LT   EN   RU  
2021 m. gegužės 8 d., šeštadienis Straipsniai.lt - Teminis naujienų ir straipsnių katalogas
  Meilė
Sena meilė nerūdija?

2009-04-10 | Didžiosios Britanijos mokslininkai nustatė, kaip greitai žmogus pamiršta buvusią meilę. Taip pat ištirta, kaip išsiskyrimas su mylimuoju paveikia psichinę ir fizinę būklę. Tyrėjai apklausė daugiau nei 300 žmonių. Jų buvo paprašyta papasakoti apie skaudžiausią, jų manymu, nelaimingą meilę. Respondentai taip pat atsakė, kokius jausmus išgyveno išsiskyrę ir kada atgavo vidinę pusiausvyrą. Išanalizavę gautus atsakymus, psichologai padarė išvadą, kad sielos žaizdos užgyja praėjus maždaug pusei to laiko, kurį žmogus praleido su mylimuoju. Taigi jeigu meilė tęsėsi penkerius metus, jai pamiršti prireiks pustrečių metų. Savaime suprantama, ši formulė nėra universali. Psichologai pabrėžė, kad kiekvienas atvejis yra individualus, tačiau visų žmonių reakcija į išsiskyrimą būna panaši. Pirmiausia ištinka šokas, vėliau kyla vidinis maištas ir nenoras susitaikyti su netektimi, dar vėliau apima liūdesys, depresija, savęs kaltinimas dėl to, kad santykiai nutrūko. Šią būseną keičia dar vienas jausmų pliūpsnis, kai žmogus stengiasi pasikeisti, pristatyti save iš gerosios pusės, kad galėtų susigrąžinti mylimąjį. Jeigu tai nepavyksta, kyla noras atkeršyti. O kai pyktis atlėgsta, telieka tyli viltis, kad visa tai, kas buvo anksčiau, kada nors sugrįš. Ir tiktai tada, kai ši viltis miršta, žmogus susitaiko su realybe. Jis suvokia, jog santykiai nutrūko, durys užsivėrė ir metas pagalvoti apie ateitį. Beje, mylimųjų paliktų vyrų ir moterų elgesys gerokai skiriasi.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Kaip smegenys sprendžia meilės galvosūkius

2009-04-09 | Mokslininkai nuolat knaisiojasi po žmogaus smegenų kerteles, siekdami atskleisti kuo daugiau šio stebuklingojo organo paslapčių. Kadangi smegenys yra centrinis mūsų valdymo pultas, jame slypi daugybė įdomių atsakymų. Viena svarbiausių smegenų funkcijų yra sprendimų priėmimas. Tyrinėdami smegenyse vykstančius sprendimų priėmimo procesus, mokslininkai užsimojo išsiaiškinti, kaip žmogaus smegenys sprendžia meilės klausimus. Racionalioji smegenų dalis gali apdoroti labai ribotą informacijos kiekį, todėl svarbių bei ilgalaikių apsisprendimų pasirinkime ji menkai dalyvauja. Nuspręsti, kada ir su kuo susituokti, išsiskirti, ar kokį gyvenimo partnerį išsirinkti racionaliems smegenų centrams yra tas pats, kaip senam kompiuteriui dirbti su Vista operacine sistema. Santykiai su priešinga lytimi sukelia tiek klausimų ir galvosūkių, kad į pagalbą reikia šauktis emocines smegenų pusrutulio dalis. Analizės, samprotavimai bei logika čia mažai padeda. Kai kas nors patraukia mūsų dėmesį – žmogus, vaizdinys, garsas, kvapas ar skonis – sudirba emocionalioji smegenų pusė. Ji nuolat gaudo pasąmoningus emocinius signalus, kurių dėka mes jaučiame įvairius jausmus. “Netekti žado” pamačius gražią moterį moksliškai reiškia, jog jausminė smegenų dalis pagavo krūvą emocinių signalų. Tačiau mokslininkai teigia, kad gebėjimas apdoroti milžiniškus informacijos kiekius dar nereiškia, jog meilės labirintuose galima visiškai pasikliauti emocine smegenų puse.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Kas geriau - nenormali meilė ar susvetimėjimas?

2009-04-03 | Ak, tie nuo meilės kenčiantys klientai! Meilės istorijos, kaip ir filmai apie meilę, stipriai sukrečia, ypač kai į jas gali įsikišti kaip trečias slaptas dalyvis. Matyt, man, kaip ir daugeliui žmonių, šie filmai padeda kartu su herojais pagyventi beprotišku jausmu, užuot pasigilinus į savo kasdieniškų santykių esmę. Iš tiesų meilė rūpi tik nedaugeliui žmonių. Tai įsimylėjėliai arba tie žmonės, kurių santykiai kankinantys, bet meilė dar neužgeso. Su tokiais klientais sunku - jie nemato nei psichologo, nei savęs, tik mylimąjį. Bet jų jausmai apnuoginti, jie trokšta duoti ir imti, nėra sulindę į atsiribojimo bei egoizmo kriauklę, ir jų kančios dar nėra tapusios neuroze. Meilė - galinga jėga, juk neretai šalia mylimojo žmonės tampa kitokie, nei buvo. Kai įsimylime, pasaulis aplink mus sudreba ir pasikeičia. (Sūnus: Kas tau? Tėvas: Įsimylėjau. Sūnus: Tai dabar mums galas!) Įsimylėjus tarsi atsiveria „ego" ribos ir su mylimuoju įvyksta chaotiškas susiliejimas. Tai nuostabus jausmas - staiga dingsta amžinas atskirumo pojūtis, pasąmonės turinys nebevaržomai liejasi į paviršių. Bet nenumaldomą galią įgauna praeities įvykiai - mylintysis kartoja kelias meilės rūšis, tas, kurias patyrė su tėvais. Jei tėvai būtų mus labiau mylėję, matyt, gyvenimas būtų rojus, bet dažnai būdami arti žmonės ima naikinti vienas kitą. Anksčiau kinematografe mane žavėjo tragiškosios meilės istorijos, tokios kaip Bertolučio „Paskutinis tango Paryžiuje", Oshima „Jausmų imperija", Cavani „Naktinis portjė".

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Rašinys ,,Meilė ar egoizmas valdo pasaulį?”

2009-03-20 | Meilė – viena dažniausių temų tiek literatūroje, mene, tiek mūsų gyvenime. Ją apibūdiname kaip gyvenimo pilnatvę, pagrindinį tikslą. Galbūt dėl to, kad ji apima daugybę sferų, turi daugybę rūšių: meilė šeimai, žmonijai, draugams, religinė meilė [?.. gal čia turima galvoje agapė – krikščioniška meilė artimui?], meilė tėvynei... Atrodo, pakankamai, kad būtų didžiąja dalimi mus supančio pasaulio. Tačiau vis daugiau pastebima [o kada to nebuvo?] meilės priešingybės – egoizmo apraiškų. Imame vis dažniau galvoti tik apie naudą sau. O meilė, regis, nustumiama į šalį. [Laviruojama ant labai siauros ribos tarp meilės sau, kuri vos vos nepaneigiama, nors yra būtiniausias(!) dalykas, ir egoizmo. Tačiau prikibti negali, nes mokinys tiesiogiai apie tai nekalba...] Visų pirma, meilė yra šeimos pagrindas. Juk tvirta šeima negali egzistuoti be pagarbos vienas kitam, supratimo, palaikymo, o tai ir yra meilė. Nors galima būtų teigti, kad visi šie dalykai nebereikalingi: vis dažniau kuriamos šeimos, kurių pagrindas – pinigai ar kitos šalies pilietybė. Pavyzdžiui, Indijoje iki šiol tėvai vis dar renka jaunikius savo dukroms nepaisydami jų norų. Skelbimai tuoktis paduodami net į laikraščius nurodant kastą, profesiją, atlyginimą. [Per didelis ir nemotyvuotas šuolis – nuo mūsų gyvenimo būdo ir mūsų vertybių prie visiškai kitokio Indijos gyvenimo būdo ir jų vertybių (kastų sistema ten – vertybė!). Tačiau ar tokios šeimos gali būti laimingos? Akivaizdu, jog ne visada. Ir jos netaps pavyzdžiu vaikams.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Tikra ar netikra meilė?

2009-03-20 | Ar tikrai taip lengva atpažinti tikrąją meilę? Juk kartais mus užplūsta visi įmanomi jausmai, kuriuos labai paprasta įprasminti viename žodyje, ir tai klaidina: ar tai meilė, ar tai tiesiog susižavėjimas, kuris dings taip pat greitai, kaip atsirado, svarsto passion.ru. Šiame greitai besikeičiančiame gyvenime, kurį valdo abipusis abejingumas ir kuriame įsigalėjusi vienatvė, kai kurioms merginoms atrodo, jog tiktai meilė yra neginčijama šventybė ir tampa išsigelbėjimu nuo nepakeliamo egzistavimo skausmo. Atrodo, reikia tik rasti kažką...artimo, šilto, suprantančio...ir visos problemos dings savaime. Tik rasti – ir viskas. Šis begalinis noras būti su kažkuo verčia mus pulti vienas kitam į glėbi be jokios atrankos. Mes skubame, mums pabodo blaškytis po pasaulį nerandant jame savo vietos, mes neturime laiko gilintis į smulkmenas ir detales. Mes griebiame pirmą pasitaikiusį po ranka, o paskui, pasitelkę fantaziją, patirtį ir lūkesčius, kruopščiai kuriame savo meilės istoriją. Bet ar ši meilės istorija nėra išgalvota tik tam, kad užstotų mus kaip siena nuo egzistavimo skausmo vienatvėje? Mums taip norisi, kad mūsų istorija nė trupučio nenusileistų kino teatre rodytai melodramai su garsiausiomis Holivudo žvaigždėmis. Taigi, mes laikomės visų mūsų galvose esančių laimės instrukcijos punktų, atliekame visus ritualus ir apeigas, tiksliai laikomės be proto įsimylėjusių žmonių elgesio taisyklių ir tai mums sekasi ne ką prasčiau nei matytame filme.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Laimingos meilės formulė

2009-03-15 | Psichologai meilėje atranda labai daug dėsningumų, pasikartojimų. Visos poros pereina tuos pačius etapus, nė viena neišvengia krizių. Visi panašiai klystame ir kenčiame dėl panašių dalykų net nežinodami, kad patys meilę ir žudome. O paskui šaukiame, kad nėra meilės. Tačiau psichologė-psichoterapeutė Rūta Bačiulytė sako, kad meilė gali tęstis ir visą gyvenimą. „Meilė tikrai gali tęstis visą gyvenimą, tačiau tai nereiškia, kad visą gyvenimą ji liepsnos ta pačia ugnimi ir išliks tokia, kokia buvo dviejų žmonių santykių pradžioje. Meilė - gyvas, nuolat kintantis procesas, pereinantis ne vieną etapą. Tik nuo dviejų žmonių noro ir pastangų priklauso, kiek ji tęsis. Meilė gali tęsti iki gyvenimo pabaigos arba iki pirmos krizės, nesėkmės ar išbandymo." „Meilė prasideda nuo susižavėjimo, o paskui - skraidymas ant sparnų, rožinės svajos. Tai pradinė meilės stadija, kurioje vienas kitą idealizuojame, matome tai, ką norime matyti. Tačiau tokia būsena negali tęstis visą gyvenimą. Ji ir nesitęsia. Jeigu šitame etape pora susituokia, greitai į tarpusavio santykius įsimaišo buitis: rožiniai akiniai nukrinta, o tada aplanko nusivylimas - pirmoji krizė. Pirmąją krizę neišvengiamai išgyvena ir nesusituokusios poros. Šitoje stadijoje poros dažnokai išsiskiria arba jų santykiai visiškai atšąla. Jeigu ir gyvena toliau kartu, tai gyvena jau tik iš įpročio, dažnai netgi kentėdamos. Yra manančių, kad susižavėjimas, įsimylėjimas trunka maždaug trejus metus, tačiau dažnai tai baigiasi jau po metų.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Meilės ekspertai - poetai ir ... mokslininkai

2009-03-09 | Nors Valentino diena jau praėjo, kalbėti apie Meilę nėra vėlu. Kodėl? Nes kartais Ji būna tokia „pop‘sinė“, kad nekalbėti apie Ją – tas pats, kas būti aklam, o kartais Ji tokia tikra, kad tylėjimas atrodytų bausmė sau pačiam. Tad apie Meilę... Sakoma, kad Ji gydo nuo visų ligų. Tikėti ar ne? Nuoširdžiai mylintis pasakytų, jog tai – šventa teisybė. Tas, kuris nusivylęs arba kenčia išsiskyrimą, neigtų Jos veiksmingumą. Abejingų būti tiesiog negali. Nes tokiu būdu nepelnytai jie baustų patys save. Sakoma, kad Meilė duoda sparnus svajonėms. Veikiausiai tai tiesa. Netikite? O pabandykite įsimylėti. Štai tada ir pažiūrėsime, kas buvo teisus. Sakoma, kad Meilė nuginkluoja niūras mintis. Teisybė. Iš Meilės pilve skraidantys drugeliai – puikus ginklas prieš visų rūšių depresijas. Sakoma, kad Meilė aptemdo protą. Štai šiuo klausimu išteisinti Meilės ir negalima. Taip, bent jau kuriam laikui ir bent jau dalinai tikrai aptemdo protą. O ką dar daro Meilė? Kartais skaudina, kai nesulauki atsako. Kartais pravirkdo, kai suabejojama Jos tvirtumu. Ir kartais Meilė miršta, kai Ji nepuoselėjama. O mokslininkai, išlindę iš už kalno kolbų, teigia, kad žmogaus smegenų veiklos tyrimai įrodė, jog įsimylėjęs žmogus nebegali kritikuoti savo partnerio, net jeigu mato trūkumų. Ir jau nuo senų laikų tai vadinama „akla meile“. Mokslas paneigia mitą, kad Meilė „išgaruoja“ po keliolikos mėnesių ar kelerių metų, o po jų lieka tik prisirišimas. Ne. Tyrimais įrodyta, kad egzistuoja Tikra Meilė.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Ar skirtingi žmonės gali būti kartu?

2009-03-02 | KLAUSIMAS: ar gali vaikinas, kurio charakteristikos: metų skaičius, odos spalva ir asmenybė, visiškai skiriasi nuo mano bruožų, tapti mano mylimuoju? Neseniai susipažinau su vienu žmogumi, kuris kardinaliai kitoks nei aš. Tačiau manau, kad jį įsimylėjau. Ar mes galime būti kartu, ar tai tik tuščios viltys? ATSAKYMAS: taip. Skirtumai yra viena iš romantiškų santykių priežasčių, jei tavęs netrauktų skirtumai, tu tiesiog susitikinėtum su savo klonu. Metai – daug sėkmingų porų skiria kelių metų skirtumas. Svarbiausia yra jausti, kad tu ir tavo draugas esate partneriai, kad amžius nėra kliūtis, kad jūsų interesai, mąstymas, vertybės yra panašios. Amžiaus skirtumo spąstai atsiranda tada, kai vienas iš poros pradeda dominuoti, vien dėl to, kad yra daugiau gyvenime patyręs, išmintingesnis ar netgi turi daugiau pinigų. Toks nelygybės skatinimas gali kilti dėl ją skatinančios žmogaus kompleksų, nepasitikėjimo savimi, perdėto savarankiškumo, asmenybės nebrandumo, ar patiriamų psichologinių problemų. Dėl šių priežasčių ir buvo sukurti įstatymai, kurie apriboja suaugusių žmonių lytinius santykius su nepilnamečiais. Tokie įstatymai kiekvienoje valstijoje ar valstybėje skiriasi. Tačiau, kiek aš žinau, jokie įstatymai nedraudžia susitikinėti su vyresniais asmenimis. Odos spalva – šiais laikais, tarprasinių santuokų skaičius didėja. Galiausiai, juk mus skiria charakterio savybės, elgesio skirtumai, bet tikrai ne odos spalva, teisingai?

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Bučinys - kokybiško sekso įžanga

2009-03-01 | Apie tobulą bučinį svajoja kone kiekviena mergina. Dar nuo mažens stebėti bučiniai filmuose, vėliau taip laukti pirmosios meilės bučiniai... Galiausiai, prasidėjus lytiniam gyvenimui, jie, rodos, nukeliauja į antrą planą. Ir be reikalo. Bučinys – galingas ginklas siekiant sujaudinimo, veiksmingas būdas nuraminti ir tiesiog žaisminga priemonė flirtuoti. Bučinys suprantamas ir vertinamas skirtingai, priklausomai nuo žmonių mentaliteto bei tradicijų. O ir bučiavimosi būdai labai skiriasi. Pavyzdžiui eskimai bučiuojasi tik švelniai liesdamiesi nosimis, indėnai bučiuojasi nejudančias lūpas priglausdami prie skruosto, o Saudo Arabijoje – pabučiuojamas delnas ir jis priglaudžiamas prie partnerio kaktos. Mums priimtini bučiniai skiriasi savo intymumu (nors kas galėtų ginčytis, jog indėnai bučiuojasi neintymiai?). Bučiavimasis lūpomis ir liežuviais išreiškia seksualinį intymumą. Seksologai teigia, jog bučinys gali būti toks pat iškalbingas, kaip kad žodžiai: švelnus, gašlus, jautrus, atsargus, drąsus ir net reikalaujantis ar griežtas. Bene kiekvienas yra jutęs akimirką, kada jau suvokiama, jog bučinys yra neišvengiamas. Kas tada vyksta žmogaus organizme? Kyla susijaudinimas, kuris išreiškiamas lūpų putlėjimu, o tai sustiprina lūpų nervų galūnėlių pojūčius. Ir, nors bučinys jau pats savaime nuteikia jaudinančiai (žinoma, jei bučiuojamasi su dominančiu žmogumi), niekas neturi įgimto talento mokėti bučiuotis. Tai lemia praktika, noras suteikti malonumą, partnerio pažinimas.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Meilė per atstumą

2009-02-24 | Jei su savo svajonių vyru susipažįsti kavinėje, šokiuose, bibliotekoje ar dar kur ir paaiškėja, jog jūs gyvenate tame pačiame mieste, - puiku! Draugystei ir meilei kelias atviras. Tačiau būna, kad fantastišką nepažįstamąjį sutinki toli nuo namų – seminaruose, kurorte arba autobuse. Akimirka, - ir tarp Jūsų jau įsiplieskė deginanti aistra! Džiaugiesi kiekviena kartu praleista akimirka, pamiršti viską aplinkui, tačiau…kuo arčiau išsiskyrimo valanda, tuo neramiau tu jautiesi – juk Jūs gyvenate toli vienas nuo kito, vadinasi ir matysitės retai! Kuo gi grįsta meilė per atstumą ir kas taves laukia, jei jau apsispręsi, kad be savojo princo gyventi tiesiog negali. Didžiausias skirtumas tarp kasdienio bendravimo, kai įsimylėjėliai gyvena tame pačiame mieste ir kai užsimezga ryšys tarp skirtinguose miestuose, o gal net skirtingose valstybėse gyvenančių moters ir vyro, be abejo, yra fizinis kontaktas. Pirmuoju atveju, jis yra natūrali santykių dalis, antruoju, - didžiąją laiko dalį jo paprasčiausiai nėra. Tai reiškia, kad kai kitos merginos glaustysis prie savo vaikinų, tu galėsi mėgautis tik prisiminimais arba svajoti. Be abejo, reti pasimatymai įmanomi ir tada, kai tu ir vaikinas gyvenate tame pačiame mieste. Tačiau tokiu atveju, jei objektyvių priežasčių nesimatyti nėra, o tu jauti, kad jis stengiasi išlaikyti atstumą, - tai rodo, kad fizinis kontaktas tavo brangiausiojo nevilioja. Kodėl? Į šį klausimą psichologai turi keletą atsakymų.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Populiariausių straipsnių Top-100
   
 
     
Prisijunk prie gerbėjų rato Google Plus! Mūsų jau 500. Skelbk informaciją, dalinkis naujienomis. Būk matomas!