LT   EN   RU  
2021 m. sausio 16 d., šeštadienis Straipsniai.lt - Teminis naujienų ir straipsnių katalogas
  Opijatai
Opijatai: Opijus

2003-02-24 | Opijus - išdžiūvusių daržo aguonų galvučių pieninės sultys. Augalui nužydėjus, mezginė įrėžiama specialiu peiliu. Lateksas renkamas po 12-15 valandų nugramdant nuo mezginės. Originalus lateksas yra pieno baltumo, tačiau dėl sąlyčio su oru paruduoja arba pajuoduoja. Nugramdyta medžiaga yra specifinio skonio ir kvapo. Opijuje yra keli alkaloidai, svarbiausias iš jų - morfijus. Morfijaus kiekis opijuje svyruoja nuo 5 iki 20 proc. Kiti svarbūs alkaloidai - narkotinas, kodeinas, papaverinas ir tebainas (thebaine). Likusi masė - iš vandens, mineralų ir organinių mišinių: rūgščių, cukraus, vaško ir kitų.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Opijatai: Gamyba ir paruošimas

2003-02-24 | Daržo aguona (Papaver somniferum) - metinis augalas, galintis užaugti iki 70-100 cm. Žiedai - balti, rausvi ar violetiniai. Nesubrendusi mezginė beveik apvali (kartais ovali), jos skersmuo nuo 1 iki 5 centimetrų. Aguonos auga karšto ir sauso klimato zonoje, prasidedančioje Balkanuose ir besidriekiančioje per Turkiją, Iraną, Afganistaną, Pakistaną, Indiją, Birmą, Vietnamą ir Tailandą iki Pietų Kinijos; taip pat Centrinėje ir Pietų Amerikoje. Daugiausia daržo aguonų kultivuojama dviejuose regionuose, žinomuose "auksinio trikampio" (Birma, Laosas ir Tailandas) ir "auksinio pusmėnulio" (Afganistanas, Iranas ir Pakistanas) pavadinimais.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Opijatai: Istorija

2003-02-24 | Daržo aguona, kaip kultūra, kultivuojama jau tūkstantį metų. Per šį laiką ji buvo vartojama ir kaip intoksikacinė medžiaga, ir kaip vaistas. XIX a. Anglija ir Prancūzija kontroliavo prekybą opijumi Kinijoje, kurią ypač negailestingai eksploatavo anglai. Dėl laisvos prekybos opijaus rūkymas labai paplito tarp kinų.
Europoje jau XIX a. buvo populiaru mažose grupėse rūkyti opijų. Stipresnių opijatų, pavyzdžiui, grynojo morfijaus, o vėliau heroino sukūrimas, taip pat švirkštų ir adatų atsiradimas XIX a. pabaigoje XX a. pradžioje, padidino piktnaudžiavimą opijatais Vakaruose. Septintojo dešimtmečio viduryje heroino vartojimas tapo didele socialine ir medicinos problema daugumoje Vakarų Europos valstybių.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Populiariausių straipsnių Top-100
   
 
     
Prisijunk prie gerbėjų rato Google Plus! Mūsų jau 500. Skelbk informaciją, dalinkis naujienomis. Būk matomas!