LT   EN   RU  
2020 m. rugpjūčio 5 d., trečiadienis Straipsniai.lt - Teminis naujienų ir straipsnių katalogas
  Komunikacija
Kompiuterinis tinklas: nuo ko ir kaip jį saugoti

2003-03-14 | Daugelis iš jūsų turbūt prisimenate tą įžymią dieną, kai namuose atsirado kompiuteris. Tačiau bendravimas su naujuoju draugu, deja, palaipsniui gęsta. Jums atrodo, kad žaisti vienam jau nuobodu, kompiuterio intelektas pastebimai nusileidžia jūsiškiam, čia dar ir kaimynas iš antro aukšto vos ne kasdien pasakoja, kaip visą naktį klaidžiojo Internete ir žaidė Quake su amerikiečiais... Ir štai, po neilgų pamąstymų ir debatų su savimi, į galvą ateina paprasta išeitis: „Kursim tinklą!“. Pakankamai greitai sužinote, kad pas jus (kaimyniniame bute, įėjime, laiptinėje) yra daug vienminčių. Tačiau, kaip įvesti tinklą? Kokias tinklo plokštes išsirinkti? Ir pagaliau, pagrindinė problema: kaip apsisaugoti nuo šitų, visur egzistuojančių, hakerių, kuriems tik ir knieti įsilaužti į kompiuterį ir pavogti niekam, išskyrus jus, nereikalingus duomenis?

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Visų galų meistras

2003-03-14 | Kaip charakterizuoti kompanijos SMC įrenginį Barricade? Naujienomis naudotis vis lengviau, tačiau įterpti juos į klasifikacijos rėmus – sunkiau. SMC Barricade aparatas šalia komutatoriaus funkcijų įmontuota ugniasienė (FireWall), spausdintuvo serveris, automatinis DHCP nustatymo serveris. Jis leidžia prisijungti prie išorinio lokalaus tinklo per tinklo jungtį arba per modemą. Žodžiu, - tinklo kombainas. Tam, kad patikrinti naujovę „kovinėje“ parengtyje, mes sujungėme į tinklą du PK, su įmontuotomis SMC EZ 10/100 tinklo plokštėmis, taip pat prijungėme kompanijos Hewllet-Packard nešiojamą kompiuterį OmniBook 500 su 10/100 Mbitų tinklo plokšte.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

SLP protokolas (Service Location Protocol)

2003-03-14 | Didelių tinklų atveju yra tikslinga visų servisų agentų lenteles saugoti viename serveryje. Šią užduotį atlieka katalogų agentas (Directory-Agent), dirbantis pasirinktame kompiuteryje. Tokiu atveju servisų agentai perduoda savo lentelių duomenys katalogų agentui, kuris šiuos duomenys apjungia. Tada vartotojų agentai gali kreiptis tiesiai į katalogų agentą.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

SAP protokolas (Server Advertising Protocol)

2003-03-14 | Klientų procesai naudojasi serverio procesų, dirbančių serverio kompiuteryje, teikiamomis paslaugomis. Tam tikslui klientai turi žinoti, kokie serverio procesai dirba kiekviename iš serverių. Novell tai išsprendžia protokolo SAP (Server Advertising Protocol) pagalba. Per šį protokolą serveriai gali “susipažinti” vieni su kitais, ir kita vertus, klientai gali gauti informaciją apie reikiamus serverio procesus. Ryšiui tarp serverio bei klientų procesų užtikrinti, Novell visiems serverio procesams priskyrė šešioliktainius numerius. Novell rezervavo visus numerius iki 8000h. Jei gamintojas nori rašyti serverio programą, kuri butų naudojama globaliai – pavyzdžiui, serverio programa, aptarnaujanti skaitmeninį faksą, - jis gali prašyti, kad Novell jam suteiktų vieną iš rezervuotų numerių. Lokaliam naudojimui skirti visi skaičiai, didesni už 8000h.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

NCP protokolas (NetWare Core Protocol)

2003-03-14 | Aukštesnių sluoksnių Novell protokolai kaip susisiekimo protokolus naudoja SPX/IPX arba TCP/IP. Tokie protokolai neturi įtakos bazinių protokolų (pvz. TCP/IP) antraštėms, bet įtakoja duomenų lauko formavimą. Duomenų apskeitimui tarp serverio bei darbo stočių, naudojamas NCP (NetWare Core Protocol) protokolas. Visos funkcijos, siejančios serverį su klientu, yra įgyvendinamos per šį protokolą. Yra dviejų rūšių NCP paketai: tie, kurie perduoda darbo stoties užklausą (request) serveriui, ir tie, kurie perneša atsakymo (replay) duomenis iš serverio į darbo stotį. Todėl yra skriamos dviejų rūšių NCP paketo antraštės: užklausos bei atsakymo (Request Header, Replay Header). Jie skiriami iš pirmųjų dviejų baitų.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Kompiuterio adresas Novell tinkle

2003-03-14 | Tiek darbo stotyse, tiek serveriuose Novell naudoja 6 baitų adresus, sudaromus pagal IEEE 802 standartą (fiziniai arba MAC- adresai). Šie adresai yra įrašyti į kiekvienos tinklo plokštės EPROM. Instaliavus tinklo kortą, kompiuteris įgyja unikalų adresą tinkle. Jei kompiuteryje instaliuojamos dvi tinklo plokštės (tiltas, maršrutizatorius), tada jis turi du fizinius adresus. Kaip kompiuterio adresas naudojamas fizinis adresas, o prievado (Socket) numeris – proceso su jam priklausančiomis duomenų struktūromis numeris, kuris labiau svarbus programinės įrangos kūrėjams.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Susisiekimo protokolai Novell tinkle

2003-03-14 | Susisiekimo protokolais čia laikomi OSI modelio 3 ir 4 sluoksnio protokolai. Susisiekimo protokolai reikalingi duomenų apsikeitimui tarp serverio bei darbo stočių užtikrinti. Iki 4.x versijos pirmenybė buvo teikiama SPX/IPX protokolų šeimai. Interneto šeimos protokolai TCP/IP galėjo būti naudojami kaip papildomi protokolai. Pirmenybės teikimas šiuo taveju reiškia, kad operacinės sistemos paslaugos (services) naudojo tik SPX/IPX protokolą, o vartotojo programinė įranga galėjo dirbti tiek su SPX/IPX, tiek su TCP/IP.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

NetWare 5 struktūros pagrindai

2003-03-14 | NetWare branduolys (NetWare Kernel) yra tinklo operacinės sistemos dalis, užtikrinanti pagrindines NetWare funkcijas bei atsakinga už resursų administravimą bei paskirstymą. NetWare užkraunamieji moduliai (NLMs) papildo branduolį tam tikrais servisais. Moduliai yra užkraunami serverio pusėje ir dinamiškai susiejami su branduoliu. Gali atsirasti priklausomybė tarp atskirų modulių, kai vieno iš jų užkrovimas gali sąlygoti papildomų modulių aktyvavimą. Disko tvarkyklė (Disk Driver) tarnauja atminties įrenginių, tokių kaip kieti diskai, juostiniai įrenginiai bei CD-ROM, valdymui. Iki 3.x versijos Novell naudojo “monolitines” tvarkykles, t.y. tokia tvarkyklė savyje talpino visas atminties įrenginių valdymo funkcijas. Su 4.x versija papildomai įvedama NetWare Peripheral Architecture (NWPA), kuri nuo 5.x versijos naudojama viena pati.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Novell koncepcija

2003-03-14 | Kompanija Novell su savo tinklo operacine sistema NetWare realizuoja kliento-serverio principą. Šio tipo tinkluose serveris dirba dedikuotai, t.y. toks kompiuteris negali būti naudojamas kaip darbo stotis. Darbo stočių atveju Novell rado gana įdomų sprendimą, kuris, be abejo, prisidėjo prie spartaus NetWare plitimo bei dominavimo šiandienos tinklų technologijų rinkoje. Tinklo operacinė sistema yra instaliuojama viename ar keliuose serveriuose, o kiekvienoje darbo stotyje operacinė sistema gali būti skirtinga.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Funkcijų paskirstymas tinkluose

2003-03-14 | Tinkama tinklo operacinė sistema OSI modelio 1-4 sluoksniuose realizuoja tam tikrus protokolus, o 5-7 sluoksiuose – paslaugas (services), naudojamus vartotojų. Yra dvi šitokių paslaugų sukūrimo bei realizavimo strategijos. Pradžiai šiek tiek teorinių pastebėjimų: programos, dirbančios kompiuteryje, yra procesai. Geroje operacinėje sistemoje gali dirbti keletas procesų iš karto, to pasekoje galima procesų tarpusavio sąveika (kooperacija bei konkurencija dėl bendrų resursų). Kooperacijos atveju, vis didesnio pripažinimo sulaukia kliento-serverio koncepcija, be kurios daugelio informacinių sistemų veikimas praktiškai neįsivaizduojamas.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Populiariausių straipsnių Top-100
   
 
     
Prisijunk prie gerbėjų rato Google Plus! Mūsų jau 500. Skelbk informaciją, dalinkis naujienomis. Būk matomas!