LT   EN   RU  
2021 m. birželio 15 d., antradienis Straipsniai.lt - Teminis naujienų ir straipsnių katalogas
  Meilės tipai
Platoniška meilė

2012-03-25 | Platoniški santykiai - tai tokie santykiai, kai žmonės stipriai myli vienas kitą emocionaliai bei dvasiškai ir jiems visai nereikia fizinio artumo. Tokiuose santykiuose įsimylėjėliai žavisi, garbina vienas kitą. Jie jaučiasi nuolat pakylėti, apgaubti romantikos ir euforijos. Daktaras Geoffrey Greifas, Maryland School of Social Work profesorius, susidomėjęs šiuo visada aktualiu klausimu, nusprendė atlikti apklausą ir išsiaiškinti, ar galimi tokie – platoniški – santykiai tarp vyro ir moters. Nors tokios draugystės realumu tiki dauguma tiek vyrų, tiek moterų, visgi pastarųjų procentas kiek menkesnis. Moters ir vyro draugyste neabejoja trys ketvirtadaliai daktaro G. Greifo atlikto tyrimo dalyvių vyrų. Tuo tarpu tikinčios platoniška draugyste su vyrais teigė apie 65 proc. moteriškos lyties atstovių. G. Greiffas neabejoja, jog platoniški santykiai yra įmanomi. Tačiau, jo nuomone, šie labai lengvai gali susikomplikuoti, kuomet atsiranda tam tikra fizinė trauka ir dingsta skaidrumas. Taip pat labai dažnai tokios draugystės tarp vyro ir moters tampa painios, kuomet vienas iš draugų susiranda antrąją pusę. „Dauguma apklaustųjų teigė pirmiausia tampantys draugais, o vėliau juos ima sieti kažkas daugiau. Tokio siužeto pavyzdžių pilna kino filmų scenose. Tai visai kas kita, nei neplanuoti susitikimai darbe, parke ar bare, kurių metu tiesiog staiga imama jausti fizinė trauka kitam asmeniui. Čia draugystė toli gražu nėra pirminis motyvacjos šaltinis“, – dėsto G. Greiffas psychologytoday.com.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Ar žinai, kokia tavo meilės rūšis?

2010-05-14 | О, meilė, meilė – kiek visko daug telpa į šį žodį, o dar daugiau jausmų! Kas tik nebandė jo paaiškinti, suvokti ir suprasti. Graikų filosofas ir tyrinėtojas Aristotelis atrado šešis meilės tipus. Nuo to laiko daug kas pasikeitė, bet meilė – nepakeičiama! Apžvelgdami kiekvieną meilės tipą, apibūdinsime ir vyro elgesį bei ko galima iš jo tikėtis. „Аgape“. Tai – pasiaukojanti meilė. Vyras, kuris supranta šį jausmą kaip atsidavimą ir pasiaukojimą, padarys viską, kad jo mylimai moteriai būtų gerai. Kaip jis elgiasi? Greičiausiai jis gana ilgai draugavo su moterimi, kol prisipažino, kad myli. Moteris turėjo pastebėti, kad jis nieko ir niekada jos neprašė ir juo labiau nereikalavo, kad būtų atsakyta į jo jausmus. Akivaizdu, kad tai – nesavanaudiška meilė. Toks vyras gali pasakyti moteriai: „Dėl tavęs aš galiu padaryti viską.“ Ko tikėtis iš jo? Žinoma, tokia meilė turi daug pliusų. Vyras, aukojantis save ir savo interesus dėl moters, kelia pagarbą ir pasitikėjimą. Bet nieko daugiau. Mat ilgainiui begalinis rūpestis ir atsidavimas gali pradėti įkyrėti. Norisi aistros, tačiau, deja, vyras ir toliau puikiai atlieka „rūpestingo tėvelio“ vaidmenį. Aišku, tai – malonu, bet tikrai nekelia „pavojaus“ seksualiniams pojūčiams. O kadangi vyras nereikalauja iš moters atsilyginti tuo pačiu, ji pradeda jį vertinti vis mažiau ir mažiau. Kitaip tariant, vyras rūpinasi moterimi tarsi prieš jos valią, be to, nori žinoti jos mintis, ją kontroliuoti.

Lankomumo reitingasKomentarų: 2

plačiau >>

Tegyvuoja romantiška meilė!

2009-09-29 | Meilė gali būti aistringa, meilė gali būti draugiška ir meilė gali būti romantiška. Psichologai B. Avecedo ir A. Aronas nusprendė patyrinėti, kuri iš šių meilės rūšių esant ilgalaikiams santykiams labiausiai „pasiteisina", kitaip tariant, teikia didžiausią pasitenkinimą. Aiškumo dėlei pasakysime, kad, anot psichologų, aistringa meilė nuo romantiškosios skiriasi tuo, jog, be partnerių jaučiamo abipusio fizinio patrauklumo, atsidavimo ir jausmų intensyvumo, pirmoji dar turi ir tam tikrą „apsėdimo" atspalvį (kas susiję su nerimastingumu ir nesaugumu), kurio romantiška meilė neturi. Kokia yra draugiška meilė, turbūt ir taip visi supranta. B. Acevedo ir A. Aronas išanalizavo 42-ų pastaraisiais metais atliktų meilės tyrimų rezultatus. Paaiškėjo, kad laimingiausios tos poros, kurios visą gyvenimą myli romantiška meile. Kaip rodo tyrimų rezultatai, tokia meilė tikrai egzistuoja ne tik filmuose, bet ir realybėje! Aistringa meilė labiausiai „pasiteisina" esant trumpalaikiams santykiams, bet ilgainiui ji didelės laimės nesuteikia. „Vyrauja toks įsitikinimas, - teigia minėtieji psichologai, - kad sėkmingų ilgalaikių santykių formulė - tai romantiška meilė, ilgainiui perauganti į draugiškąją. Tačiau toks įsitikinimas nėra teisingas, nes, kaip ir aistringa meile, taip ir draugiška meile mylintieji ypatingo pasitenkinimo santykiais, jiems esant ilgalaikiams, nejaučia. Taigi, nedarykite meilei kompromisų - nesiliaukite stengęsi ir darbavęsi jos labui ir mylėkite romantiškai visą gyvenimą."

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Meilės rūšys: kaip tu myli?

2009-07-04 | Meilė yra daugialypė. Ji netelpa į apibrėžimus, taisykles, nepaklūsta norams. Kai kurias meilės formas mes pripažįstame ir aukštiname, kai kurias smerkiame. Bet vis dėlto mylime kiekvienas, tiesa, skirtingai: beatodairiškai, karštai, per nuotolį, tyliai, beprotiškai… Šis straipsnis - apie meilės įvairovę. Meilės klasifikavimui labai svarbūs yra trys esminiai dalykai – aistra, artimumas ir įsipareigojimas. Tai trys kertiniai psichologo Roberto Sternbergo meilės trikampio kampai. Taigi kokia gali būti ta meilė? Užvaldanti meilė. Tokia meilė visiškai užvaldo žmogų. Jomintys, fantazijos dažnai kupinos nerimo, netikrumo, įtampos ir sukasi vien tik apie mylimąją/-ąjį. Troškimas nuolat matyti mylimąjį/-ąją labai stiprus, o trukdymai tai pasiekti sukelia daug skausmo. Dažnai pasireiškia jausmų kontrolės netekimas. Susikuriamos įvairios problemos dėl itin intensyvių jausmų, t.y. dažnai pasireiškia pavydo scenos(„Kodėl nepaskambinai vakare?“, „Turi laiko draugams, o man ir nebelieka“ ir kt.), prisiimamas aukos vaidmuo („Aš dėl tavęs taip stengiuosi, o tau tai visiškai nerūpi“ ir kt.). Reikalaujama dėmesio, meilės patvirtinimo. Vienas vaikinas pasakojo, kad jis labai myli savo merginą, bet ji nuolat kontroliuoja jį – kur, su kuo būna,kada grįš ir t.t. Nuolatinė kontrolė išduoda žmogaus menką pasitikėjimą savimi, žemą jo savivertę. Užvaldyti meilės asmenys be mylimojo/-osios meilės gyvenime nieko daugiau nemato ir bet kuria kaina siekia tą meilę užsitarnauti, išlaikyti.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Atrasti nauji meilės tipai

2009-05-22 | Mokslininkai vis dar mėgina naujai suklasifikuoti visus žmogaus tarpusavio santykius. Todėl britų psichologai nusprendė giliau pastudijuoti vyro ir moters tarpusavio santykių prigimtį, rašoma „The Guardian“. Tyrime dalyvavo 34 moterys ir 16 vyrų, kurių buvo paprašyta patvirtinti arba paneigti 60 teiginių apie vyro ir moters tarpusavio santykius. Remdamiesi apklausos rezultatais, britų psichologai sudarė devynis naujus meilės tipus. „Mano tikslas buvo išsiaiškinti žmogaus patirtį asmeniniuose tarpusavio santykiuose, neklausinėjant jo tiesmukai“, - aiškino viena tyrimo autorių, Nottingham Trent universitete dirbanti mokslininkė Simon Wots. Jai pritarė ir Paul Shtenner, dirbantis University College Londone. „Itin retais atvejais žmogus sugeba teisingai atsakyti į tiesmukiškus klausimus, net jei jis to ir labai norėtų. Todėl mūsų užduotis buvo valstybės, kuri vadinasi meilė, padalijimas atitinkamomis zonomis. Kitaip tariant, mums rūpėjo sužinoti, koks dabar oras šioje valstybėje.“ Tyrimo rezultatai, išspausdinti leidinyje British Journal of Social Psychology, užima net 23 puslapius.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Meilės tipai pagal psichologus

2009-05-15 | "Kaip aš tave myliu? Leisk man suskaičiuoti būdus", – sakoma viename eilėraštyje. Taip autorius poetizuotai apibrėžia vieną patraukliausių meilės tyrinėtojų užduočių. Beveik kiekvienas iš jų išskyrė savo meilės tipologiją, jas dabar ir apžvelgsime. Savo knygoje psichologas Z. Rubin’as ("Liking and loving: An invitation to social psychology", 1973) meilę ir simpatiją apibūdino taip: ir meilę, ir simpatiją galima vadinti žmogaus požiūriu į kitą žmogų. Tai yra nematomas jausmų, minčių bei atitinkamo elgesio rinkinys. Tačiau meilės turinys yra kitoks nei simpatijos. Meilė susideda iš trijų komponentų: prieraišumo, rūpinimosi ir artimumo. "Prieraišumas" reiškia galingą troškimą būti kartu su kitu žmogumi, liestis fiziškai, būti priimtam, būti tuo, kuriuo rūpinamasi. "Rūpinimasis" – tai norėjimas aukotis vardan kito žmogaus. "Artimumas" reiškia santarvę ir įsipareigojimą tarp dviejų žmonių. Remiantis autoriumi, meilę nuo simpatijos skiria tai, kaip mes vertiname mylimą ir mėgstamą žmogų. Tai yra, mes pamėgstame žmogų tik tada, jei manome, kad jis yra intelektualus, teigiamas ir vertas mūsų pagarbos. Pagal E. Hatfield ("A new look at love", 1978), du pagrindiniai meilės tipai yra draugiška ir aistringa meilė. "Aistringa" meilė – tai visiško fizinio susijaudinimo būsena bei gilus troškimas susivienyti su kitu žmogumi. "Draugiška" meilė – tai švelnumas, kurį mes jaučiame tiems, su kuriais susiję mūsų gyvenimai.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Absoliučios meilės ABC: trikampis trikampyje

2009-05-12 | Atkarpa – tai tiesės dalis, vedanti iš taško A į tašką B. Viskas kaip ir aišku. Jeigu A – tai tu, o B – tai jis, reiškia niekur nepasiklysi, kiek kartų pieštuku brauktum tą liniją ar ryškintum. A visada suranda B. Jeigu tik kada nors šalia, plokštumoje, neišnyra C. Ir tuomet viskas iškart tampa neaišku. Plokštumas ima raižyti išprotėję vektoriai. Jeigu vieną rytą gerai nusiteikusi tavo ranka ima ir surizikuoja nuslysti tiesiai prie C – tai jau trikampis. Net jeigu atkarpa nuo A iki C kol kas vos matoma, ir atrodo lengvai, vienu trintuko brūkštelėjimu nutrinama.Tik jeigu ilgai braižai į ten ir atgal – linija pasidaro tokia pat ryški, kaip ir nuo taško A kad iki taško B buvo... Net jeigu bandai slėpti ją ar neigti vadindama savo trumpalaikiu kaprizu ar akimirkos užgaida. Tik keista, kartais taip nutinka, kad vieno kaprizas tampa kito užgaida. Nes labai jau svaigu aplink. Iš taško A – į tašką C, iš taško C – atgal į B. Ir taip kampais kampais blaškaisi, nes tiesiai jau negali. Šiam meilės trikampiui egzistuoti lemta tol, kol nebus tavo gyvenime vietos kitam – absoliučios meilės trikampiui. Tik absoliuti meilė retai pasitaiko. Kaip retai gamtoje pasitaiko absoliučios spalvos. Yra daugybė atspalvių ir niuansų, kuriuos fiksuoja išlavinta menininko akis. Ir visi mes desperatiškai bandome būti menininkais net jeigu gamtos neduota.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Liguista meilė

2008-05-20 | „Reikia žinoti, kad žudoma ir žudomasi ne iš meilės; taip elgiasi patologinės asmenybės, kenčiančios dėl nestabilių emocijų, nesugebėjimo palaikyti ryšio su žmonėmis bei menkos savivertės“, - sakė psichoterapeutė Jolanta Daiva Baliūnienė. Į redakciją atėjęs jaunas vyras prašė padėti jam susigrąžinti merginą, kurią sakė mylįs kaip demonas, todėl ją persekios, ir net galėtų nužudyti. Meilės teroristai gąsdina, grasina, persekioja, o kartais ir įvykdo savo žiaurius ketinimus. Kaip atpažinti pražūtingą aistrą ir užkirsti jai kelią? Psichoanalitikai išskirtų keturis meilės aspektus: seksą (libido), dvasinius santykius, draugystę („filija“ arba „broliška“ meilė) ir agape (rūpinimasis kitu, atjauta, supratimas). Erotinį potraukį charakterizuoja švelnumas, tolerancija partneriui. Mylėdami identifikuojamės su kitu, jausdami gilią empatiją. Brandaus žmogaus meilę lydi pareigos jausmas ir, žinoma, aistra. Ši nesiriboja vien sueitimi ir orgazmu, todėl meilės ribos išsiplečia iki troškimo priimti emocines ir dvasines partnerio vertybes. Poros santykiuose atsispindi pasąmonės išgyvenimai ir fantazijos, ir jeigu vieno partnerio asmenybė infantili arba ribinė, jo „superego“ gali sukurti prievartinį bendravimą. Tai yra iškreiptą meilę. Išsiskyrimo metu dažniausiai išgyvenama psichologinė krizė. Nesugebantys susitvarkyti su savo jausmais krizinėse situacijose elgiasi skirtingai. Vieni bando išgyventi, prisitaikyti, susiranda naujų draugų ir veiklos, atgauna savivertę bei dvasinę pusiausvyrą.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Šeši meilės tipai pagal Aristotelį

2008-02-14 | Seniai žinoma, jog darna šeimoje, net jos narių sveikatingumas priklauso nuo to, kaip savo poreikius ir norus sugeba suderinti sutuoktiniai. Tačiau kaip renkantis gyvenimo draugą iš anksto nuspėti, koks jis bus ateityje? Pasirodo, šis klausimas rūpėjo dar antikinio pasaulio mąstytojui Aristoteliui. Filosofas nustatė šešis meilės suvokimo tipus – juos pripažįsta ir šių dienų psichologai, nes senąsias tiesas šimtus kartų patvirtina gyvenimas. AGAPE – pasiaukojama meilė. Mylintis tokia meile vyras darys viską, kad tik moteriai būtų gerai. Kaip jis elgsis? Tikriausiai ilgai asistuos, kol išdrįs prisipažinti mylįs. Pastebėsite, kad jis nereikalauja jokio meilės atsako, jo jausmas – visiškai nesavanaudiškas. Ko iš jo laukti? Tokia meilė turi daug pranašumų. Vyras, dėl jūsų aukojęs save ir savo interesus, išugdys jūsų pasitikėjimą ir pagarbą. Bet tik tiek. Gali būti, kad tokia absoliuti globa jums pradės atsibosti, ilgėsitės aistros. Deja, toks vyras renkasi mylinčio tėvelio vaidmenį. Žinoma, tai malonu, tačiau seksualinio potraukio neskatina. Kadangi vyras nereikalaus jokio meilės atsako, tik malonės, pradėsite jį vis labiau vertinti. Tiksliau sakant, toks vyras primeta moteriai savo globą, stengiasi iš anksto sužinoti jos norus, mintis ir jas kontroliuoti. LIUDUS – meilė kaip žaidimas. Šiam meilės tipui svarbiausias seksualinis potraukis. Kaip jis elgsis? Toks vyras savęs nevargina ilgai asistuodamas moteriai, nes mano, kad seksualinis potraukis ir yra jo meilės įrodymas.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Populiariausių straipsnių Top-100
   
 
     
Prisijunk prie gerbėjų rato Google Plus! Mūsų jau 500. Skelbk informaciją, dalinkis naujienomis. Būk matomas!