LT   EN   RU  
2021 m. gegužės 11 d., antradienis Straipsniai.lt - Teminis naujienų ir straipsnių katalogas
  Dieta
Grandininė įpročių reakcija

2005-01-03 | Dažniausiai viskas prasideda nuo įpročių, kurių bėgant metams vis daugėja. O įpročiai formuoja elgesį, jie palaiko vienas kitą: vienas įprotis būtinai veda prie kito, tas įjungia trečią, o šis – ketvirtą. Psichologai tokį elgesį vadina „grandinine įpročių reakcija“, kuri suformuoja „įpročių tinklą“. Patinka tai jums ar ne, tačiau psichologai tvirtina, kad statistinis žmogus 85 proc. laiko atlieka vienus ar kitus veiksmu vedamas vieno ar kito įpročio. Prisiminkite: visada miegate toje pačioje lovos pusėje, keliatės tuo pačiu laiku, keliaujate į darbą tuo pačiu maršrutu, renkatės tas pačias sekso pozas ir taip toliau. Dabar prisiminkite maistą. Kiek kartų pradėjote valgyti sausainius ir po kelių minučių suvokėte, kad jau suvalgėte pusę pakelio? Tai įprotis. Taip įprantama valgyti bulvių traškučius žiūrint televizorių, gerti alų ar vyną prieš vakarienę. Taip nesąmoningai gaunamos bereikalingos kalorijos: jokio malonumo, bet svoris auga. Situaciją blogina tai, kad beveik viskas šiuolaikiniame pasaulyje skatina įpročių formavimąsi.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Tereikia mėgautis gyvenimu

2005-01-02 | Vis dėlto galima suardyti šį įpročių tinklą, išsilaisvinti iš jo ir pradėti mesti svorį. Jeigu kasdien stengsitės atsikratyti įpročio, jis netrukus praras savo galią. Atsikratyti atskiro įpročio nėra sunku, tačiau jų galia slypi psichologiniame įpročių tarpusavio ryšyje. Reikia rasti silpnąją šio ryšio grandį. Jeigu atsisakysite kažkokio konkretaus įpročio, visa grandinė subyrės. Jeigu atsisakysite įpročių, verčiančių persivalgyti, suprantama, pradės kristi svoris. Vadinasi, tereikia nedidelių pokyčių kasdieniniame gyvenime. Kiekvieną dieną stenkitės kažką daryti kitaip, pavyzdžiui, pakeliui į biurą nelėkite strimgalviais, o sustokite ir apsidairykite. Užtenka vos kelių sekundžių, kad pasigrožėtumėte gėlėmis parke ar lapais ant medžių, kad atkreiptumėte dėmesį į mėnulį danguje. Tereikia sustoti akimirkai ir pasimėgauti gyvenimu. Tada mažiau malonumo tikėsimės iš maisto, todėl svoris tikrai pradės kristi.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Dietos kenkia sveikatai

2005-01-01 | Dietos laikymasis gali sukelti sveikatos sutrikimus, galinčius pakenkti tokiems organams, kaip plaučiai, širdis ir kepenys, taip pat raumenų audiniui. Nuolatinis dietų laikymasis sumažina būtinų ląstelių-žudikių, kovojančių su tokiomis ligomis, kaip vėžys, kiekį. Ilgalaikės dietos gali tapti odos susirgimų, galvos svaigimo ar skausmo, nuplikimo priežastimi. Taip pat jos gali išreguliuoti menstruacijų ciklą, sukelti mieguistumą bei vidurių užkietėjimą. Kadangi dėl dietos organizmas netenka svarbių maistinių medžiagų, neįmanoma ilgą laiką laikytis dietos nepakenkiant sveikatai. Greitas svorio kritimas ir po to sekantis greitas priaugimas padidina širdies ir kraujagyslių susirgimų riziką. Nereikia pamiršti, kad ilgalaikės dietos kenkia ne tik fizinei, bet ir dvasinei sveikatai. Dietos laikymasis iškreipia santykį su maistu, o tai reiškia, kad vos nutraukus dietą svoris vėl ims augti kaip ant mielių. Laikantis dietos pamažu prarandamas normalus santykis su apetitu: pajutus alkį nevalgoma, dėl ko ilgainiui prarandamas gebėjimas atpažinti, kada esate sotus, o kada metas užkasti. Kalorijų apribojimas sumažina energijos lygį. Dėl to gali sumažėti „kognityvinė kompetencija“, kitaip tariant – intelekto galios.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Visoms tinkama dieta

2004-12-01 | Žiemą tamsu, šalta, todėl organizmas reikalaute reikalauja riebalų ar kitokio „stipresnio“ maisto. Taip svoris ir didėja… Jeigu rūpesčių kelia tik du trys kilogramai, jų atsikratyti pakaks savaitės. Paskui, žinoma, reikės pasistengti, kad numestas svoris neataugtų. Paprasta 5 dienų dieta: 2–3 kg per darbo savaitę. Siūlome išbandyti penkių dienų dietą. Jos pagrindą sudaro paprasti, kasdieniai produktai: duona, sviestas, pienas, sūris, vištiena, bulvės, makaronai, obuoliai… Taigi nereikės blaškytis po parduotuves ieškant ypatingų produktų. Be to, valgydama skrandžiui įprastą maistą patirsi mažiau streso. Mūsų siūlomos dietos valgiaraštis per dieną neviršija 1300–1400 kcal. Todėl didelio alkio neturėtum jausti. Per dieną siūlomi trys pagrindiniai valgymai, tarp jų – 1–2 užkandžiai. Dieta sudaryta taip, kad sotus valgis būtų ir vakare – prieš užmingant nereikės kankintis. Be to, daugelis sočiausiai maitinasi vakarais, grįžę iš darbo. Jeigu tai įvyksta bent dvi valandos iki einant miegoti – nieko bloga.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Angelo dieta

2004-11-06 | Nepavyko sužinoti, kodėl šis MITYBOS planas vadinamas tokiu vardu. Gal kai jau nepadeda niekas, telieka kreiptis į angelą sargą? Sakoma, kad po šios 13 dienų trunkančios dietos netenkama 7–8 kg. 14 dieną jau galima valgyti viską, bet saikingai. Ši dieta pakeičia medžiagų apykaitą, ir dėl savo svorio būsite ramios trejus metus. Vienintelė sąlyga – turite mankštintis ir daryti masažą. Nuo aštuntos dienos kartokite viską iš pradžių. Gerti visą šį laiką galima tik negazuoto mineralinio vandens. Siūlomą valgyti morką galima pakeisti pomidoru arba atvirkščiai.

Pirma diena
Pusryčiai: juoda kava be cukraus.
Pietūs: 2 kietai virti kiaušiniai, 1 pomidoras ir žalios salotos.
Vakarienė: didelis jautienos kepsnys, keptas mažame aliejaus kiekyje.

Antra diena
Pusryčiai: juoda kava be cukraus ir džiūvėsėlis.
Pietūs: didelis jautienos kepsnys su žaliomis salotomis ir pomidoru.
Vakarienė: porcija daržovių sriubos.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Renkantis dietą būtina intuicija ir atsargumas

2004-04-27 | Svarbiausia mitybos taisyklė, - įsitikino Laima, - derinti maistą. Ji mėsos nevalgo nei su duona, nei bulvėmis, kaip to reikalauja gydytojo H. Šeltono surasti produktų derinimo principai. O jie, pasak Laimos, labai veiksmingi, pakeičia bet kurią dietą - jei žmonės jų laikytųsi tiksliai, kaip parašyta, pusė jų nebesirgtų. "Ne kiekvienas žino, kad kopūstų nereikia valgyti su žuvim, nes jie trukdo organizmui pasisavinti jodą. Virti kopūstai kaip šluota išvalo žarnyną, tačiau maistinės vertės neturi - todėl ištisai juos valgant gali trūkti vitaminų", - norintiesiems gyventi sveikai primena Laima. Dieta pagal kraujo grupes, kurias sukūrė grupelė JAV mokslininkų, Laima pasitiki. Bet ir jos nepataria laikytis pažodžiui - koks maistas tau tinka, galima jausti intuityviai. Juk ne visi, pavyzdžiui, toleruoja bananus, nors jie gal ir tinka pagal kraujo grupę. Kavos Laima negeria - ji jai tiesiog neskani. Skaniau ir sveikiau - pagaminta iš morkų. O receptas paprastas: sutarkuoti morką burokine tarka ir padžiovinti orkaitėje. Šaukštelį džiovintų tarkių užplikyti stikline vandens. Pagal skonį - cukraus ar grietinėlės. Skanaus! Dar vienas gėrimas, apie kurį moteris perskaitė protingoje knygoje ir kurio galia įsitikino pati. Rytais išsispausti nepilną stiklinę šviežių sulčių (tam tiks paprasčiausiai du apelsinai ar pora morkų). Į sultis įpilti šaukštą lecitino ir šaukštą aliejaus (geriausiai tiks sėmenų ar šaltai spaustas alyvų aliejus). Šis sotus gėrimas garantuos minčių skaidrumą, energijos antplūdį, apvalys kraujagysles. Verta pamėginti.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Greitos dietos: mitai ir realybė

2003-12-26 | Paskaityti apie naują dietą bet kuri moteris pasirengusi visada. Šiame straipsnyje mėginsime pateikti beveik visą visų egzistuojančių dietų "repertuarą": nuo klasikinių iki madingiausių. Beveik kiekviena moteris nenustoja tvirtinusi, kad norėtų numesti svorio "štai čia ir štai ten", kad būtent "ši kūno vieta per stambi" arba kad jai "reikia sublogti 3-4 kilogramus ir galbūt net daugiau". Nieko nepadarysi, šis nebylaus priekaišto vaizdelis su nereikalingais kilogramais ją persekioja visą laiką, rodosi jai kiekviename veidrodyje, ji įžvelgia tai daug pasakančiuose aplinkinių žvilgsniuose. Ji jau ir nežino, kokios dietos griebtis, kokiu stebuklu tikėti. Mėginsime trumpai apžvelgti pagrindinių dietų principus ir paaiškinti, kokia visos šios dietų gausybės esmė. Iš tikrųjų jų laikantis galima labai greitai netekti svorio, tačiau negalima pamiršti, kad jų trukmė turėtų būti ne ilgesnė kaip 3-4 savaitės (yra ir tokių, kurių maksimalus kursas tik 14 dienų). Skarsdeilo dieta. 14 dienų nevalgoma jokių riebalų, cukraus, pyragaičių, riebių pieno produktų ir negeriama alkoholio. Leidžiama: mėsos, žuvies, daržovių ir vaisių, tačiau per dieną - ne daugiau kaip 1000 kalorijų. Tokios dietos rezultatas - garantuotas suliesėjimas, pasiseka numesti iki 7 kg svorio.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Atkinso dieta mitybos revoliucija? Suvalgykim save

2003-07-26 | Norėtumėte atrodyti kaip Geri Halliwell ar Rene Zellweger? Tada pasidomėkite garsiąja amerikiečių dietologo Roberto Atkinso „Proteinų dieta". Tik prieš pasirinkdamos ją, pasvarstykite, ar tikrai tiks: aklai sekdamos žvaigždžių pramintu taku galite pakenkti savo sveikatai. Kai praėjusių metų pavasarį sutriko daktaro Atkinso sveikata – tūkstančiai moterų, kurių gyvenimas lig tol tekėjo „pagal Atkinsą", ne juokais išsigando. Tačiau tūkstančiai legendinės dietos (valgomi riebūs maisto produktai ir visiškai atsisakoma angliavandenių) krikštatėvio priešininkų it maitvanagiai laukė, kuo baigsis daktaro alpulys, kurį, kaip buvo manoma, sukėlė laikinas širdies veiklos sutrikimas. Dietologo oponentai tvirtino, jog daktaro sveikata sutriko, nes jis, paisydamas savo sukurtos dietos, maitinosi riebiais ir sunkiai virškinamais patiekalais, valgė daug sviesto, kiaulienos bei jautienos kepsnių, visiškai atsisakė bulvių, makaronų ir duonos. Tris dešimtmečius klestėjusiai „Proteinų dietos" teorijai iškilo grėsmė subyrėti it kortų nameliui. Tačiau netrukus medikas atsigavo, ir viskas vyko kaip seniau. Niujorke, Manhatane, į „Atkinso centrą" 55-oje gatvėje vėl plūsta tūkstančiai nuo antsvorio kenčiančių žmonių, besąlygiškai tikinčių savo guru.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Efektyvios dietos sėja skaudžias pasekmes

2003-06-26 | Šiuo metu žurnalai mirga įvairiausiomis dietomis, patarimais, kaip atsikratyti nereikalingų kilogramų. Tačiau mitybos specialistams visa tai kelia daugybę abejonių ir nepasitenkinimo, jie įspėja: tokiu būdu žmogus save luošina! Surengta diskusija apie lietuvių mitybos ypatumus atskleidė, jog mes kol kas dar nemokame sveikai valgyti, maisto produktus renkamės ne pagal sveikumą, o kainą, svorį, įprotį. Lietuviai vartoja per daug riebalų, o paskui griebiasi agresyvių dietų. Prityrę gydytojai vienas per kitą kritikavo visuomenę "apsėdusias" dietas, kurios ypač pavojingos jaunam nesubrendusiam organizmui. "Nors lietuviška virtuvė ir labai mėgstama, nepamirškime, kad su kepsniais reikia valgyti ir daržovių. Ypač gyvenantiesiems mieste, dirbantiesiems sėdimą darbą", - pokalbį pradėjo gydytoja Irena Pivoriūnienė. Ji apgailestavo, jog vakarienė, kurią mūsų mamos ir močiutės liepdavo atiduoti priešui, vis dažniau tampa pagrindiniu dienos valgymu. Specialistai taip pat pastebi, kad dauguma viršsvorį turinčių žmonių valgo gerokai po pietų meto. Artėjant vasarai ne vienas nori sulieknėti, numesti nereikalingus kilogramus, todėl griebiasi įvairiausių dietų. Kai kurios jų veikia geriau, kai kurios - prasčiau, bet nė vienos nėra idealios. "Jeigu anksčiau guosdavomės, kad Lietuva - storulių kraštas, tai dabar jau turime visais įmanomais būdais "trimituoti" apie tai, kad mūsų šalyje vis dažniau susiduriama su nesveiku liesėjimu", - nerimavo Pivoriūnienė.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Liesėkite be dietų

2003-02-12 | Norint sumažinti antsvorį – iš tiesų patartina trumpam pakeisti pusryčius, pietus ar vakarienę skysto maisto dieta. Tačiau viena sąlyga, kad valgiaraštyje būtų ląstelienos turinčių produktų bei kieto maisto. Nesaldinta žolelių arbata, kefyras, skysta daržovių sriuba be druskos, mineraliniu vandeniu skiestos daržovių sultys – puikiai pakeičia vieną maitinimąsi per dieną, o jei tai pasirinksite vakarienei – jau po kelių dienų pajusite, kad sijonas ar kelnės per liemenį tapo laisvesnės. Valgydami rečiau, bet gausiau, tikriausiai gaunate ne daugiau kalorijų, negu valgydami dažniau, bet mažiau. Tačiau pirmuoju atveju kur kas sunkiau valdyti antsvorį: sočiai prisivalgius lėtėja medžiagų apykaita, didėja insulino išsiskyrimas, sparčiau kaupiasi riebalai. Mažos porcijos apsaugo nuo alkio atakų ir stabilizuoja cukraus kiekį kraujyje. Valgymas mažomis porcijomis ir dažniau padeda išlaikyti liekną ir grakščią figūrą. Neikite į parduotuvę alkana. Akys norės daugiau nei reikia. Išleisite daugiau pinigų ir prisipirksite „gundančių" produktų: riešutų, traškučių... O juk atvirkščiai – privalote pasistengti, kad saldainiai, sausainiai ir kitokie skanūs „užkandėliai" išnyktų iš namų.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Populiariausių straipsnių Top-100
   
 
     
Prisijunk prie gerbėjų rato Google Plus! Mūsų jau 500. Skelbk informaciją, dalinkis naujienomis. Būk matomas!