LT   EN   RU  
2021 m. sausio 18 d., pirmadienis Straipsniai.lt - Teminis naujienų ir straipsnių katalogas
Akimirkos sentencija
Nepasitikėk žmogum, kuriam viskas atrodo gera, taip pat žmogum, kuris viską laiko blogu, o visų labiausiai - žmogumi, kuris į viską žiūri abejingai.
J. K. Lavateris
Draugai
Matulaičio bažnyčia
Lietuvių Tautinio Jaunimo Sąjunga
Tautinės krypties portalas
Etninės kultūros erdvė
Biržų krašto naujienos
Slaptai.lt - unikalus leidinys
Lietuvių sąjunga „Tauta ir Tėvynė“
Lietuvos žaliųjų judėjimas
Žaliosios minties laikraštis
Istorijos puslapiai
Receptai, patiekalai, kulinarija.
Skanus.lt
Reklama
  Mama ir vaikas
Ar mūsų gyvenimo scenarijų rašo tėvai?

2006-06-03 | Kartais imi ir iš savo vaikystės ištrauki kokį nuoskaudos trupinėlį: „Mama visada sakė, kad iš manęs nieko gera nebus: „Lėta, nedaili, nesukta…”, teta pritardavo: ir plaukeliai rausvi, ir kojelės šleivos”. Net tėvas supykęs rėždavo: „Kvaila per visą pilvą!” O kitą dieną, žiūrėk, džiaugiasi manimi ir saulute vadina…” Kaip yra iš tikrųjų? Ar tėvai vertindami mažą žmogelį gali nulemti jo ateitį? Apie tai kalbamės su psichologu Olegu Lapinu. Dažniau giriate ar peikiate savo vaiką? Greičiausiai peikiate, tikėdamiesi, kad iš blogybių mokomės. Gali būti, kad savo plaštaką uždeda ir mūsų, lietuvaičių, perdėtas kuklumas: „Nelabai gražus tas mano vaikelis. O ir protelio ne daugiau nei kiti turi…” Ar tokiu vertinimu tėvai gali užprogramuoti vaiko nesėkmes? Psichologai apie tai iki šiol ginčijasi. Vieni teigia, kad kai kurie žodžiai užprogramuoja žmogaus vaikystę ir vėliau lemia jo gyvenimą. Skaudūs žodžiai lieka pasąmonėje. Kiti psichologai įsitikinę, kad kiekvieną kandžią frazę vaikas gali atmesti. Pavyzdžiui, Petriukui patiekiate jo nemėgstamą avižinę košę. Vaikas jos lyg ir nuryja, tačiau nubėgęs už kampo gali išspjauti. Net jei šaukštais grūsite į burną, jis gali su liežuviu išstumti. Todėl neteisinga manyti, kad mažiukas - tarsi tuščias konteineris, kurį tėvai užpildo vertinimais. Psichologas teigia, kad kiekvienas žmogus turi savitą filtrą. Todėl viską, ką sakote, galima atmesti.

Lankomumo reitingasKomentarų: 2

plačiau >>

Išlįskite iš ,,šiltnamio”

2006-06-03 | Vasarą nereta pamirštame vaikučių varvančias nosytes, skaudančias gerklytes, pakilusią temperatūrą. Kad taip visada būtų! Ir vis dėlto būkite budrios, juk vasara gana trumpa ir darganotas ruduo ne už kalnų. Tiems tėveliams, kurie nusprendė vasarą pradėti stiprinti vaikučių sveikatą, pataria VŠĮ Šeškinės poliklinikos vaikų gydytoja Audronė Kirdeikienė. Daugelis tėvelių atostogas renkasi rugpjūtį. Tad nuo ko rekomenduotumėte pradėti, pavyzdžiui, dvimetuką grūdinti šį mėnesį? Grūdinti vaikučius reikėtų jau nuo kūdikystės, tačiau jei to nedarėte iki dvejų metukų, galima pradėti ir dabar… Jei mažylis iš viso negrūdintas, rekomenduočiau pradėti nuo oro ir salės vonių. Stenkitės kuo daugiau laiko praleisti lauke, nepaisant, saulėta ar lašnoja. Sakoma, nėra blogo oro, o tik netinkama apranga. Nerenkite vaikui daugiau drabužių, nei patys apsirengę. Nepamirškite, kad mažylis daug daugiau juda. Prie saulės vonių pratinkite irgi pamažu - nepamirškite apsauginių kremų nuo ultravioletinių spindulių. Atviroje saulėje dvimetį iš pradžių laikykite tik su medvilniniais marškinėliais, geriausia iki 11 val. ir po 16 val. Buvimo laiką pamažu ilginkite, tačiau maksimumas neturi viršyti 1-2 val. Kitą laiką geriausia praleisti medžių šešėlyje.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Mama ir auklė namuose

2006-04-16 | Vieni tėveliai auklę samdo tik tam, kad pabūtų su jų vaiku, kai patys išeina į darbą, kitiems auklė reikalinga, kad žaistų, bendrautų su vaiku, kol mama užsiėmusi buitimi ar paprasčiausiai ilsisi. Pastariesiems dažnai į pagalbą atskuba močiutės. O ką daryti, jei jų nėra? Kaip mamai ir auklei išmokti gyventi po „vienu stogu“? Yra pakankamai daug darbų, kuriuos mama gali dirbti neišeidama iš namų: rašyti straipsnius, kompiuterines programas, nerti, siuvinėti ir kt. Tačiau šitokią veiklą sunku suderinti su vaiko priežiūra. Juk vaikas mano, kad jei jau mama namie, visas jos laikas ir dėmesys priklauso jam. Mažyliui būtina bendrauti, žaisti ir vaikščioti. Todėl visiškai logiška būtų susirasti auklę keletui valandų per dieną, kuri prižiūrėtų jūsų mažylį. Jeigu jūs turite pakankamai daug vietos, t.y. gyvenate kotedže ar nuosavame name ir jūsų auklė gyvena kartu, jūs- klasikinis dvarininkų šeimos modelis : mama nauose , bet ji užsiėmusi savais reikalais, o vaikas užsiėmęs su aukle. Dažnai ne auklę, o greičiau, namų šeimininkę , samdo šeimos, auginančios du ar daugiau vaikų. Juk visiems vaikams reikia dėmesio ir pagalbos. Taigi, auklė gelbsti mamą, kuriai jau fiziškai sunku susitvarkyti su įvairaus amžiaus vaikų poreikiais: vieną pasodinti ant puoduko, kitam reikai paduoti čiulptuką, trečiam – pasekti pasaką

Lankomumo reitingasKomentarų: 1

plačiau >>

Kiek kainuoja auklė?

2006-04-14 | Jūsų vaikui reikalinga auklė? Surasti gerą auklę yra sunkus darbas. Auklė turi būti geros širdies, atsakinga, kultūringa ir darbšti, mokanti skaniai gaminti valgį, švelni ir jautri jūsų vaikui – vienu žodžiu – ideali moteris. Suprantama, idealių žmonių nėra, tad svarbiausia nuspręsti, kokios būsimos auklės savybės mums yra pačios svarbiausios, įvertinti savo galimybes ir pradėti ieškoti ne kažkokio idealo, o tiesiog geros moters. Prieš pradėdami auklės paiešką, pagalvokite, kokį darbo užmokestį galite jai pasiūlyti. Atlyginimas priklauso nuo auklės darbo krūvio, patirties ir kvalifikacijos. Šiuo metu Klaipėdoje auklės darbo užmokestis svyruoja nuo 2,5 iki 4 Lt už valandą. Reikia suprasti, kad kuo mažesnis darbo krūvis, t.y. kuo mažiau jums reikia auklės, tuo jos paslaugos yra brangesnės. Jei jums auklės reikalinga tik retkarčiais ar tik kelioms valandoms per dieną, geriausia nustatyti fiksuotą mėnesio atlyginimą.

Lankomumo reitingasKomentarų: 4

plačiau >>

Siūloma didinti motinystės (tėvystės) socialinio draudimo pašalpas

2006-02-14 | Socialinės apsaugos ir darbo ministerija rytojaus Vyriausybės posėdžiui teikia įstatymų projektus, kuriais siūloma didinti motinystės (tėvystės) socialinio draudimo pašalpas ir kitas socialines garantijas tėvais nusprendusiems tapti asmenims, kurie dirba ir moka socialinio draudimo įmokas, t.y. yra apdrausti socialiniu draudimu. Taip tikimasi paskatinti dirbančius asmenis apsispręsti gimdyti ir auginti daugiau vaikų. "Pastebime tendenciją, kad nuolat auga socialiniu draudimu apdraustų asmenų skaičius, tačiau, deja, gimusių vaikų skaičius dirbančiųjų šeimose pastaraisiais metais nuolat mažėja. Tai liudija, kad jauni žmonės nesiryžta nors ir laikinai nutraukti darbo karjerą ir auginti vaikus. Šeimos, gaunančios vidutines ir didesnes pajamas, nenori prarasti dalies savo pajamų, baimindamosi, kad jų gali nepakakti tinkamai išlaikyti šeimą ir auginti vaiką tol, kol motina, o vėliau – kažkuris vienas iš tėvų, galės vėl dirbti ir gauti viso dydžio uždarbį", - teigia socialinės apsaugos ir darbo ministrė Vilija Blinkevičiūtė. Šiuo metu motinystės (tėvystės) socialinio draudimo pašalpa, kuri mokama iki vaikui sukaks vieneri metai, sudaro 70 procentų kompensuojamojo darbo užmokesčio. Ministerija siūlo nuo š.m. gruodžio 1 d. – motinystės (tėvystės) socialinio draudimo pašalpas nuo 70 procentų padidinti iki 85 procentų kompensuojamo uždarbio.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Pažaidėte su mažyliu?

2005-11-22 | 1. Kai baigsite žaisti su vaiku, padėkite jį ten, iš kur paėmėte.

2. Visi vaikai mėgsta žaisti slėpynių, bet tėvai nenori prisidėti - atseit labai užsiėmę. Pamėginkite suderinti darbą ir žaidimą. Pasislėpkite nuo vaiko, tarkime, komandiruotėje, ir jis jūsų ieškos visą savaitę.

3. Ką daryti, jei sūnus įlipo į medį ir nebegali išlipti? Jokiu būdu nemėginkite purtyti medžio ar mėginti numušti berniūkštį pagaliu. Rudenį vaikas prinoks ir nukris pats. Arba jį pakąs pirmosios šalnos.

4. Jei nebeturite ką pasakyti vaikui, pritrūkote žodžių, liepkite jam eiti praustis.

5. Jei vaikas žagsi, užsikimškite ausis. Taip kurį laiką atsikratysite žagsulio.

6. Jei vaikas retkarčiais nušvilpia iš jūsų pinigų, nerėkite ant jo, kad netraumuotumėte psichikos. Geriausia surengti linksmą kratą vaiko kambaryje, o po to visai šeimai kartu pažaisti teismą arba sušaudymą.

7. Kad geriau suprastumėte savo vaiką, galvokite ir jauskite kaip jis. Pamėginkite parūkyti slapčia nuo savęs cigaretę kaip sūnus ir iškulkite laidyne porą trejetą langų.

Lankomumo reitingasKomentarų: 3

plačiau >>

Vaiko gimimas

2005-11-22 | Vaiko gimimas yra kertinis jo gyvenimo akmuo. Gyvenimas, pradėtas prieš devynis mėnesius, užgimus pirmąsyk tęsiasi savarankiškai. Regimasis motinos ir vaiko ryšys - virkštelė - nutrūksta. Gimimas - tai didžiulis naujagimio "žygis", tad be galo svarbu, kad jis vyktų kiek įmanoma sklandžiau. Šis perėjimas iš motinos įsčių į išorinį pasaulį kūdikiui yra didelis išbandymas. Jis vyksta staigiai ir nesulaikomai. Pirmasis sąlytis su oru yra stimulas pradėti kvėpuoti. Pirmąkart atsiveria alveolės. Visos gleivės ir išskyros, esančios vaiko plaučiuose, turi būti pašalintos. Plaučiams atsivėrus stimuliuojama širdis. Pastarajai taip pat tenka pakelti daugybę pokyčių, vykstančių gimimo metu ir po jo. Jau motinos įsčiose vaikelis yra jautrus jutiminiams dirgikliams. Sugebėjimas matyti, girdėti, lytėti formuojasi antruoju nėštumo laikotarpiu. Embrionas suvokia skirtumą tarp dienos ir nakties, tačiau šviesą stipriai slopina įsčios ir oda. Paskutinėmis nėštumo savaitėmis garsai būna prislopinti, tačiau puikiai girdimi. Vaikeliui esant gimdoje kiekvieną sukrėtimą vaisiaus vandenys švelnina, visi lytėjimo dirgikliai švelnesni. Aplinkos temperatūra iki pat gimimo išlieka 37°C. Gimęs kūdikis staiga susiduria su akinančia šviesa, aštriais garsais, vėsa. Taip jis patenka į stresinę situaciją. Todėl tinkama gimdymo aplinka yra be galo svarbi.

Lankomumo reitingasKomentarų: 1

plačiau >>

Dinaminė gimnastika

2005-11-22 | Kai pirmą kartą pamačiau dinamine gimnastika mankštinamus kūdikėlius, man užėmė kvapą. Jaučiausi it cirke: kelių mėnesių mažyliai ,,skraidė“ kažkur padangėse, o jų garsus krykštavimas reiškė ne ką kita, o tai, kad jiems be galo smagu. Dabar, kai nuo įsimintino pirmo įspūdžio praėjo ne vieni metai, galiu drąsiai teigti: dinaminei gimnastikai abejingųjų nėra. Viena barikadų pusė sako, kad tai smagus, vaikučio raidą skatinantis pomėgis, kiti tvirtina, kad tai labai pavojinga ir gresia tūkstančiu traumų. Apie dinaminę gimnastiką kalbamės su ją propaguojančiu gydytoju Romualdu Šemeta ir lankomės šeimose, mankštinančiose savo vaikučius. Kai kas dinaminę gimnastiką vadina ,,baby joga“. Nepainiokite, tai kas kita. ,,Baby joga“ kūdikiams daro specialiai paruošti instruktoriai, dažniausiai iškart po gimdymo, kai yra gimdymo trauma. Dinaminė gimnastika skirta sveikiems kūdikiams ir ją atlieka tėvai. Prieš penkiolika metų gydytojas Šemeta pirmąkart Maskvoje pamatė taip mankštinamus vaikučius, nuo tada pradėjo domėtis, rinko medžiagą apie ją. Įdomu, kad senieji mankštos pėdsakai veda į rytus: Korėją, Japoniją, Kiniją, Vietnamą. Vienas Rytų kovos meistras, pamatęs taip skraidinamus lietuviukus, prasitarė, kad senais laikais nuo gimimo panašiai mankštindavo būsimus nindzes. Aišku, pratimai buvo sunkesni, treniruotės intensyvesnės. Gydytojas R.Šemeta yra įsitikinęs, kad dinaminė gimnastika tik iš pirmo žvilgsnio atrodo drastiška ir sunki, iš tiesų visų pratimų esmė yra panaši ir nesudėtinga - kūdikio palaikymas tam tikra poza ar ,,švytavimas“.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Didžiausias skirtumas

2005-11-17 | 1983 metai, pirmieji gimdymai vandenyje mūsų ligoninėje. Klasikinį paruošimą turinčiai akušerei, neturinčiai jokių žinių apie šį metodą, kyla abejonių… kaip keistai viskas daroma??? Tačiau pamačius, jog gimdymas yra vienas natūraliausių dalykų pasaulyje, abejones pakeitė entuziazmas ir susižavėjimas. Dar daugiau: mes (akušerės) jaučiamės pamalonintos, galėdamos padėti moterims gimdyti šiuo būdu. Po 15 metų ir 2500 gimdymų vandenyje, mes galime palyginti šį gimdymo metodą su kitais. Neturėtume atsisakyti klasikinės akušerijos, tačiau įsikišti derėtų tiktai tuomet, kai yra būtina. Tik taip galime pasiekti geriausių rezultatų. Daugeliui akušerių nerimą kelia tai, jog akušerija vis labiau primena medicinos diktatą. Dažnai atsitinka taip, kad besilaukianti moteris pati to nesuvokdama netenka laisvės kai tik patenka į ginekologo veiklos sferą. Gimdydama moteris susiduria su ligoninės rutina: nepatirdama džiaugsmo ji pakelia visas įprastas ligoninės procedūras (nuskausminimą, skatinimą), kad viskas vyktų pagal akušerijos reikalavimus, toli gražu ne natūraliausiu būdu. Galimybė atsisakyti tokių akušerijos metodų yra didelė privilegija.

Lankomumo reitingasKomentarų: 1

plačiau >>

Kaip susilaukti nealergiško kūdikio?

2005-11-17 | Kaip negimęs vaisius įsijautrina? Kol vaisiaus placenta nefunkcionuoja, vyksta pirminis vaisiaus įsijautrinimas, kadangi nustatyta, kad motinos IgE gali jungtis prie vaisiaus atitinkamų ląstelių ir sukelti alerginį mechanizmą. IgE – tai kraujyje cirkuliuojantys imunoglobulinai (antikūnai), kurie skatina alergines reakcijas sukeliančių medžiagų, pvz., histamino, atsipalaidavimą iš tam tikrų ląstelių. Kuo motinos kraujyje cirkuliuoja daugiau IgG (tai imunoglobulinai, kurių kraujyje randama daugiausia ir kurie vieninteliai gali praeiti placentos barjerą) ir kuo mažiau IgE, tuo mažesnė vaiko įsijautrinimo tikimybė. Kai placenta pradeda funkcionuoti, su krauju į vaisiaus organizmą jau gali patekti ir motinos IgG, kurie gali neutralizuoti IgE. Alergenui specifinis atsakas (t.y. kai vaisius pats pradeda gaminti specifinius antikūnus prieš tam tikrus alergenus) nustatomas jau 23-tą nėštumo savaitę. Todėl jei besilaukianti mama susiduria su galimais alergenais, pvz., beržo žiedadulkėmis, 5-7-ą nėštumo mėnesį (20-28-ą savaitę), vaisiaus organizme jau nuo 23-ios jo vystymosi savaitės gali būti nustatomi specifiniai antikūnai beržo žiedadulkėms. Ypač pavojingi yra pirmieji trys ir penktas – septintas nėštumo mėnesiai, kai vaiko reaktyvumas alergenams labai didelis. Paskutinieji du nėštumo mėnesiai žydėjimo periodu nėra pavojingi, kadangi tuo metu pro placentą į vaisiaus organizmą jau praeina daug motinos IgG, kurie ir apsaugo vaisių nuo įsijautrinimo.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Populiariausių straipsnių Top-100
   
 
     
Prisijunk prie gerbėjų rato Google Plus! Mūsų jau 500. Skelbk informaciją, dalinkis naujienomis. Būk matomas!