LT   EN   RU  
2021 m. gegužės 13 d., ketvirtadienis Straipsniai.lt - Teminis naujienų ir straipsnių katalogas
  Kulinarija
Krupnikas

2006-07-22 | Krupnikas - 35-45% stiprumo lietuviškas medaus ir žolelių likeris. Geriamas mažomis taurelėmis, pašildytas iki 50 laipsnių temperatūros. Tai vienintelis pasaulyje likeris, kuris geriamas karštas. Krupnikas 1593 sukurtas Benediktinų vienuolių, apgyvendintų Radvilų dvare Nesvyžiuje. Likeris ilgą laiką buvo populiarus tik Lietuvoje, tačiau XIX a. ėmė plisti Lenkijoje, o vėliau - ir kitose pasaulio šalyse. XX a. pradžioje krupnikas tapo populiariausiu Lietuvos likeriu, maždaug tuo pat metu nekokybiškos krupniko imitacijos pradėtos gaminti Lenkijoje. Po Antrojo pasaulinio karo Tarybų Sąjungai okupavus Lietuvą, dauguma krupniką gaminusių gamyklų buvo uždarytos, likusios prarado galimybes gauti kokybiškas žaliavas. Tuo metu krupnikas dideliais kiekiais buvo gaminamas Lenkijoje, kur labai išpopuliarėjo, todėl dabar kartais net laikomas lenkišku gėrimu. Šiuolaikinės krupniko receptūros skiriasi nuo senovinių (kuriose buvo naudota kelios dešimtys skirtingų žolelių), vietoje medaus neretai naudojami pakaitalai. XIX a. pabaigoje, bei, ypač, Tarpukario laikotarpiu buvo sukurta daugelis naujų krupniko receptūrų. Visoms joms būdingas didelis medaus kiekis, bei specifinis gamybos būdas: iš stiprios degtinės padaromas žolelių antpilas, kuris išlaikomas (neretai - ąžuolinėje statinėje), paskui maišomas su medumi, nukošiamas ir vėl kurį laiką brandinamas. Vieną geresnių krupnikų gamina Stumbro gamykla.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Sakė - ne alus, ne degtinė, ne vynas

2006-07-22 | Besilankydamas kinų ir japonų virtuvės restoranuose Lietuvoje, dažnai užtinki tradicinį tų kraštų gėrimą – sakę. Bet kaip jis tik nevadinamas – ir ryžių vynas, ir ryžių degtinė, ir ryžių trauktinė. Nors pagal gamybos technologiją teisingiausia būtų sakę vadinti ryžių alumi. Tikima, kad sakė pirmą kartą rašytiniuose šaltiniuose paminėta 4800 m. prieš mūsų erą. Tiesa, tą kartą apie ją buvo užsiminta Jantzjės upės slėnio raštuose – šiuolaikinėje Kinijoje. Bet labiausiai šį gėrimą išgarsino japonai. Kinai sakę naudojo kaip šventą gėrimą apeigų metu, o jos gamybos sėkmė buvo laimės dalykas. Nes laukinės mielės buvo nenuspėjamos. 300 metų prieš mūsų erą japonai, pradėję gaminti sakę savo tėvynėje, dar naudojo laukines mieles. Kad greičiau „užkrėstų“ ryžius mielėmis, buvo netgi tradiciškai rengiama „ryžių kramtymo“ šventė. Seilėse yra pakankamai enzimų, kurie pradėdavo fermentacijos procesą, nes pritraukdavo iš oro laukinių mielių. Tik po kelių amžių kepėjai atrado mielių „prisijaukinimo“ būdą, kuris sėkmingai buvo naudojamas ir sakės, ir alaus gamyboje. Šiais laikais sakė verdama naudojant naujausias technologijas ir laikantis visų higienos normų. Kontroliuojamas procesas leidžia išvirti tokią sakę, kokia buvo sumanyta iš pat pradžių.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Gira

2006-07-22 | Gira – vienas iš Lietuvos (baltų) nacionalinių gėrimų, taip pat laikoma rusų nacionaliniu gėrimu. Ji atsiradusi neatmenamais laikais Rytų Europoje ir čia ypač išplito nuo XVI amžiaus. Tai labai silpnas alkoholinis gėrimas, kuriame yra tik apie 0,7%–2,2% alkoholio. Giros gamybos pagrindas – rūgšties ir alkoholio fermentacija. Jos sudedamieji elementai yra kviečiai, rugiai, miežių miltai arba ruginės duonos, cukraus ir įvairių vaisių užpilas. Be įprastos giros, raugiamos ir obuolių, aviečių, pieno, miško uogų, gėlių lapelių ir daugelis kitų girų. Liaudies medicinoje gira naudojama kaip gydomoji priemonė nuo peršalimo, karščiavimo, vandenligės, įvairių virškinamojo trakto sutrikimų. Joje gausu vitamino B. Lietuviai gamindavo ir vartodavo daug giros rūšių. Yra surinkta per 100 originalių įvairiausių girų receptų, kurie siekia net XVI amžių. Tai įvairiausios uogų ir vaisių, žiedų ir pumpurų, sulų ir sulčių, gydomųjų augalų trauktinių ir nuovirų, javų ir salyklų, duonų, pyragų ir net meduolių. Tarp jų yra raugintų, keptinių ir šustinių girų. Buvo teigiama, kad giros privalo būti gana rūgštokos. Saldintos giros Lietuvoje buvo pradėtos gaminti sovietinės okupacijos metais pagal Maskvoje patvirtintas receptūras.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Black Velvet (su dėžute)

2006-07-06 | "Black Velvet" - tai visame pasaulyje žinomas prekinis ženklas, atstovaujantis ypatingai švelnaus, minkšto ir unikalaus skonio kanadietišką viskį. Black Velvet Canadian Whisky istorija apima 50 metų. Šio viskio gamybai naudojami tik geriausi rugių grūdai, kukurūzai ir kristalinio švarumo Kanados vanduo tam, kad būtų pagamintas unikalus pasaulyje pripažintas viskis, kuris pasižymi ypatingu švelnumu ir aukšta kokybe. 1940-aisiais meistras Jack Napier išrado, kad rūpestingai maišant kanadietišką viskį iš įvairių statinių galima išgauti unikalų švelnaus skonio gėrimą. Manitoba Liquor pirmoji užsakė Black Velvet partiją. Kadangi pagal reikalavimus kiekvienas parduodamas butelis turėjo būti įpakuotas dėžutėse, tai tokiu būdu buvo sukurtas cilindras, kuriais ir šiuo metu yra pakuojami Black Velvet buteliai. Black Velvet viskis 1951 metais buvo įvestas į Kanados rinką ir susilaukė didžiulės sėkmės ir populiarumo. Gamintojas: Barton Brands Ltd, Kanada. Barton Brands Ltd yra kompanija valdanti The Black Velvet Distilling Company ir turinti visas teises į Black Velvet viskį. Barton Brands yra viena iš didžiausių distiliuotų alkoholinių gėrimų gamintojų JAV ir Kanadoje, turinti daugiau nei 120 metų patirties ir prekiaujanti daugiau nei 185 prekiniais ženklais.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Tullamore Dew

2006-07-05 | Šviesiai auksinės spalvos, subtilaus, lengvo skonio su švelniu medžio prisilietimu ir auksinių miežių aromatu. Tai aukščiausios kokybės airiškas viskis, distiliuotas, brandintas ir sumaišytas Airijoje. Populiariausias airiškas viskis Lietuvoje. Triguba distiliacija, tapusi legenda, ir ilgametis brandinimas (4-7 metai) ąžuolinėse statinėse sukuria minkštą, lengvą ir subtilų skonį su švelniu medžio prieskoniu ir auksinių miežių aromatu. Geriamas su ledu, Tullamore Dew taip pat neatsiejamas airiškos kavos komponentas. "TIKRA AIRIŠKA KAVA": 50g Tullamore Dew, karšta juoda kava, plakta grietinėlė. Vienas iš populiariausių ir labiausiai paplitusių airiškų viskių, Tullamore Dew pirmą kartą buvo išdistiliuotas 1829 metais Tullamore miestelyje, esančiame Offaly grafystėje Airijos viduryje. Šio viskio pavadinimas yra kilęs iš vieno ankstyvųjų savininkų inicialų, Daniel E Williams - DEW. Pirmasis šį viskį gaminti pradėjo Michael Molloy. Vietovė buvo pasirinkta gera - turtingas žemės ūkio ir javų auginimo rajonas Airijos centre, kur gausu puikių miežių ir tyro švaraus vandens - dviejų komponentų, kurie yra būtini gero viskio gamybai. 1887 metais distilerija atiteko Daly šeimai , o verslui vadovavo Kapitonas Bernard Daly. Kadangi jis buvo užkietėjęs sportininkas, kasdienius valdymo darbus jis paliko vienam iš savo kolegų, Daniel E Williams'ui, kuris, iš esmės, tapo Tullamore distilerijos valdytoju.

Lankomumo reitingasKomentarų: 1

plačiau >>

Tullamore Dew 12 YO

2006-07-04 | Tullamore Dew 12 YO - tai kruopščiai atrinktų trigubos distiliacijos airiškų viskių, išlaikytų nuo 12 iki 15 metų, subrandintų senose burbono ir chereso statinėse, mišinys. Tik įpylus gėrimo į taurę, iš karto atsiskleidžia jo kvapo rafinuotumas ir sudėtingumas. Lengvai apdegintos burbono statinės sušvelnina viskio skonį ir suteikia medienos kvapo atspalvį. Saldų riešutų skonį jis įgauna nuo chereso statinių. Pasak ekspertų, Tullamore Dew 12 YO yra gero skonio airiškas viskis. Tik prisilietus lūpomis pajuntami aštrūs skonio tonai, vėliau pojūčius vainikuoja sausas ir šiek tiek citrusinis poskonis. Jis geriamas ir grynas, ir su trupučiu vandens ar ledo. Jau beveik 10 metų Lietuvoje galima mėgautis legendiniu airišku viskiu Tullamore Dew. Per tą laiką jo gerbėjų skaičius Lietuvoje smarkiai išaugo; taip pat ir pasaulyje - šiandien daugiau nei 2 500 000 butelių šio viskio nuperkama kiekvienais metais daugiau nei aštuoniasdešimtyje pasaulio šalių. Šis puikus airiškas viskis 1999 metais tarptautiniame alkoholinių gėrimų konkurse buvo apdovanotas aukso medaliu ir jam suteiktas geriausio airiško viskio vardas. Laimėjimai pasikartojo ir kitais metais, kai Tullamore Dew vėl buvo išrinktas geriausiu metų airišku viskiu tarptautiniame alkoholinių gėrimų konkurse. Šį gėrimą sėkmė lydėjo ir 2001 metais - jis vėl buvo apdovanotas aukso medaliu tarptautiniame vyno ir spirituotų gėrimų konkurse.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Grand Cavalier

2006-07-04 | „Grand Cavalier“ - švelnaus, ilgai išliekančio skonio, turtingo aromato brendis, 6 metus brandintas ąžuolo statinėse tam, kad įgautų nepaprastą skonį bei charakterį. Gamyboje naudojamas vyno distiliatas iš Prancūzijos vyndarystės širdies - Bordo regiono, suteikiantis brendžiui ypatingą skonį ir aromatą. Brendis išpilstytas elegantiškuose brendžio buteliuose. Šiuo metu visame pasaulyje ryškėja brendžių rinkos lyderių padiktuota mados tendencija brendį pilstyti į būtent tokios formos butelius. Tai šiuolaikiškas, aukštos kokybės bei ypatingo skonio brendis, kurį tiesiog būtina išmėginti. Tai brendis, vertas aristokrato taurės. Gamintojas: „LATVIJAS BALZAMS“, Latvija. Kompanijos įkūrimo metais laikomi 1900-ieji, kuomet Rygoje pradėjo veikti valstybinis vyno sandėlys Nr.1. Nuo 1970 m. kompanija pradėta vadinti „Latvijas balzams“ ir buvo žinoma kaip stiprių alkoholinių gėrimų gamintoja. 2000 metais susijungus su AB „Rigas Vini“ jos asortimentas pasipildė putojančiais vynais ir ji tapo didžiausia putojančio vyno gamintoja Pabaltijo šalyse.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Scottish Leader

2006-07-03 | "Scottish Leader" - tai unikalaus skonio, išsiskiriančio charakterio viskis, pagamintas ir išpilstytas Škotijoje. Šio maišyto (blended) viskio didžiąją dalį sudaro "malt", suteikiantis Scottish Leader turtingą, pilno aromato, "apvalų" skonį, kurį taip mėgsta tie, kas supranta škotišką viskį ir Aukštikalnes. Savo unikalaus išsiskiriančio skonio dėka , Scottish Leader buvo apdovanotas aukso medaliu 1997 metais vykusiose Tarptautinėse Stipraus Alkoholio Varžybose (International Spirits Challenge). Tai vienas prestižiškesnių įvertinimų, kuriais gali didžiuotis tik pačios aukščiausios kokybės viskiai pasaulyje. Škotiško viskio mėgėjams "Scottish Leader" patariame mėgautis vienu, skiestu vandeniu arba atšaldytu ledukais. Tiems, kas mėgsta eksperimentuoti, "Scottish Leader" bus nepamainomas įvairių alkoholinių kokteilių komponentas. Gamintojas: Burn Stewart Distillers, Škotija. "Scottish Leader" gamina "Burn Stewart Distillers" kompanija, įkurta 1940 metais. Nuo 1988 metų "Burn Stewart Distillers" dėjo visas pastangas, kad taptų trečia didžiausia nepriklausoma škotiško viskio kompanija gamintoja pasaulyje, turėdama 2,5% dalį viso pasaulio škotiško viskio rinkos.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Torres 5

2006-07-03 | Šis brendis pasižymi topazo spalva, su žalsvais ir seno aukso atspalviais bei giliu ir tirštu aromatu, atskleidžiančiu graikiškų riešutų ir džiovintų vaisių kvapų niuansus. Skonis intensyvus, švelnus ir koncentruotas, su švelniais vanilės ir cinamono poskoniais. Jo gamybai naudojamos Xarello, Macabeao ir Parellada vynuogės. Tai jauniausias Torres brendis, kuris gaminamas naudojant tradicinį "solera" distiliatų gamybos technologiją. Proceso pagrindas yra praktinė patirtis: sumaišydami skirtingus brendžius gaunama harmoninga ir subalansuota skonio ir aromato visuma. Brendis pilstymui visuomet imamas iš paskutiniosios statinių eilės: tos, kuri arčiausiai žemės (isp.: suelo), todėl ir suteikiamas vardas "solera". Be to, šioje eilėje laikomi seniausieji brendžiai. Seniausias distiliatas yra brandintas 5 metus. Gamintojas: "Miguel Torres", Ispanija. Torres šeima brendžius pradėjo gaminti 1928 metais. Nuo pat pradžių jie pelnė gerą vardą. Šiandien Torres gaminamais gėrimais prekiaujama daugi au nei 120 pasaulio šalių. Visame pasaulyje jie yra prestižo simbolis. Jie puikuojasi geriausių restoranų, viešbučių bei specializuotų parduotuvių lentynose.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Bacardi Light

2006-07-02 | Bacardi Light yra visame pasaulyje žinomas romas, gaminamas pagal originalų Dono Fakundo sukurtą receptą. Romas yra maišytas, filtruotas per anglį, mažiausiai vienerius metus brandinamas ąžuolo statinėse ir filtruotas per anglį dar kartą, norint gauti subtilų, lengvą ir sausą skonį. Bacardi romas visame pasaulyje garsėja kaip nepamainomas įvairiausių kokteilių komponentas. Romas - tai stiprus alkoholinis gėrimas, gaminamas iš romo spirito, gaunamo rauginant cukrinių nendrių sultis. Jame yra specifinių komponentų: etilo acetato, sviesto rūgšties, romo aliejaus, kurie suteikia būdingą skonį ir kvapą. Romas daugiausia gaminamas tose šalyse, kuriose auginamos cukrinės nendrės - Kuboje, Jamaikoje, Bahamuose, Meksikoje. Bacardi - tai kompanijos įkūrėjo pavardė. Donas Fakundo Bacardi buvo vyno žinovas ir prekiautojas. XIX amžiuje Donas Fakundo emigravo iš Ispanijos į Kubą,, kur ir pretęsė savo mėgstamą užsiėmimą. Taip 1862 metais prasidėjo vieno žymiausių pasaulyje romų Bacardi istorija. Keičiasi laikai, keičiasi gamybos technologijos, bet ir šiandien Bacardi romas gaminamas pagal seną Dono Fakundo receptą, kuris perduodamas iš kartos į kartą.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Populiariausių straipsnių Top-100
   
 
     
Prisijunk prie gerbėjų rato Google Plus! Mūsų jau 500. Skelbk informaciją, dalinkis naujienomis. Būk matomas!