LT   EN   RU  
2021 m. birželio 22 d., antradienis Straipsniai.lt - Teminis naujienų ir straipsnių katalogas
  Kultūra
Interviu zu Anželika Cholina. Šokio spektaklis "ZMONES:)"

2007-11-19 | ZMONES:) intriguoja savo neįprastu pavadinimu. Ar galite paaiškinti, iš kur jis atsirado? Priežasčių, kodėl spektaklis taip pavadintas, yra keletas. Šokio spektaklio ZMONES:) atsiradimą inicijavo bendrovė „Bitė Lietuva", teikianti ryšio paslaugas. Rašydami trumpąsias žinutes, mes nenaudojame lietuviškos abėcėlės raidžių, o šypsenėlės sutinkamos ypač dažnai, todėl šis pavadinimas - tai ne gramatinė klaida. Galvojant apie spektaklį, nesinorėjo jo pavadinti, pvz., „Lietuviai", nes visos jame akcentuojamos savybės būdingos daugeliui tautų, tad reikėjo universalesnio pavadinimo. Ką reiškia "moderni lietuvių liaudies šokių interpretacija"? Jūs nutolote nuo tradicijų? Aš skeptiškai žiūriu į istorijos mokslą, nes manau, kad nėra įmanoma perduoti kitam žmogui tikslios informacijos netgi apie dabarties įvykius, tuo labiau neįmanoma žinoti tiesos apie praeitį. Todėl niekas negali būti visiškai tikras ir teigti žinąs apie autentišką lietuvių liaudies kultūrą. Viskas yra tik variacijos, tad ir mano spektaklis yra mano įsivaizdavimas bei savita lietuviškų šokių traktuotė. Ar yra kas nors, ką jūs pastebite būdinga lietuvio prigimčiai ir ko nepavaizdavote spektaklyje ZMONES:) Neturėjau tikslo sugrūsti į spektaklį visko, ką žinau. Kaip ir visuose mano spektakliuose, čia vyrauja didelis tempas. Šokėjai beveik neišeina iš scenos ir kuria vieną epizodą po kito, išlaikydami žiūrovą nuolatinėje įtampoje. Tai - nuotaikų vėrinys.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Paskelbti Tarptautinio mažųjų kino formų festivalio „Tinklai" 2007 nugalėtojai

2007-10-17 | Devintojo Tarptautinio mažųjų kino formų festivalio „Tinklai" apdovanojimai atiteko Švedijos, Estijos ir Prancūzijos filmams. Tradiciškai pasiautėjęs Klaipėdoje ir Vilniuje, šiemet festivalis „Tinklai" aplankė Kauną, Šiaulius, Panevėžį ir Alytų. Festivalio metu buvo pademonstruota 200 filmų iš 25 šalių, Vilniuje ir Klaipėdoje lankėsi svečiai iš Vokietijos, Belgijos, Jungtinės Karalystės, Prancūzijos, Suomijos, JAV, Italijos. Festivalio nugalėtojų ir populiariausių filmų programą galima bus pamatyti Vilniuje, kino centre „Skalvija" spalio 19 d. (penktadienį) 22 val. ir spalio 20 d. (šeštadienį) 22 val. Programos trukmė - 116 min., programą sudaro 12 populiariausių šių meto festivalio trumpametražių filmų.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Tarptautinis performansų festivalis „Dimensija 0.99“

2007-10-11 | Tarptautinis performansų festivalis „Dimensija 0.99" šiais metais Vilniuje startuoja spalio 13 - 14 dienomis Profsąjungų rūmuose ir kavinėje „Mulen Ružas", įsikūrusiuose ant Tauro kalno. Tai jau ketvirtas tokio pobūdžio renginys, Vilniuje pateiksiantis žiūrovams naujausias šiuolaikinio performanso tendencijas. Pirmąją festivalio dieną 17 val. šeštadienį, žiūrovai galės išvysti vieno žinomiausių poetinio performanso atstovų iš Ispanijos, Bartolomeo Ferrando (Ispanija), performanso ir intermedia menų profesoriaus, dėstančio Šiuolaikinio Meno fakultete Venecijoje, kūrybą. Kenny McBride (Jungtinė Karalystė) yra PAC (Performance art in Context) studijų projekto įkūrėjas, gyvo meno ir chronotopinių retrospektyvų organizatorius. Taip pat menininkas yra kultūrinių ryšių internetinio žurnalo „agora8.org" leidėjas ir redaktorius. Kenny turi ne vieną teoretinį pasiekimą, tarp kurių mokslų daktaro laipsnį „Meno ir humaniškumo studijų taryboje". Cyril Lepetit (Jungtinė Karalystė) darbų pagrindas yra geismo objektas ir būdai, kaip žmonės sąveikauja. Daugelyje kūrinių menininkas save pateikia kaip ekshibicionistą, manipuliatorių, gundytoją ar nekalybę, ar visus keturis tuo pat metu. Jo darbai apima piešinius, tapybą, „making of" objektus, skaitmeninę fotografiją bei performansus ir instaliacijas, kuriuose siekiama įtraukti žiūrovą ir patį autorių į meninę situaciją.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Lietuviškam kinui – komercijos gniaužtai

2007-09-10 | Lietuvos kinas pastaraisiais metais garsėja virtuoziška dokumentika ir originaliais animaciniais filmais. Tačiau milijonus pelno nešančio, ne tik Lietuvos žiūrovams patrauklaus vaidybinio filmo neturime. Sėkmės receptą nurodyti nesudėtinga: reikia didelio filmo biudžeto, kvapą gniaužiančio siužeto, virtinės specialiųjų efektų, trupučio išmonės ir Fortūnos šypsnio. Tačiau skaitytojų akys turbūt užkliuvo jau už paties pirmo sėkmės komponento. Vos tik prabilus apie dabartinę kino situaciją Lietuvoje tradiciškai pirmiausia iškeliama lėšų problema. Nebus originalu parašyti, kad sugriuvus sovietinei santvarkai iš esmės pasikeitė filmų kūrimo ir finansavimo struktūra: Lietuvos kino studiją, iki tol jungusią visas kūrybines ir gamybines pajėgas, pakeitė debesis privačių studijų, o valstybė teskiria tik dalį reikalingų pinigų. Papildomų investicijų tenka ieškoti tarp rėmėjų ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje, dalyvauti įvairiuose konkursuose ir kitaip savo pavyzdžiu įrodinėti, kad pinigų lietuviškam filmui paieška primena loteriją. Kino kritikė Rasa Paukštytė yra suskaičiavusi, kad iki 1990-ųjų Lietuvoje kasmet vidutiniškai buvo sukuriama po 7 vaidybinius, 40 dokumentinių, 2 animacinius filmus. Dabar vaidybinio kino kūrėjai turi apie trejetą metų kaupti lėšas, kad sukurptų vieną filmą. Šiemet Kino taryba prie Kultūros ministerijos kino gamybos projektams iš valstybės biudžeto paskirstė 4,99 mln. litų, dar beveik 0,4 mln. skirta iš Nacionalinės kino rėmimo programos.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Tarptautinis mažųjų kino formų festivalis "TINKLAI 2007"

2007-09-10 | Tarptautinis mažųjų kino formų festivalis "Tinklai" pirmą kartą surengtas 1998 m. Vilniuje ir Klaipėdoje. Šiemet beveik 200 trumpametražių filmų bus parodyta ir Kaune, Panevėžyje, Šiauliuose bei Alytuje. Festivalio programą sudaro Lietuvos, Latvijos, Estijos, Lenkijos, Suomijos, Švedijos, Norvegijos, Danijos, Vokietijos, Belgijos, Prancūzijos, Portugalijos, baskų krašto programos. Tarp demonstruojamų filmų - ne vienas Oskaro, Cezario, Kanų, Berlyno, Oberhauzeno, Roterdamo ir kitų garsių festivalių laureatas. Ypatingas dėmesys šiemet festivalyje skiriamas Didžiajai Britanijai, kurios filmai sudarys net tris programas: "Britų humoras", "Ir vėl britų humoras" ir "Britų drama". Britų trumpametražių filmų platinimo kompanija "Dazzle Short Film Label" pristatys išskirtinę moterų režisierių filmų programą "Vyšninis lūpdažis", kurios kelionė po pasaulio festivalius prasidėjo šią vasarą Kanadoje ir Meksikoje, o rugsėjo 7 d. šiuo filmu buvo atidarytas "Tinklų 2007" festivalis Kaune. Šiemet festivalis sugražins žiūrovams ir kai kurias skolas. Net dvi lietuviškų filmų programos atskleis mūsų režisierių kūrybinių ieškojimų įvairovę - nuo pripažintų meistrų iki video chuliganizmo. Režisierius, scenaristas, vieno garsiausių JAV Bard menų koledžo kino departamento įkūrėjas ir ilgametis vadovas, ryškus „naujojo Amerikos kino" atstovas Adolfas Mekas atsiveža garsiąją kubistinę komediją „Aleliuja kalvoms" ir savitą žvilgsnį į aštuntojo dešimtmečio Lietuvą - dokumentinį filmą „Sugrįžimas namo".

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Šokio spektaklis MEILĖ pagal šiuolaikinių kompozitorių muziką

2007-07-09 | Spektaklis apie viską ir apie nieką... Saujelė akimirkų, būsenų, nuotaikų, atsitikimų... visa tai, kas nutinka su mumis kas dieną arba neatsitinka niekada... Apie įsimylėjusius, mylimus ir vienišus... apie norėjimą priklausyti, amžiną laukimą vienintelio žmogaus ir nežinojimą, kaip elgtis, kai jis atsiranda. Kuris svarbesnis? Tas, kuris padovanoja gėlę, ar tas, kuris atsako į tavo klausimus? Spektaklio personažai - žmonės, esantys aplink mus, simpatiški ir ne, dvasingi, jautrūs, pastebimi ir ne... Čia daug liūdesio, neišsipildymų... ir dar daugiau ironijos... jokios pretenzijos į tiesos apie jausmus žinojimą... Tiesiog tokius šiandien pažįstu žmones ir stengiuosi suprasti juos. Spektaklyje neskirstau "ištrauktų" iš gyvenimo situacijų į svarbias ir ne, tiesiog kviečiu kiekvieną žmogų į trumpą pasimatymą su savimi...

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Meilė ir mirtis Madride (Apie Pedro Almodovaro filmus)

2007-06-04 | Galime teigti, jog Pedro Almodovaro filmai yra dėkinga medžiaga tiek kultūrinėms ir socialinėms, tiek postmodernioms, tiek psichoanalitinėms interpretacijoms. Pačioje Ispanijoje Almodovaro filmai laikomi postfrankistinės Ispanijos simboliu, nes jie kuriami taip, kad išstumtų istoriją, kad įtikintų, jog frankistinė Ispanija iš viso neegzistavo. Almodovaras, pasitelkęs kinematografiją ir mediją, kuria tarsi visiškai naują socialinę tikrovę: parodijinės melodramos žanras be jokių skrupulų atsikrato stereotipiniu macho-matadoro įvaizdžiu, kurį pakeičia transseksualai, biseksualai ir moterys ties nervų krizės riba. Galime teigti, jog performatyvus seksualumas tapo tarsi nauju postfrankistinės Ispanijos kultūriniu fetišu: šis linksmas seksualinis ir kultūrinis maskaradas regimas visuose Almodovaro filmuose, ypač - Aistrų labirinte. Almodovaras sukūrė tokią Ispaniją, kokią ji save norėjo matyti ekranuose ir likusios Europos akyse: “urban, campy, frivolous, sexy, colourful, fun, and free”.[1] Tokia Almodovaro filmų recepcija akcentuoja politinius ir socialinius kontekstus ir yra linkusi įžvelgti jo filmų politiškumą būtent nematomose “išstūmimo” formose. Kita Almodovaro filmų recepcijos kryptis, kurią sąlygiškai galime pavadinti postmodernistine, akcentuoja specifinį režisieriaus santykį su vaizduojama tikrove: tai parodija (niekada nežiūrėkite šių filmų rimtai, net jei jie labai rimti), ironija, pastišas ir juodasis jumoras.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

„Skalvijos“ kino centre pristatyta Giedrės Beinoriūtės filmų programa

2007-05-13 | „Skalvijos“ kino centre gegužės 11 – 16 d. bus pristatyta kino režisierės Giedrės Beinoriūtės filmų programa. Nors autorę būtų galima priskirti jaunajai kūrėjų kartai, tačiau filmus ji nuosekliai kuria jau dešimtmetį. G. Beinoriūtės filmografijoje jau šeši filmai. Pirmasis jos filmas „Mano vienišos draugės“ (13 d. 18 val.) sukurtas dar studijų metais. Tai ironiškai graudus dokumentine maniera nufilmuotas pasakojimas apie penkių vienišų draugių kasdienybę. Jau režisūriniame debiute atsiskleidžia G. Beinoriūtės psichologinės įžvalgos, mokėjimas parinkti aktorius, dirbti su jais. Mažai kam matytas vaidybinis filmas „Mama, tėtė, brolis, sesė“ (13 d. 18 val.) iš visų filmų išsiskiria dramatiška nuotaika. Tai intymi vienos šeimos drama, kelianti žmonių susvetimėjimo klausimus. Filme vaidmenis sukūrė garsūs Lietuvos aktoriai Jūratė Onaitytė, Vytautas Petkevičius. Bene labiausiai G. Beinoriūtę išgarsinęs filmas „Troleibusų miestas“ (11 d. 18.30, 14 d. 18.50) rodytas ne viename tarptautiniame kino festivalyje, o 2003 m. apdovanotas festivalio „III International Audiovisual Festival Baku“ (Azerbaidžanas) prizu. Tai dokumentinis filmas, kuris atskleidžia ne tik Vilniaus visuomeninio transporto kontrolierių ir zuikių santykius, bet kalba ir apie mūsų pačių kasdienybę, neišsipildžiusias svajones ir norą gyventi geriau. Vaidybiniame filme „Egzistencija“ (15 d. 18.20) režisierei vėl pavyksta suderinti valiūkiškumą su liūdesiu.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

„Lietuva" kviečia: ne griauti, o kurti Europos kultūros sostinę

2007-05-02 | Žodį „kultūra" pradėta naudoti kaip figos lapelį, siekiant pridengti griovimą. Veiksmai, nukreipti prieš kultūrą, yra dangstomi Europos kultūros sostinės vardu. Praėjusią savaitę išgirdome, kad, norint geriau pasiruošti 2009-iesiems, reikia nugriauti paskutinį sostinės senamiestyje „Lietuvos" kino teatrą. Šią savaitę Vyriausybės Strateginio planavimo komitetas gali pritarti ne tik vietiniais, bet ir tarptautiniais skandalais apaugusiam „Ermitažo/Guggenheimo" projektui. Tai atvertų kelią nugriauti kultūros vertybe paskelbtus Koncertų ir sporto rūmus, o Vilniaus senamiesčio ir pilių teritorijos apsaugos zonoje sudaiginti agresyvų urbanistinį svetimkūnį, „papuoštą" dangoraižiais. Šį naikinimą taip pat bandoma pateisinti programa „Vilnius - Europos kultūros sostinė 2009". Įgyvendinus tokius planus, būtų suduotas dar vienas smūgis kultūriniam sostinės veidui ir tarptautinėms 2009-ųjų ambicijoms. Europos kultūros sostinės projektą ir taip kankina rimtos problemos. Iki šiol jis labiausiai garsėja VšĮ steigimo ir administravimo peripetijomis, į kurias įklimpusios Kultūros ministerija ir Vilniaus savivaldybė nesugebėjo laiku parengti programos. Apie gresiančią katastrofą viešai kalba ir šio įvykio organizatoriai, projekto „Vilnius - Europos kultūros sostinė 2009" rengėjai. Be kitų bėdų, jie ypač pabrėžia kultūros renginiams tinkamų erdvių trūkumą: „nekokie reikalai su infrastruktūra", „gali būti nebaigta Nacionalinė galerija ir Menų spaustuvė", „gali būti katastrofiška situacija".

Lankomumo reitingas

plačiau >>

The DriftMen

2007-04-26 | Oficiali grupės susikūrimo data - 1997.01.02 Įkūrėjai- ShamAN'as ir Karlas. Šiuo metu abu gyvena Vilniuje. Pirmas bendru pavadinimu išleistas kurinys "Ko Ko (Primitiv mix)" pasirodė 1997 metų pradžioje, Koja rec. išleistoje kasetėje "Technosputnik". Kasetė orentuota i Rusijos rinką, kaip Lietuvos šokių muzikos grupių demo. Dar prieš išleidžiant į pasaulį šį kūrinį, Karlas jau irašinėjo, leido singlus ir buvo žinomas kaip DJ Karlas, o 97 metais sukurtas, grupės Foje "Gali skambeti keistai" kūrinio koveris, ilgą laiką sukosi Radiocentro TOP 20 ir buvo gerai žinomas visiems Lietuviškos muzikos mėgėjams. Antras jau The DriftMen grupės vardu išleistas darbas "Wave MiX" pasirodė kasetėje "Technotronas" išleistoje 97 metų vasara. Iki šiol tai vienas brandžiausių mūsų gerai iškeptų, Psichotrance ir Acid stilių sintezeje, kurinių. Tų pačių metų rudenį The DriftMen su "live" programa pasirodė Kaune vykusiame progresyviosios elektroninės šokių muzikos renginyje Technoline 97. Po renginio išleistos nekomercinio pobudžio kasetės antrojoje pusėje yra keletas The DriftMen koncerto metu įrašytų, technohouse, dream, technopop, stiliaus kūrinių. 98 metų pavasarį DriftMen grojo traukinyje vykusiame "party" - "West in Space". Traukinys važiavo maršrutu Vilnius-Klaipėda, Klaipėda-Vilnius. Po nesėkmingo bandymo išleisti užbaigtą, ilgai kurtą albumą, retais atvėjais mus galima išgirsti grojant Vilniaus klubuose.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Populiariausių straipsnių Top-100
   
 
     
Prisijunk prie gerbėjų rato Google Plus! Mūsų jau 500. Skelbk informaciją, dalinkis naujienomis. Būk matomas!