LT   EN   RU  
2021 m. spalio 25 d., pirmadienis Straipsniai.lt - Teminis naujienų ir straipsnių katalogas
  Mama ir vaikas
Papildomas kūdikių maitinimas

2010-01-27 | Sveikatos pagrindas - sveika ir subalansuota mityba. Ypač svarbu atkreipti dėmesį į kūdikio mitybą, nes kūdikis nėra sumažinta suaugusio žmogaus kopija: mažylio organizmas funkcionuoja kitaip, jo apsauginės reakcijos yra silpnesnės, be to, kūdikis suvalgo santykinai daugiau maisto nei suaugusysis (skaičiuojant suvartojamo maisto kiekį svorio kilogramui). Taigi kūdikio maistas turi būti visavertis, subalansuotas ir ekologiškas. Mamai, auginančiai kūdikį, iškyla nemažai klausimų apie mitybą: kaip kūdikį maitinti, kada pradėti duoti papildomus produktus, po kiek duoti, kokie produktai tinka labiausiai ir kokie ne, kas geriau: ar gaminti pačiai, ar rinktis jau pagamintus produktus .Kad Jums būtų lengviau susigaudyti šioje klausimų jūroje, mes pateiksime pagrindinius patarimus, remdamiesi paskutinėmis mitybos specialistų rekomendacijomis. - Iki kokio amžiaus kūdikiui užtenka vien tik motinos pieno ir kada pradėti kūdikį papildomai maitinti? Motinos pienas patenkina kūdikio maisto ir skysčių poreikį iki 4-6 mėn. Todėl, jei kūdikis visiškai sveikas, jokio papildomo maitinimo ar girdymo nereikia.Gydytojas, įvertinęs kūdikio sveikatos būklę, psichomotorinį išsivystymą, Jums patars, kaip pradėti papildomai maitinti mažylį. Kūdikio sveikatai kenkia tiek ankstyvas, tiek vėlyvas papildomo maisto įvedimas. Pradėjus kūdikį maitinti tirštu maistu, mamos pienas ar pieno mišinys išlieka svarbi maisto dalis. Todėl ir toliau kūdikis turi gauti mamos pieno ar pieno mišinio, tik jo kiekis atitinkamai sumažės. Remiantis naujausiomis pediatrų rekomendacijomis, nepatartina kūdikiui pirmaisiais gyvenimo metais duoti gryno karvės arba ožkos pieno bei iš jų namuose gamintų mišinių*.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Sveikos mitybos pagrindai pradėjus primaitinti (6-12 mėn.)

2010-01-27 | Nuo šešių mėnesių pradėsi mažyliui duoti „kieto“ maisto. Tai naujas, įdomus ir svarbus mažylio gyvenimo etapas, kurio metu vaikas ne tik pratinsis prie naujo jam maisto, bet ir toliau mokysis sveikos mitybos pagrindų. Kas svarbu šiuo raidos etapu? Valgykite kartu su visa šeima. Žinoma, tai pavyks ne visada – jau vien dėl to, kad suaugusieji valgo rečiau. Tačiau kiek galite, stenkitės visi kartu susėsti prie stalo. Tam mažyliui nupirkite specialią maitinimo kėdutę, kad vaikas galėtų sėdėti prie bendro stalo kaip lygus su lygiais. Taip vaikas toliau mokysis, kad maistas yra ne tik alkiui numalšinti – tai taip pat yra smagus laikas pabendrauti. Ugdyk pagarbą maistui. Kad ir paaugusiam vaikui pavalgymas būtų daugiau, nei tiesiog „greitukas“ užkandant bet ką, bet kur ir bet kaip, nuo mažų dienų ugdyk pagarbą maistui ir valgymui. Išjunk TV, padėk į šalį telefoną, paserviruok stalą. Leisk valgyti tiek, kiek vaikas nori. Vaikas turi pats nuspręsti, kiek jis nori valgyti – neprašyk jo suvalgyti „dar šaukštelį“. Nors tai darydama turbūt nori savo mažyliui tik paties geriausio, iš tikrųjų darai jam meškos paslaugą: vaikas gali prarasti natūralų gebėjimą atpažinti sotumo jausmą, todėl persivalgymo tikimybė bus didesnė. Skatink savarankiškumą. Duok vaikui maisto, kurį jis galėtų imti pirščiukais ir valgyti – taip jis mokysis pavalgyti pats. Tam tinka skiltelėmis supjaustytas obuolys, banano griežinėliai, morkų lazdelės ar, pavyzdžiui, riestainiai („baronkos“). Venk maisto, kuriuo mažylis gali užspringti – pavyzdžiui, riešutų, razinų, guminukų ir kito kieto, maisto, kurių skersmuo yra didesnis nei žirnis. Kai maitini, duok vaikui laikyti šaukštą: taip po truputį lavės jo įgūdžiai.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Sveikos mitybos pagrindai nuo gimimo

2010-01-27 | Sveikos mitybos pagrindų kūdikis pradeda mokytis nuo pat gimimo, nors iki 6 mėnesių jo maistas bus tik tavo pienas (arba mišinukas, jei dėl kokių nors priežasčių žindyti mažylio negalėsi). Štai kaip tu gali prisidėti prie sveikos mitybos įgūdžių formavimo pirmaisiais mažylio gyvenimo mėnesiais: Maitink, kai kūdikis yra išalkęs. Pirmaisiais gyvenimo mėnesiais maitink tuomet, kai mažylis yra praalkęs, o ne pagal iš anksto nustatytą grafiką. Kiekvienas kūdikis yra savitas: vieni valgo rečiau ir ramiai miega tarp maitinimų, kiti linkę „užkąsti“ dažniau. Naujagimiai puikiai jaučia, kada yra išalkę ir apie tai praneša niurzgėdami, verkdami, instinktyviai ieškodami krūties – ilgainiui pati išmoksi atpažinti savo mažylio siunčiamus „alkio“ ženklus. Nesijaudink, laikui bėgant maitinimų skaičius bet kokiu atveju mažės, o grafikas susidėlios savaime. Nemaitink per prievartą. Net jei tau atrodo, kad kūdikis suvalgė per mažai, neversk jo valgyti dar. Naujagimiai ir kūdikiai natūraliai jaučia ne tik alkį, bet ir sotumą. Jei raginsi vaiką valgyti daugiau, nei jis nori, ilgainiui jis praras gebėjimą atpažinti sotumo jausmą, ir jis bus linkęs persivalgyti.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Kada pradėti maitinti kietu maistu?

2010-01-27 | Ko gero, nekantraujantys seneliai ar vyresnius vaikus auginantys draugai gali pradėti tave raginti duoti kūdikiui taip vadinamo „kieto“ maisto kai jam sukaks keturi mėnesiai. Kai kurie senesnio kirpimo pediatrai taip pat vis dar gali rekomenduoti duoti kieto maisto vos keturių mėnesių sulaukusiam kūdikiui, tačiau absoliuti dauguma vadovaujasi 2001 m. atnaujintomis PSO (Pasaulio sveikatos organizacijos) rekomendacijomis ir pataria palaukti šešių mėnesių. Jos pagrįstos tyrimais ir stebėjimais, kurie parodė, kad iki to laiko visus mažylio mitybos poreikius patenkina motinos pienas ir tai daro geriau, nei bet kurios kitos alternatyvos. Kas, jei pradėsiu kūdikiui duoti kieto maisto anksčiau? Kalbant apskritai, tyrimai parodė, kad per ankstyvas primaitinimas kietu maistu padidina alergijos maisto produktams riziką, apsunkina maistinių medžiagų iš motinos pieno pasisavinimą, o anksti kietu maistu pradėti maitinti vaikai lengviau pasigauna infekcijas. Be to, jaunesnio nei šešių mėnesių kūdikio žarnynas ir inkstai dar nėra pakankamai išsivystę, kad susitvarkytų su įvairiu maistu.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Primaitinimas kietu maistu

2010-01-27 | Kieto maisto jaunesniam nei 4 mėnesių kūdikiui duoti negalima, nes jo virškinimo sistema dar nėra tam pasirengusi, kietame maiste nėra kūdikiui būtinų maistinių medžiagų, o esamos įsisavinamos sunkiai. Be to, per ankstyvas primaitinimas kietu maistu siejamas su alerginėmis reakcijomis maistui. Įprastas laikas, kada kūdikiui reikėtų pradėti duoti ir kieto maisto, yra šeši mėnesiai, tačiau vaikutis yra unikalus, ir šis laikas gali ateiti šiek tiek anksčiau ar šiek tiek vėliau. Tikslių rekomendacijų klausk savo gydytojo. Nuo kokio maisto pradėti? Tiesa yra ta, kad rekomendacijos skirtingose šalyse yra skirtingos. Europoje (taip pat ir Lietuvoje) pastaraisiais metais rekomenduojama pradėti nuo daržovių tyrelių (dažniausiai tai būna morkų tyrė). JAV vis dar populiariausia pradėti nuo grūdų košių (paprastai ryžių košės, nes joje nėra glitimo (arba kitaip gliuteno)), o štai Afrikoje pirmas rimtas maistas dažnai būna mėsa. Kas link prieskonių, Lietuvoje kūdikius stengiamasi maitinti prėsku, jokiais prieskoniais negardintu maistu, tačiau Indijoje sodrūs ir net labai aštrūs prieskoniai yra vaiko kasdienybė vos ne nuo pirmųjų dienų. Taigi, vienos tiesos šiuo atveju nėra, ir apsispręsti, nuo ko pradėsite, turite patys (arba padedami vaiką prižiūrinčio pediatro). Galiausiai, jūsų sprendimą gali paveikti ir vaikas: kartais pasitaiko, kad mažylis kategoriškai atsisako valgyti kūdikišką maistą, nuo krūties peršokdamas „tiesiai prie karbonadų“ (ta prasme, suaugusiųjų maisto, pagardinto prieskoniais).

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Natūralus kūdikio maitinimas krūtimi

2009-10-27 | Dauguma šiuolaikinių mamų puikiausiai žino, kad jų naujagimiams motinos pienas yra tobulas maistas. Bet, deja, į motinos pieną žiūrima tik kaip į kūdikių maistą ir gėrimą. Taip, tai tiesa, bet yra ir kita tiesa, kuri šiuolaikinėje visuomenėje nėra minima: krūties čiulpimas kūdikiui yra būtinas bendraujant su mama. Daug specialistų: medikų, psichologų, konsultantų rekomenduoja mamoms atsisakyti viešpataujančio principo, kuriame naujagimis maitinamas pagal griežtą grafiką ir pataria įsiklausyti į kūdikio poreikius. Kaip gi yra iš tikrųjų? Reaguojame į kiekvieną kūdikio cyptelėjimą. Būtina suprasti, kad realus, tikrasis vaiko maitinimas reiškia duoti jam krūtį kiekvieną kart, jam to pareikalavus. Kiekviena mama akivaizdžiai mato, kad vaikas prašo krūties daug dažniau, nei 2.5 - 3 val. griežto maitinimo grafiku, kurį siūlo pediatrai. Vaiko poreikis krūčiai auga iki gyvenimo 12 dienos, iki 15 - 16 kartų į parą. Maitinimo krūtimi laikas yra skirtingas. Kūdikis gali čiulpdamas užmigti, tarpais vis pačiulpdamas krūtį 2 - jų valandų intervale, arba gali paleisti krūtį jau po dviejų minučių ir paparašyti vėl. Kyla klausimas, kodėl jis taip elgiasi? Iki gimimo būdamas uždaroje, ankštoje, šiltoje erdvėjė - mamos pilve, kūdikis čiulpė kumštelį, pirštelius, placentos kilpas ir rijo vaisiaus vandenis. Gimęs kūdikis, pajautęs bet kokį diskomfortą, bando jo atsikratyti, ir vienintelė vieta, kur jis gali pajausti sau pažįstamą veiksmą, yra motinos rankos, vienintelis veiksmas yra čiulpimas, ir vienintelis pažįstamas skonis ir kvapas yra motinos pienas. Tokiu būdu jis nurimsta ir jaučiasi puikiai.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Kiek kainuoja įvaikinimas Lietuvoje?

2009-10-23 | Žmones, pasiryžusius į šeimą priimti beglobius našlaičius, suteikti jiems namus, meilę ir šilumą, regis, turėtų ne tik gerbti aplinkiniai, bet ir vertinti valdžia, kuri tokiu atveju sutaupo valstybės biudžeto lėšų. Deja, kaip bus kalbama laidoje „Be grimo", dažnai būsimuosius įtėvius biurokratinis aparatas gerokai iškankina dvasiškai. Dabartinė įvaikinimo sistema ne tik nesuteikia tėvams galimybės pamatyti daugiau nei kelis vaikus ir pajusti tarpusavio ryšį, bet ir dažnai užtrunka neįtikėtinai ilgai, tiek, kad iš keturių mėnesių kūdikio pamestinukas užauga iki metų ir laiką leidžia ne jaukioje namų aplinkoje, o valstybinėje įstaigoje. Skaudžių ir aplaidžių klaidų valdininkai daro ne vieną – apie tai pirmadienį pasakos pokalbių laidos TV3 „Be grimo" herojai. „Lietuvos ryto" žurnalistė Audronė Urbonaitė, atlikusi žurnalistinį tyrimą ir apklaususi nemažą būrį šeimų, prisipažins, kad viena jų prasitarė, jog norint kuo greičiau įsivaikinti vaiką gali padėti tik pinigai – užsieniečiams tai kainuoja 15 tūkst. eurų, lietuviams 15 tūkst. litų. Kita TV3 laidos herojė žinoma šokių mokyklos vadovė Kristina Sliesoraitienė patikins atvirkščiai – jai su vyru įvaikinimo procesas praėjo sklandžiai ir greitai. Kristinos šeima neturi priekaištų ir sistemai, kuri neleidžia rinktis mažylio iš būrio likimo nuskriaustųjų. Moteris įsitikinusi, kad nusprendus padėti vaikui neturėtų būti svarbu, kuriam padėsi.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Keičiama įvaikinimo tvarka, kuri labiau gins vaikų interesus

2009-05-20 | Ministrų kabinetas patvirtino įvaikinimo apskaitos tvarkos pakeitimus. Viena svarbiausių naujovių yra ta, kad įtvirtinta tvarka, kai kiekvienam vaikui parenkama labiausiai jo poreikius atitinkanti šeima. Šiuo atveju pirmiausia bus atsižvelgiama į vaiko interesus ir tik vėliau į norinčių įvaikinti asmenų pageidavimus. Pakeitimais detalizuojamos ir įvaikinimo procedūros, kurios šiuo metu taikomos sutuoktiniams, kai vienas iš jų yra Lietuvos, kitas – užsienio pilietis. Siekiama, kad tarpusavyje būtų suderintos mūsų šalyje ir tarptautiniu mastu galiojančios įvaikinimo procedūros, teigiama Vyriausybės pranešime spaudai. Be to, siekiant stiprinti įvaikinimo priežiūrą ir užtikrinti, kad nebūtų pažeidžiami vaiko interesai, teisiškai įtvirtinama, kad prireikus būtų galima sudaryti tarpinstitucinę įvaikinimo komisiją, kurios funkcija – nuspręsti, siūlyti ar nesiūlyti vaiką įvaikinti užsienyje.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Įvaikinimas Lietuvoje jau siekia rekordų

2009-02-11 | Lietuvoje pasiektas per pastaruosius dešimt metų didžiausias įvaikintų mažylių rekordas. Pernai lietuvių šeimos įvaikino ir savo namų šiluma pasidalino su 110 be tėvų globos likusių vaikų. Kaip praneša Vaiko teisų apsaugos ir įvaikinimo tarnyba, praėjusį dešimtmetį tokių vaikų vidutiniškai buvo maždaug nuo 40 iki 90 per metus. Tiktai 2006-aisiais buvo įvaikinti 106 be tėvų globos likę vaikai, o 2008-aisiais - 101 vaikas. "Džiugu, kad ekonominis sunkmetis įvaikinimo Lietuvoje neigiamai nepaveikė. Augantis įvaikinusių šeimų skaičius, besikeičiantis požiūris į įvaikinimą ir norinčiųjų įvaikinti motyvacija bei poreikiai rodo, kad ne finansinė padėtis svarbiausia. Šiandien sulaukiame vis daugiau žmonių klausimų apie įvaikinimą. Galbūt taip yra todėl, kad įvaikinimas visada buvo ir bus pozityvus procesas, suteikiantis ir vaikams, ir suaugusiesiems gyvenimo pilnatvę", - teigia Vaiko teisų apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorė Odeta Tarvydienė. Šiemet įvaikinti 95 vaikai iki 3 metų amžiaus, 13 vaikų - nuo 4 iki 6 metų, 2 vaikai - nuo 7 iki 9 metų. Naujus namus rado 52 mergaitės bei 58 berniukai. Iš 103 įvaikinusių šeimų net septynios panoro įsivaikinti po du mažylius.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Firma "Mama ir auklė"

2006-07-11 | Vaikas yra vertas, kad juo būtų tikrai gerai rūpinamasi. Įsikūrėme 2002 m. birželio 3 d. Auklėms iškėlėme pačius griežčiausius reikalavimus, pasirinkome kelių etapų psichologinę atranką - kad maksimaliai sumažintume riziką, atsirandančią priimant į namus ir šeimą naują žmogų, ypač - patikint vaikus. Mūsų firmoje yra nuolatinė duomenų bazė, galimybė konsultuotis su vaikų, raidos ir suaugusiųjų psichologais. 2003 m. rugpjūčio mėnesį įkūrėme "Mamos ir auklės akademiją"- kad geros auklės padėtų patenkinti ne tik vaiko saugumo, rūpesčio poreikį, bet ir žingeidumą, nepraleisti imliausių lavinimui periodų. Nuo 2003 metų rugsėjo mus įvertino ir rekomenduoja ilgiausiai Lietuvoje einantis žurnalas tėvams „Tavo vaikas". 2003 m. gruodžio mėnesį atidarėme filialą Kaune. Vilniuje ir Kaune dirbame su patyrusiomis psichologėmis, renkamės profesionales, kurios ne tik specializuojasi klinikinėje psichologijoje, bet ir... turi vaikų. Mums svarbu, kad atrinkti žmonės, kurie ateis dirbti į šeimą, būtų psichiškai stabilūs, jautrūs, kantrūs. Mūsų reikalavimai dideli - atrenkame tas aukles, kurioms tikrai galėtume patikėti savo vaikus.

Lankomumo reitingasKomentarų: 3

plačiau >>

Populiariausių straipsnių Top-100
   
 
     
Prisijunk prie gerbėjų rato Google Plus! Mūsų jau 500. Skelbk informaciją, dalinkis naujienomis. Būk matomas!