LT   EN   RU  
2020 m. liepos 12 d., sekmadienis Straipsniai.lt - Teminis naujienų ir straipsnių katalogas
  Žydai
  Bendruomenės > Žydai
Lankomumo reitingas Publikuota: 2004-02-23 Spausdinti Spausdinti
Vytauto Didžiojo privilegija

Žydai Lietuvoje yra senbuviai, autochtonai. Esama duomenų, kad jau iki XIV a. čia būta žydų; matyt, tai buvo atklydę prekeiviai. XIV a. žydai jau tvirtai čia įsikūrė. Amžiaus pabaigoje LDK buvo jau keletas bendruomenių, apie 6000 žydų. 1388 m. Vytautas Didysis suteikė Bresto žydams privilegiją, po to išplėstą kitoms bendruomenėms. Žydai paskelbti laisvais žmonėmis, pavaldžiais, kaip ir bajorai, Didžiajam Kunigaikščiui; jie nebuvo baudžiauninkai. Ne tik teisės, bet ir pareigos, iš esmės panašios į kitų laisvųjų žmonių, rodo aukštą jų statusą visuomenėje. Jiems buvo suteikta gyvybės, nuosavybės apsauga, teisė laisvai važinėti, prekiauti, užsiimti finansine veikla ir kt. Ypatinga tolerancija parodyta religijai - ne tik pripažinta teisė išpažinti savo tikėjimą, švęsti savas religines šventes, bet ir paskelbta sinagogų, kapų apsauga nuo bet kokio pasikėsinimo; buvo uždrausta kaltinti žydus vartojant krikščionių kraują ritualiniams tikslams, kadangi tai prieštarauja žydų religiniams įstatymams. Už žydų religinių teisių pažeidimą grėsė griežtos bausmės.
Privilegiją vėliau patvirtino ir kiti kunigaikščiai, jos pagrindiniai teiginiai įrašyti Pirmajame Lietuvos statute (1529 m.).

Vytauto Didžiojo laikus žydų istorikai vadina aukso amžiumi.

Vėliau būta ir sunkių išbandymų. 1495 m. žydai buvo išvaryti iš Lietuvos; grįžti jiems leista po 8 metų. Bet dominavo ne persekiojimai, ne priespauda, o tolerancija, palyginti laisvas gyvenimas, galimybė išpažinti savo religiją, laikytis savo papročių, užsiimti įvairiais verslais. Ir žydai įleido čia gilias šaknis, įaugo į Lietuvą, išugdė turtingą kultūrą. Užsiėmimai kuo įvairiausi. Didžiulis buvo žydų prekeivių vaidmuo, nors krašte viešpatavo natūrinis ūkis. Žydai buvo patyrę finansininkai, dažnai jiems patikėtos atsakingos pareigos. Michelis Juzefovičius buvo paskirtas Bresto muitinės valdytoju, jo brolis Abraomas (jis apsikrikštijo) 1510-1518 m. tvarkė visos LDK finansus. Daugelis apsigyveno kaime, arendavo žemę; dvarininkai jiems išnuomodavo karčemas, dėl to žydai neretai buvo kaltinami, kad girdo žmones. Kaltinimai neteisingi, tai liudija ir A. Šapokos istorijos vadovėlis: "Visi dvarininkai stengėsi įsitaisyti savo bravorus, o smuklių buvo pilna visose pakelėse ir kaimuose. Jos buvo statomos dvarininkų ir išnuomojamos žydams. Girtybė buvo nepaprastai įsigalėjusi, nes dvarininkai dažnai verste versdavo savo valstiečius gerti, reikalaudami, kad jie kasmet nupirktų tam tikrą kiekį degtinės. Tai buvo savotiškas mokestis."

Griežtai draudžiama Straipsniai.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo. Cituojant būtina aiški nuoroda į Straipsniai.lt kaip informacijos šaltinį.

Atsitiktinės gairės:    Kalbos kultūra (39)    Astrologija (27)    Go-go (10)    Žemgrobiai (6)    Lietuvių valgiai (28)    Turizmo agentūros (10)    Lotynų kalba (11)    Katalikybė (49)    Tamplieriai (7)    Delfinologija (4)    Dažasvydis (3)    Seimo rinkimai 2004 (3)    Skirmantas Valiulis (32)    Elektroninės šiukšlės (10)    Vaiko sveikata (8)    Dvyniai (9)    Šventės (117)    Kabala (6)    Rinkimai (23)    Kovos menai (72)    Dailė (34)    Elektroninės muzikos grupės (3)    Šunų veislės (52)    Mitingai (5)    Vox Populi (14)    Monitoriai (11)    Kitos šventės (7)    Vorai (2)    Sąmokslo teorija (19)    Alkoholizmas (15)    Internetas (184)    Z.Jurgelevičiaus rubrika (23)    IT parodos (10)    Artūras Zuokas (41)    Motociklai (12)    Škotų aviganis (3)    Viešieji ryšiai (20)    TV3 (4)    Labradoras (2)    Menas būti kartu (2)    Muzika (196)    Tibetas (10)    Korupcija (22)    Transportas (125)    Drabužiai (41)    Specialiosios tarnybos (36)    Seimo rinkimai (4)    Bendruomenės (158)    Spiritizmas (4)    Kazino (10)
1. Chanuka - suspindėjusios šviesos stebuklas
2. Vilniuje atkuriami istorinio žydų kvartalo fragmentai
3. Žydų kultūros paveldo dieną – nemokamos ekskursijos Vilniuje ir Kaune
4. Senąjį Testamentą hebrajiškai galima skaityti ir kompaktinėje plokštelėje
5. V.Adamkus pritaria pilietybės suteikimui litvakams
6. S.Alperavičius pasigenda valdžios dėmesio
7. XX šimtmečiui baigiantis, arba “Laiškas bičiuliui žydui”
8. Vaikas liko gyvas. O mes?
9. Emigrantus iš buvusios Sovietų Sąjungos vilioja Izraelis
10. Klausimus kelianti konferencija
   
 
     
Prisijunk prie gerbėjų rato Google Plus! Mūsų jau 500. Skelbk informaciją, dalinkis naujienomis. Būk matomas!