LT   EN   RU  
2020 m. rugpjūčio 9 d., sekmadienis Straipsniai.lt - Teminis naujienų ir straipsnių katalogas
  Komunikacija
Kompiuteriniai tinklai

2002-09-13 | Vietinis (local area network - LAN). Tai uždarasis tinklas, aptarnaujantis mažoje teritorijoje esančius vienos organizacijos vartotojus, sujungtus telefoninio , kabelinio arba optinio ryšio kanalais (didžiausias atstumas tarp vartotojų - kelio dešimtys kilometrų). Jame paprastai naudojama speciali ryšio įranga, o ne modemai ar kitos ryšio priemonės. Toks tinklas gali būti sujungtas su kitais vietiniais tinklais bendros paskirties arba jam skirtomis ryšio linijomis. Municipalinis (metropolitian area network - MAN), įvairiomis ryšio linijomis jungiantis kompiuterių vartotojus didelėje teritorijoje (rajone, mieste). Globalusis (wide area network - WAN). Tai ryšio kanalais sujungtų mažesnių tinklų visuma.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Žvaigždinis tinklas

2002-09-13 | Tai viena labiausiai paplitusių kompiuterio tinklo konfiguracijų. Visi įrenginiai, jungiami prie centrinio kompiuterio, yra vadinami mazgais (nodes). Toks tinklas naudojamas, kai dideliam vartotojų skaičiui reikia dalytis dideliais skaičiavimo pajėgumais. Žvaigždinio tinklo kompiuteris valdo duomenų srautus tarp atskirų tinklo mazgų. Kai dauguma tinklo mazgų yra terminalai, centrinis greitaeigis didysis kompiuteris (mainframe), vadinamas valdančiuoju kompiuteriu (host computer). Kai tinklo mazgai yra asmeniniai kompiuteriai, centrinis kompiuteris paprastai esti mikrokompiuteris, turintis didelės talpos diskus, kurie naudojami mazgų informacijai saugoti. Tokio tipo centrinį kompiuterį galima vadinti bylų baze (file server).

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Magistralinis tinklas

2002-09-13 | Dauguma vietinių tinklų yra magistraliniai arba žiediniai. Visi magistralinio tinklo kompiuteriai sujungiami viena magistrale - susuktų laidų pora, koaksialiniu arba optiniu kabeliu. Magistralėje vienu metu gali būti tik vieno kompiuterio siunčiama informacija. Galimi du kompiuterio prijungimo prie magidtralės būdai: centralizuotas ir laisvas. Pirmuoju būdu, kuris yra tipiškas vietiniams tinklams, vienas tinklo kompiuteris išskiriamas kaip vedantysis (boss computer), kuris pagal nustatytą algoritmą sprendžia ir duoda nurodymus, kada ir kas gali jungtis prie magistralės.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Žiedinis tinklas

2002-09-13 | Tokio tinklo magistralėje kiekvienas kompiuteris yra įjungtas taip, kad galėtų ne tik siųsti ir priimti jam skirtą informaciją, bet ir retransliuoti toliau tą jos dalį, kuri adresuota ne jam. Tam, kad, dugedus kuriam nors kompiuteriui, žiedinis ryšys nenutrūktų, retranslaivimo stiprintuvai paprastai atskiriami nuo paties kompiuterio. Paprasčiausiu atveju žiediniame tinkle būtų galima dirbti “tuščio lango” būdu. Tačiau tik tol, kol kuris nors siuntėjas apsirikęs nurodys tinkle nesančio gavėjo adresą. Tuomet informacija keliaus ratu - kiekvienas kompiuteris ją vis perdavinės sekančiam. Šis atvejis rodo, kad tokiame tinkle reikalingas tam tikras centralizuotas valdymas - kažkas turi sekti ir pašalinti “niekieno” informaciją ir pranešti apie tai siuntėjui.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Globalinis tinklas

2002-09-13 | Šį tinklą sudaro mažesnių (vietinių) tinklų visuma. Vietiniai tinklai (toliau jie vadinami globaliojo tinlko sistemomis) tarpusavyje gali skirtis technine bei programine įranga. Todėl labai svarbu užtikrinti vienodą informacijos supratimą visose tinklo sistemose. Du nutolę vartotojai gali bendrauti dviem būdais: persiųsti informaciją tiesiogiai sujungtomis fizinio ryšio grandinėmis arba perduodami ją atskiromis porcijomis per tarpines tinklo sistemas. Pagal tai globalieji tinklai skirstomi į komutuojamųjų grandinių tinklus (Circuit Switched Networks) ir komutuojamųjų paketų tinklus (Packet Switched Networks).

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Internet

2002-09-13 | Absoliučiai didžiausias pasaulyje kompiuterinis tinklas yra Internet, kurio abonentais yra per 50 milijonų abonentų visame pasaulyje. Lietuvoje 10000 gyventojų tenka 5 kompiuteriai, prijungti prie Internet’o. Latvijoje šis skaičius yra 23, Estijoje - 55. Kalbant apie Internet’ą, dažniausiai turimi galvoje ne visi kompiuteriniai tinklai. Tačiau Internet’o apibrėžimas yra ne vienareikšmis. Pvz. Internet’ui paprastai nepriskiroiami komerciniai tinklai, t.y. ta dalis pasaulio kompiuterių tinklo, kurioje informacija ir kitos paslaugos perkamos ir pasrduodamos. Tai lyg ir biblioteka, kurioje skaitytojo mokestis priklauso nuo perskaitytų (arba pasineštų namo) knygų skaičiaus ir laiko, praleisto bibliotekoje.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Duomenų perdavimas radijo ryšiu

2002-09-13 | Interneto vystymosi laikais tinklo technologijos leidžia prisijungti prie informacinio kompiuterių pasaulio, kuris gali rastis netikėčiausiose vietose. Viena iš tokių galimybių leidžia tinklai, kurie naudoja radijo ryšį, arba, radijo tinklai. Radijo tinklai perduoda duomenis tais atvejais, kai organizuoti optinio kabelio ar kokio kito kabelio fiziškai neįmanoma, ar turimi ryšio kabeliai nepatenkina vartotojų dėl informacijos greičio perdavimo, arba jų manymų yra ekonomiškai netenkinami. Kompiuterinius tinklus galima padalinti į tris lygius - tai globaliniai ir nacionaliniai tinklai WAN (Wide Area Network), regionaliniai miesto arba rajono (Metropolitan Area Network) ir įmones lokaliniai tinklai LAN (Lokal Area Network).

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Standartas 802.11 (RadioEthernet)

2002-09-13 | Infraraudoni spinduliai ne tik tai turi turėti tiesiogini matomumą, bet ir jautrus oro sąlygoms, todėl ši technologija siūloma nauduoti tik tai pastato viduje. Dvi plačia juostės technologijos (DSSS ir FHSS) siūlomi dviejose dažnio diapozonose: 902-928 ir 2400-2483,5 MHZ. Paskutinis trumpai pažymimas 2.4GHz, ir būtent jis reglamentuoja standartą 802.11. Šis diapazonas daugiau pritraukia, nei 915 MHZ dar ir dėl to kad paskutinis yra perkrautas kitomis ryšio priemonėmis ir todėl rekomenduojamas naudoti pastato viduje. Diapozonas 2,4GHz gali dirbti kaip pastato viduje taip ir aplinkos rajone. Naudojant išoriškai naudojamas perdavimo galingumas neturi viršyti 100 millivatų.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Plačiajuostis signalas (PJS) ir standartas 802.11

2002-09-13 | Kaip buvo aukščiau rašyta, išplaukia logine išvada apie tai, kad PJS leidžia dviem ar daugiau siuntėjams esantiems arti vienas kito dirbti viename dažnio diapazone be trukdžių. Negalima nepažymėti, kad PJS-technologijų plačiam pripažinimui daro įtaka jos nedidelės kainos jas masiškai gaminant. Visos šios technologijos sudėtingumas susideda mikroschemų specializavime, o jų kaina pramoninėje gamyboje nedidelė. Kiti komponentai, įeinantis į PJS technologiją, elektronika ir antenos, dėl mažo perduodamų signalų galingumo tampa pigesni ir paprastesni jos gaminant, negu tie, kurie naudojami siaura juostinėje technologijoje.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

PJS - technologijos: DSSS ir FHSS

2002-09-13 | Tiesioginio nuoseklumo (DSSS). Ši metodą galima pavaizduoti tokiu būdų. Visas naudojamas plačiajuostis dažnis į kelių skaičių kanalų hierarchiją pagal standartą 802.11 jų turi būti 11. Kiekvienas informacijos bitas tampa pagal iš anksto nustatyta algoritmą vienas iš 11 “čipų”. Atskiro “čipo” intensyvumas artimas foniniam, nors dėl krūvio perduodamo bito vaizdavime informacijos gavėjo stotyje po dekodavimo pagal atgalini algoritmą atsistato pirmines reikšmes perduoto informacijos bito. Kitos poros gavėjas - siuntėjas gali nauduoti kita algoritmą kodavimo-dekodavimo, be to algoritmų kiekis praktiškai neapribotas.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Populiariausių straipsnių Top-100
   
 
     
Prisijunk prie gerbėjų rato Google Plus! Mūsų jau 500. Skelbk informaciją, dalinkis naujienomis. Būk matomas!