinis ėmimas daugiau nei 25-eriems metams tarnauti kariuomenėje, vad. kantonuose. Rusinimui turėjo pasitarnauti ir 1847 m. Vilniuje įkurta rabinų mokykla, rengusi vad. valdiškus rabinus oficialioms pareigoms atlikti - registruoti gimimas, vedyboms ir kt. Gyventojai nelabai pasitikėjo šiais rabinais.

1855 m. užėmus sostą "carui išvaduotojui" Aleksandrui II, pradėta vykdyti gerokai liberalesnė politika, atsisakyta žiaurių antižydiškos politikos metodų, rusinimo politika sušvelnėjo.

XIX a. 6-7 dešimtmetyje į Rusiją iš Vokietijos prasiskverbė Haskalos - žydų Apšvietos - idėjos. Maskiliai, Haskalos šalininkai, siekė, kad žydai neužsisklęstų vien religinio švietimo rėmuose, susipažintų su pasaulietine kultūra, įsilietų į bendrą visuomenės gyvenimą. Vietoj religinio ugdymo institucijų - chederų - ėmė kurtis moderni pasaulietinio švietimo sistema. Caro vyriausybė rėmė valdiškų žydų mokyklų steigimą, vertino tai kaip rusinimo įrankį. Mokytojų kadrus šioms mokykloms turėjo rengti 1873 m. vietoj buvusios rabinų mokyklos įkurtas mokytojų institutas. Tačiau gyventojai suvokė rusifikatorišką šių mokyklų vaidmenį ir nelabai noriai leido į jas vaikus. Haskalos sąjūdis Lietuvoje kelio asimiliacijai neatvėrė. Žydai, kaip ir anksčiau, orientavosi į tautinę kultūrą tiek jidiš, tiek ir hebrajų kalbomis. Geros sąlygos šiai kultūrai plėtotis susidarė Lietuvai laimėjus nepriklausomybę.

Griežtai draudžiama Straipsniai.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo. Cituojant būtina aiški nuoroda į Straipsniai.lt kaip informacijos šaltinį.

Atsitiktinės gairės:    Striptizas (8)    Euro naujienos (2)    Kinas (193)    Džiaugsmas (2)    Windows (7)    Seimo rinkimai 2004 (3)    Kulinarija (181)    Statyba (29)    Parapsichologai (7)    „Lietuvos” kino teatras (13)    Moters diena (4)    Parapsichologija (22)    Pagalba ir prevencija (124)    Žmonės (241)    Šaudymas iš lanko (2)    Katalikybė (49)    Darbdaviai (10)    Vadovavimas (185)    6 branduolių (3)    Interneto tinklai (4)    Vytautas Landsbergis (6)    Kelionių organizatoriai (6)    Simbolika (2)    Neištikimybė (2)    Krikščionys demokratai (3)    Vandens slidės (2)    Skirmantas Valiulis (32)    Transportas (125)    Novelės (102)    Tiškevičiai (18)    Mistika (9)    Informaciniai karai (11)    Liemenėlės (3)    Hipnozė (10)    Miestai (14)    Mazda (2)    Šamanai (7)    Pagonybė (3)    Spausdintuvai (12)    Kornreksai (3)    Regbis (4)    Menas būti kartu (2)    Rasos (2)    EBSW (40)    Kovo 8 (3)    Artūras Zuokas (41)    Sveikinimai Naujųjų metų proga (5)    Rytietiški šokiai (16)    Prekės ir paslaugos buičiai (2)    Kokainas (6)
1. Chanuka - suspindėjusios šviesos stebuklas
2. Vilniuje atkuriami istorinio žydų kvartalo fragmentai
3. Žydų kultūros paveldo dieną – nemokamos ekskursijos Vilniuje ir Kaune
4. Senąjį Testamentą hebrajiškai galima skaityti ir kompaktinėje plokštelėje
5. V.Adamkus pritaria pilietybės suteikimui litvakams
6. S.Alperavičius pasigenda valdžios dėmesio
7. XX šimtmečiui baigiantis, arba “Laiškas bičiuliui žydui”
8. Vaikas liko gyvas. O mes?
9. Emigrantus iš buvusios Sovietų Sąjungos vilioja Izraelis
10. Klausimus kelianti konferencija
   
 
     
Prisijunk prie gerbėjų rato Google Plus! Mūsų jau 500. Skelbk informaciją, dalinkis naujienomis. Būk matomas!