LT   EN   RU  
2021 m. spalio 28 d., ketvirtadienis Straipsniai.lt - Teminis naujienų ir straipsnių katalogas
  Biologija
Banginių apsilankymai Baltijoje paženklinti tragizmo ir nežinomybės

2004-01-20 | Aplink Baltiją esančios kraštuose jau nuo pat ankstyvųjų viduramžių apie šiuos jūrų milžinus sklando legendos, pasakojama būtų nebūtų vaizduotę aitrinančių nutikimų. Jų vardai įmažinti vietovardžiuose. Muziejiniuose pergamentuose rasime gausybę užuominų apie juos. Beveik visi susitikimai su jais paženklinti tragizmo ir nežinomybės ženklų. Klausimų apie juos vengia daugelis Baltijos jūros gyvūnijos žinovų. Nelengva pasakoti apie juos, kur tiesa bylojama pramaišiui su išmone. Tai - banginiai. Kryžiuočių ordino kronikose galima rasti įrašų apie keistus radinius Baltijos pajūryje. Pirma užuomina išlikusi iš 1283 m., kur rašoma, kad ties Vladislavovo (Lenkija) ant kranto buvo išmesta milžiniška keista žuvis. Tokia žuvis – tik prieš nelaimę, – dievagotasi anuomet. Daug užuominų apie milžiniškas žuvis aptiksime kituose rašytiniuose paminkluose. Šiai grupei priskiriami keisti muziejiniai eksponatai, tokių radinių daiktiniai įrodymai, saugoti buvusios Prūsijos ir Lenkijos pajūrio miestų rotušėse.

Lankomumo reitingasKomentarų: 2

plačiau >>

Nelaisvėje gimusių Juodosios jūros afalinų Tursiops truncatus ponticus vystymasis

2004-01-20 | Delfinai gimsta turėdami daug riebalų, nes tai padeda jiems lengviau išsilaikyti vandens paviršiuje. Ką tik gimę mūsų stebėti jaunikliai sunkokai išlaikydavo kūno pusiausvyrą, panerdavo po vandeniu be motinos pagalbos, dažniausiai plaukdavo Šalia jos nugarinio motinos pagalbos, dažniausiai plaukdavo Šalia jos nugarinio jauniklį paskui save ir padeda jam įveikti vandens pasipriešinimą plaukiant. Tariamojo pavojaus metu delfinėms padidinus greitį, jaunikliai neatsilikdavo nuo jų. Ką tik gimę jaunikliai blogai orientuodavosi aplinkoje. Pirmosiomis gyvenimo dienomis abu jaunikliai būdavo tik su savo motinomis. Pirmosios savaitės pabaigoje kartais vienas ar kitas jauniklis priklysdavo prie kitos motinos, bet patelės labai greitai susigrąžindavo savo vaikus. Nepaklusnius vaikus motinos bausdavo rostrumu keldamos juos į vandens paviršių arba spausdamos prie baseino dugno. Kartais patelės būdavo labai neramios, dažnai ir stipriai trankydavo uodega vandens paviršių, aukštai iššokdavo iš vandens, rostrumu masažuodavo jaunikliams pilvą. Tuomet joms su žuvimi duodavome raminamųjų. Palengva delfinės apsiprato ir nurimo. Motinai sustojus pailsėti, jauniklis prisijungdavo prie kitos delfinės arba plaukiodavo vienas.

Lankomumo reitingasKomentarų: 1

plačiau >>

Delfinariume laikomų delfinų stebėjimų ištraukos

2004-01-20 | Manipuliacinius žaidimus skatina įvairūs išorės objektai, tiek nauji, tiek įprastiniai. Šiuos žaidimus dar būtų galima pavadinti pavieniais, nes yra žaidžiama ne su grupės nariu, o su kokiu nors objektu. Klaipėdos delfinariume įprastas žaidimų objektas yra kamuolys. Delfinai jį gali net ir visą valandą stumdyti rostrumu po baseiną, mėtyti jį virš vandens rostrumu ar uodega, taip pat stengtis jį panardinti. Panašiai žaidžiama su lankeliu. Delfinai jį stumdo ar, užsidėję ant krūtinės peleko, tampo po baseiną. Dažnai į tokius žaidimus yra įtraukiamas ir žmogus. Mėgstama žaisti ir su žuvimi. Su ja žaidžiama dažniausiai tada, kai delfinai jau yra pasisotinę. Žuvis yra mėtoma į orą, gaudoma ir vėl mėtoma. Su žuvimi yra žaidžiama ir grupiniuose žaidimuose. Tada numestą žuvį gaudo net keletas delfinų, vėl ją numeta ir vėl gaudo. Žaidimas baigiasi, kai kuris nors delfinas žuvį praryja. Taip pat žuvis dažnai yra nešiojama burnoje taip erzinant kitą delfiną. Prie grupinių žaidimų taip pat yra priskiriamas ir vienas kito vaikymasis, grupiniai šuoliai. Kaip žaidimo dalyvis gali būti ir žmogus. Delfinai jį sekioja taškydami, priversdami bėgti ar slėptis. Buvo bandyta žmogų aptaškyti iš dviejų pusių, kad žmogus, bėgdamas į bet kurią pusę, vis tiek būtų aptaškytas. Svarbus grupinių žaidimų momentas – partnerio veiksmų ir pozų suvokimas. Signalai (pozos, judesiai, garsai) padeda įvertinti žaidimų partnerių esamus ir net būsimus veiksmus. Grupiniuose žaidimuose jaunikliai išmoksta atpažinti kitų gyvūnų būsenas ir signalus. Manipuliaciniai žaidimai padeda kaupti patyrimą apie aplinkos objektus.

Lankomumo reitingasKomentarų: 1

plačiau >>

Šunys irgi turės pasus

2003-12-15 | Lietuva žengia Europos link. Netrukus tapsime Europos Sąjungos nariais, turėsime laikytis atitinkamų etikos, verslo, teisės taisyklių. Tai didelis pokytis įvairiose gyvenimo srityse. Tą pokytį turės pajusti netgi mūsų mažieji draugai – augintiniai. Europos Sąjungos šalyse įteisintas šunų identifikavimas mikroschemomis. Kiekvienam šuneliui yra įskiepijama mikroschema su tam tikru identifikacijos kodu. Pagal tą kodą vėliau galima sužinoti apie šuns kilmę, atliktus skiepus, savininką ir kt. Kaip gi tai veikia? Visų pirma, sukuriama šalies naminių gyvūnų duomenų bazė. Į ją registruojami visi šalies augintiniai – nurodoma gyvūno kilmė, veislė, šeimininkas. Vėliau informacija nuolat pildoma naujais duomenimis – apie šuns skiepus, galimą savininko pasikeitimą ir kt.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Kaukazo aviganis

2003-12-15 | Kaukazo aviganiai yra viena seniausių šunų veislių, ištikimai tarnaujančių žmogui. Pastaruoju metu susidomėjimas šia veisle didėja, betgi daugiausiai dėl praktinio jos pritaikymo. Tai labai sudėtingi, savarankiški, labai ištikimi, išdidūs šunys, gražūs savo išvaizda, bebaimiai kovotojai. Nedaug galima rasti publikacijų apie Kaukazo aviganius, o ir pastarosios gan vienapusiškos - arba šunis pristato kaip beprobleminius, kurių nereikia nei dresiruoti, nei ko mokyti, viską jie supranta, viską patys moka - tiesiog antšuniai kažkokie, arba aprašo juos kaip baubus ir siaubūnus, kurie ne tik nepasiduoda dresūrai, bet ir yra visai nevaldomi , pjauna visus, ką kelyje sutinka, sudrasko į skutelius. Tokios publikacijos ne tik kenkia Kaukazo aviganių reputacijai, bet dažnai, dėl neteisingos informacijos, mažus šunelius pasiima žmonės, kurie pagal savo charakterį ir polinkius neturėtų to daryti. Konfliktinė situacija, užburtas ratas.

Lankomumo reitingasKomentarų: 15

plačiau >>

Ligoninėje – neapdairūs grybautojai

2003-09-16 | Pastarąją savaitę beveik kiekvienoje virtuvėje kvepia grybais. Šią vasarą jų beveik neradę, sulaukę pirmo gausesnio derliaus grybautojai jau pažiro į miškus. Daugelis pažįsta bent 10–20 jų rūšių, tačiau yra ir tokių, kurie renka visus, pagal išvaizdą panašius į valgomus. Iš mūsų miškuose augančių grybų mirtinai nuodinga yra žalsvoji musmirė. Jos nuodai ardo raudonuosius kraujo kūnelius. Žmogui nusinuodyti pakanka ketvirtadalio grybo kepurėlės. Nuodingosios žalsvosios musmirės medžiagos neskyla net 100 laipsnių temperatūroje, todėl išlieka ir virtuose, džiovintuose ar kitaip apdorotuose grybuose. Pavojinga tai, jog pirmieji apsinuodijimo požymiai išryškėja po 10 ar net 30 valandų, kai nuodai jau spėję prasiskverbti į kraujo apytakos sistemą, kepenis, inkstus. Žmogui svaigsta galva, skauda vidurius, troškina, sutrinka regėjimas, vėliau ligonis pradeda vemti, viduriuoti, sustiprėja skausmai skrandyje, kepenyse. Ligonis greitai silpsta ir maždaug po savaitės miršta. Vilkaviškio ligoninės Terapijos skyriaus vedėja Angelė Mazauskienė teigė, jog apsinuodijusiam žmogui būtina sulašinti daug penicilino – tai efektyviausia pagalba. Bet bent kiek pavėlavus medikai padėti nebegalės.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Veislė iš arti: Rusų kurtas

2003-08-14 | Jeigu greihaundai laikomi Didžiosios Britanijos karalių palydovais, tai rusų kurtai – Rusijos carų ir kunigaikščių numylėtiniais. Kai rusų didikai išsiruošdavo į medžioklę, su savimi pasiimdavo ne keletą, o šimtus rusų kurtų. Juos šaukė Jermolovo, Karejevo, Mačevarianovo ir kitų dvarininkų kurtais. Kinologai mano, kad kurtai Rusijoje atsirado XIII-XV amžiuje, mongolų-totorių antplūdžio metais. Kai mongolų-totorių ordos užkariavo Artimuosius Rytus ir Vidurinę Aziją, atsigabeno į šiuos kraštus Azijos bei persų kurtų. O paskui caro Ivano Rūsčiojo kariai XVI amžiuje užėmė Kazanę bei Astrachanę ir išstūmė totorių kunigaikščius į Rusijos šiaurę. Totoriai, nors ir skubiai traukėsi, bet nepamiršo kurtų. Persikėlę į naujas vietas, mišrino savo kurtus su šiauriečių laikomis. Tačiau XI a. Prancūzijos kronika mini: atvykusi į Prancūziją tekėti už Henriko I, Kijevo didžiojo kunigaikščio duktė Ana Jaroslavna kartu su kraičiu atsivežė tris rusų kurtus. Daug vėliau, caro Petro I laikais, didikai kurtus šiek tiek primiršo, bet XVIII amžiaus pabaigoje jais vėl susidomėjo. Kurtų veislė tuo metu buvo labai marga. Štai rašytojas V.Levšinas leidinyje „Knyga medžiotojams“ mini net keturias veisles: rusų, grynakraujus, ilgaplaukius ir kuršių kurtus. Kiekvienas dvarininkas stengėsi išvesti kurtų veislę ir suteikti šunims savo vardą. Tačiau jų paskirtis buvo viena - medžioti. Ir ne šiaip zuikelius ar lapes, o vilkus.

Lankomumo reitingasKomentarų: 1

plačiau >>

Akvariumai ir ju sandara

2003-08-08 | Akvariumai būna įvairūs, tiek savo forma tiek savo dydžiu bei paskirtimi. Pastaruoju metu populiariausi yra bekarkasiai akvariumai, kuriuose metalinių kampainių funkcijas atlieka polimeriniai ir silikoniniai klijai . Akvariumo pasirinkimas priklauso nuo keleto faktorių, piniginės turinio, jūsų skonio, laikymo salygų, numatomo gyventojų kiekio bei jų rūšies. Standartiniais laikomi stačiakampiai akvariumai kurių dviejų stiklų aukštis lygus pločiui. Šie akvariumai turi visus stačiakampių akvariumų privalumus išskyrus tai, kad jei jame veisite mailių, ką tik išsiritęs mailius gali nepasiekti paviršiaus per labai dideli vandens kiekį, mat pirmajį kartą mažyliui būtina praryti keletą oro burbuliukų oro pūslės užpildymui, vėliau oro takelis iš žarnyno užauga ir oro pūslės pripildymas vyksta per kraują, mailiui veisti geriau tinka žemi akvariumai, kurių aukštis mažesnis už plotį.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Akvariumų konstrukcijos

2003-08-08 | Apvalūs. Tai mažos talpos akvariumai kuriuose gyvena viena ar kelios žuvytės. Tokiame akvariume paprastai nestatomas šildytuvas nes gyvena šaltavandenės žuvys(pvz. auksinės) rekomenduojama įrengti dugninį filtravimą su kompresoriumi, specialus apšvietimas nebūtinas. Keturkampiai. Tai įvairiausių išmatavimų ir labiausiai paplitę akvariumai, jų talpa svyruoja nuo šešių litrų iki kelių tonų. Juose naudojama įvairiausios filtravimo sistemos priklausomai nuo akvariumo dydžio ir paskirties, analogiškai ir su apšvietimu.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Akvariuminiai augalai: Vesicularia dubyanam

2003-08-08 | Vesicularia dubyana populiariai vadinama "Javos samanos". Jis labai nereiklus vandeniui ir apšvietimui. Javos samanos lengvai prisitvirtina prie visų paviršių, kas jas daro tinkamas akmenų ir šaknų puošimui ar akvariumo įrangos paslėpimui. Kol pačios neprisitvirtina, jas reikia pritvirtinti reikiamoje vitoje su žvejybiniu valu. Jei augimas per daug stiprus, nugenėkit jas su žirklėmis. Javos samanos suteikia nuostabią užuoglaudą jaunoms žuvytėms. V. dubyana taip pat gali būti naudojama terariumuose jei oras drėgnas.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Populiariausių straipsnių Top-100
   
 
     
Prisijunk prie gerbėjų rato Google Plus! Mūsų jau 500. Skelbk informaciją, dalinkis naujienomis. Būk matomas!