LT   EN   RU  
2021 m. kovo 3 d., trečiadienis Straipsniai.lt - Teminis naujienų ir straipsnių katalogas
  Skandalai
Paksas Seime teisinosi ir puolė

2004-04-07 | Kalbėdamas Seime prezidentas Rolandas Paksas apkaltą jam pavadino ne tik savo asmenine drama ar tragedija, bet ir rimtu išmėginimu visai valstybei, atmetė pateiktus kaltinimus ir pabrėžė savo veiksmais nepadaręs žalos valstybei. Vakar prezidentas Rolandas Paksas tarė baigiamąjį žodį apkaltos procese Seime. Po šio žodžio Seimo nariai slapta balsavo dėl jo atstatydinimo. "Apkaltos procesas yra ne tik mano asmeninė drama ar tragedija, bet ir labai rimtas išbandymas valstybei, jos institucijoms ir visai Lietuvos teisės sistemai. Tai, be abejo, ir kai kurių politikų bei pareigūnų padorumo, sąžiningumo, moralumo egzaminas, kurį įvertinti teks istorijai", - sakė Paksas, kreipdamasis į parlamentarus. Prezidentas savo baigiamajame žodyje ne tik atmetė visus tris jam skirtus kaltinimus, Konstitucinio Teismo pripažintus šiurkščiais Konstitucijos pažeidimais bei priesaikos sulaužymu, bet ir perėjo į kontrpuolimą, pažėrė žinių apie savo oponentus. "Dėl pilietybės Jurijui Borisovui. Iš esmės esu kaltinamas dėl to, kad vadovaudamasis galiojančiais įstatymais ėjau buvusių prezidentų pramintu taku", - teigė Paksas. Jis pranešė, kad jo pirmtakai prezidentai Algirdas Brazauskas ir Valdas Adamkus išimties tvarka pilietybę suteikė 847 asmenims, tarp jų dviem šimtams žmonių, neturintiems jokių nuopelnų Lietuvai.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Seime įvyko balsavimas dėl Prezidento nušalinimo

2004-04-07 | Seime nuo 14.05 val. 40 minučių vyko balsavimas dėl Prezidento Rolando Pakso nušalinimo. Posėdį atnaujinti ir balsavimo rezultatus paskelbti ketinama 15.30 val. Žurnalistų skaičiavimais, ką tik pasibaigusiame slaptame balsavime apkaltos procese Seime dalyvavo 116 parlamentarų.
Seimo Liberaldemokratų frakcija balsavime nedalyvavo. Ši frakcija pareiškė negalėjusi sutikti su, jos nuomone, nedemokratiškai ir skubotai vykdytu apkaltos procesu, kurio metu teisinės valstybės principai, demokratinės vertybės politinių oponentų buvo sąmoningai pamintos ir pamirštos. "Lietuva į Senojo žemyno istoriją įėjo ne tik kaip pirmoji valstybė Europoje, kurioje vyko apkaltos procesas Respublikos Prezidentui. Mūsų valstybė gali tapti ir pirmąja teisės istorijoje, kurioje šalies vadovas nušalintas neteisėtai ir nepagrįstai", - pareiškė Seimo liberaldemokratai. Pasak jų, antradienį bus užbaigtas tamsus Lietuvos valstybės istorijos puslapis, kurio apačioje savo pavardes įrašys tie Seimo nariai, kurie prisidės prie tautos demokratiniuose rinkimuose išrinkto Prezidento nušalinimo.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Atsistatydinimą nulėmė keturi balsai

2004-04-07 | Vakar Seimas atstatydino prezidentą Rolandą Paksą. Parlamentarai, balsuodami dėl trijų valstybės vadovui suformuluotų kaltinimų, apsisprendė jį nušalinti vos kelių balsų persvara. Iš viso balsavime dalyvavo 115 iš Seime esančių 137 narių. Prezidentas būtų buvęs atstatydintas ir tuo atveju, jei bent vienas iš trijų kaltinimų būtų buvęs patvirtintas ir jei bent už vieną būtų balsavę ne mažiau nei 85 parlamentarai.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Baigiasi tiesioginis valstybės kompromitavimas

2004-04-07 | Artėjanti skandalo atomazga neteikia nei džiaugsmo, nei palengvėjimo. Žinoma, prezidento pasitraukimas pagerins šalies padėtį tarptautinėje arenoje, nes baigiasi tiesioginis valstybės kompromitavimas. Tačiau aišku, kad krašto viduje šis įvykis neišsprendžia jokių problemų ir yra ilgos bei sunkios maišaties pradžia. Skandalas, ypač jo atomazga, yra didelis psichologinis smūgis daugeliui Lietuvos piliečių. Vieni, nusivylusieji, kris į dar didesnę apatiją, o gal net įtūžį, kiti mėgins mąstyti, kas įvyko, ir daryti išvadas ateičiai. Manyčiau, nusivylusių ir įtūžusių žmonių bus gerokai daugiau negu tų, kurie iš esmės pakeis savo požiūrį į šalies vidaus gyvenimą, politiką, perspektyvas. Šiuo atveju lems tai, kas bus daroma pasibaigus apkaltai.
Viena įvykių grandinė - artėjantys priešlaikiniai prezidento ir eiliniai Seimo rinkimai. Tarp jų rinkimai į Europos Parlamentą paprasčiausiai nublanks ir neatrodys labai reikšmingi. Kur kas svarbesni dalykai bus tie, kurie vyks žmonių galvose.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Pakso šalininkus valdė jausmai

2004-04-07 | Į Nepriklausomybės aikštę iš Lietuvos miestų ir miestelių suvažiavę Rolando Pakso rėmėjai, dar rytą grasinę šturmu užimti Seimo rūmus, vakarop nurimo ir išsiskirstė. Vakar prie Seimo rūmų į prezidentą Rolandą Paksą palaikantį mitingą rinkosi žmonės iš visos Lietuvos. Nors buvo laukta daugiatūkstantinės minios, aikštėje susirinko apie 500-700 Pakso rėmėjų. Jie netvirtais balsais skandavo: "Mes už Paksą", "Seimui gėda". Pirmieji Nepriklausomybės aikštėje pasirodė vilniečiai, po jų "apsiginklavę" plakatais atvyko rėmėjai iš Radviliškio. Artėjant vidurdieniui atvyko komanda iš Kauno. Mitinguotojų dar pagausėjo, kai į parlamentą atvyko Paksas. Policijos duomenimis, daugiau nei pusė tūkstančio jo rėmėjų plūstelėjo centrinio Seimo rūmų įėjimo link, tačiau buvo sustabdyta policijos užtvaros.
"Mes už Paksą", - toliau skandavo susirinkusieji ir plėšė lietuvių liaudies dainas. Miniai pritarė ir Pakso palaikyti atvykę liberaldemokratų pirmininkas Valentinas Mazuronis, buvęs prezidento patarėjas Remigijus Ačas, Vilniaus savivaldybės tarybos narys Juozas Imbrasas, profesinių sąjungų "Solidarumas" pirmininkė Aldona Balsienė, disidentas Antanas Terleckas. Po aikštę taip pat sukiojosi, kalbas iš specialiai parengtos tribūnos sakė Gintaras Šurkus, Aušrinė Marija Pavilionienė, kiti Paksą palaikantys visuomenės veikėjai.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Seimas nesutaria dėl garantijų Paksui

2004-04-07 | Nuo prezidento pareigų nušalintas Rolandas Paksas jau vakar neteko esminių valdžios atributų, tačiau iki šiol ginčijamasi, ar jam priklausys garantijos, kurios įstatyme numatytos darbą baigusiam valstybės vadovui. Seime dar nebaigus skelbti balsavimo dėl Rolando Pakso nušalinimo nuo prezidento pareigų rezultatų, nuo jo automobilio buvo nuimti prezidentiniai numeriai lentelė su prezidento vėliava. Ji pakeista paprastais valstybiniais numeriais. Po balsavimo Paksui skirta ir laikina apsauga. Vadovybės apsaugos departamento direktorius Raimundas Kairys vakar dar negalėjo pasakyti, kiek laiko Paksas bus saugomas. Į namus sostinės Antakalnio gatvėje Pakso vakar vakare nebelydėjo ir policijos automobilis, kuris važiuodavo prieš prezidento limuziną.
Dėl buvusio valstybės vadovo privilegijų vis dar daug ginčijamasi. Po šalį sukrėtusio skandalo lapkritį taisyta Prezidento įstatymo nuostata, reglamentuojanti buvusio valstybės vadovo socialines garantijas, iki šiol nebaigta tobulinti. Anksčiau teigta, kad pataisa iš valstybės vadovo atėmė bet kokias viltis nušalinimo atveju pretenduoti į privilegijas. Tačiau dabar pasigirsta svarstymų, kad dėl išlikusių šio įstatymo dviprasmybių ateityje veikiausiai nepavyks išvengti teisminių ginčų, gal net Konstitucinio Teismo (KT) įsikišimo.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Palangoje supleškėjo "Restako" pastatas

2004-04-07 | Vakar naktį Palangoje sudegė dalis bendrovei "Restako" priklausančio medinio dviejų aukšto pastato su mansarda. Įtariama, jog tai buvo padegimas, tačiau gaisro židinys kol kas nenustatytas. Pirmadienio naktį gaisras kilo Palangoje, J.Basanavičiaus gatvės 43iuoju numeriu pažymėtame name. Sudegė pagrindinis dviejų aukštų medinio pastato su mansarda korpusas. Priestatą, kuriame vasarą veikia kavinė, pavyko išgelbėti. Įvykį tiriantys pareigūnai neabejoja, kad namas padegtas. Anot jų, tai padarę asmenys į vidų pateko išlaužę duris. 1936-aisiais statytame mediniame pastate sovietmečiu buvo poilsio namų "Jūratė" korpusas. Vėliau namas grąžintas Kauno kunigų seminarijai. Ši 2000 metais savo turtą išnuomojo bendrovei "Restako". Jos akcininkas 1992-1997 metais buvo ir vakar nuo pareigų nušalintas prezidentas Rolandas Paksas. Vėliau dalį akcijų valdė Pakso žmona Laima. Šiuo metu bendrovei vadovauja atstatydinto prezidento draugas Algirdas Drakšas. Noras padėti savo "jaunystės bičiuliui" tvarkyti verslo reikalus tapo vieno iš Paksui suformuluotų kaltinimų pagrindu. Ilgą laiką palangiškiai dabar sudegusį pastatą vadino tiesiog Paksienės namu.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Buvusi komanda susitelkė rinkimams

2004-04-07 | Prezidento Rolando Pakso komandai vakar atšventus "išleistuves", Prezidentūra ištuštėjo. Daukanto aikštėje nuleidus atstatydinto šalies vadovo vėliavą, iš visų buvusios šlovės atributų Rolandui Paksui teliko prezidento vardas. Tačiau jau vakar vakare Pakso komanda pareiškė, kad jis rengiasi naujiems prezidento rinkimams.
Vakar rytą laukdama balsavimo dėl prezidento Rolando Pakso nušalinimo Prezidentūra buvo akivaizdžiai aprimusi. Šalies vadovo komanda ir žurnalistai laukė, kada Paksas vyks į Seimą sakyti paskutinės kalbos. Į Seimą Paksas išvyko kelios minutės prieš vidurdienį. Seime jis užtruko maždaug dvi valandas. "Prezidentas į Seimą vyko ramus. Parlamentarams jo kalba padarė įspūdį, nors kai kurie tvirtino, esą ji neturės reikšmės balsuojant", - Prezidentūros komandai grįžus iš parlamento LŽ sakė prezidento atstovė spaudai Jūratė Overlingienė. Po vizito į Seimą prezidentas užsidarė savo kabinete, kuriame užkandžiavo drauge su savo bendražygiu Edmundu Ganusausku. Iš Prezidentūros kavinės į viršų buvo nunešti bent šeši padėklai su vieno kąsnio sumuštiniais. "Pas prezidentą svečių nėra, suvalgėme po keletą sumuštinių. Argi dabar mums maistas galvoje?" - kiek vėliau sakė Ganusauskas.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Prezidentas nušalintas tik per plauką

2004-04-07 | Vakar ryte prezidento Rolando Pakso apkaltos proceso finalas prasidėjo neramiai. Iki pat balsavimo dėl prezidento nušalinimo rezultatų paskelbimo nebuvo aišku, ar tam užteks parlamentarų balsų. Jau pasibaigus balsavimui kai kurie liberalcentristai ir konservatoriai, prieš tai tikinę, esą už Pakso nušalinimą balsuos 100-115 Seimo narių, prabilo apie proceso metu patirtą moralinį spaudimą. "Spaudimas buvo didžiulis", - teigė liberalcentristas Gintaras Steponavičius. Nors šalies vadovas Paksas žadėjo atvykti į Seimą ir tarti paskutinį žodį prieš parlamentarams balsuojant, tikslus jo atvykimo laikas nebuvo žinomas. Po parlamento rūmus vaikščiojo keli prezidento patarėjai, tikinę, esą apkaltos rezultatas galįs būti ir palankus Paksui. Apkaltos posėdyje buvo išklausyti pirmadienį nespėję pasisakyti Pakso advokatai. Po jų kalbos gynėjai ir kaltintojai pasikeitė replikomis, kurioms dar nepasibaigus į parlamentą paskutinį kartą atvyko prezidentas. Paksas į posėdžių salę įėjo pro šonines duris. Daugelis parlamentarų jo nė nepastebėjo. Pirmą kartą šalies istorijoje prezidentas nebuvo sutiktas pagarbiai atsistojant. "Jis atvyko į savo teismą", - replikavo parlamentarai.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Kyla įtarimų dėl kai kurių parlamentarų sąžiningumo balsuojant

2004-04-07 | Vakar balsuojant dėl apkaltos Rolandui Paksui buvo sugadinta 12 biuletenių. Pastebėta, kad jie buvo užbraukti naudojant skirtingus simbolius. Šis faktas sukėlė įtarimų, kad tai galbūt buvo daroma specialiai, siekiant atpažinti biuletenius sugadinusius parlamentarus. Tokiu atveju tai rodytų, kad šie Seimo nariai balsavo vykdydami įsipareigojimus. Kaip "Omni laikui" teigė balsų skaičiavimo komisijos narys Artūras Vazbys, "į akis krito tai, kad balsavimo biuletenių sugadinimo formos skyrėsi". "Už" ir "prieš" buvo užbraukiami skirtingai - punktyrais, bangelėmis, kryžiukais ir pan. Anot A.Vazbio, "kyla minčių, kad tai galbūt būdas atpažinti Seimo narius, kurie sugadino biuletenius". Jei taip būtų, tai, anot A.Vazbio, rodytų, kad kai kurie Seimo nariai balsavo ne savo laisva valia, bet vykdydami kažkokius įsipareigojimus. A.Vazbys teigė, kad jis tikisi, jog šis klausimas bus nagrinėjamas Seime ir bus bandoma išsiaiškinti tiesą. Kitas balsų skaičiavimo komisijos narys Stanislovas Buškevičius "Omni laikui" teigė, kad neatkreipęs dėmesio į tai, kad biuleteniai buvo sugadinti naudojant skirtingus simbolius.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Populiariausių straipsnių Top-100
   
 
     
Prisijunk prie gerbėjų rato Google Plus! Mūsų jau 500. Skelbk informaciją, dalinkis naujienomis. Būk matomas!