LT   EN   RU  
2021 m. spalio 28 d., ketvirtadienis Straipsniai.lt - Teminis naujienų ir straipsnių katalogas
  Sportas
Ar sportas ugdo asmenybes?

2009-03-16 | Manoma, jog sportas egzistuoja taip seniai, kaip seniai egzistuoja žmogus. Dar priešistorėje žmonės rungdavosi tarpusavyje demonstruodami savo fizinę jėgą, taiklumą, sumanumą. Genčių vyrai ieškodavo tvirčiausiojo, buvo adoruojamas gražus, stiprus kūnas. Net ir šiandien panašūs įvykiai vyksta kai kuriose Afrikos gentyse. Prieš 30 tūkst. metų ant uolų rasti piešiniai įrodo šaudymo iš lankų rungčių egzistavimą. Vėliau, antikoje, 776 m. pr. Kr. pirmą kartą aprašytos Olimpinės žaidynės. Tuo metu jojikai rungtyniavo dėl greičiausio ristūno vardo. Jau prieš 5 tūkst. metų senovės Indijoje gimė šiandieninių šachmatų užuomazgos. Tai įrodo žmonių troškimą kovoti dėl stipriausiojo, vikriausiojo ar intelektualiausiojo titulo. Tam, kad sportininkai įgyvendintų savo siekius, jie privalo sportuoti, treniruotis – didinti savo pranašumą prieš varžovus. Sportavimas ne tik gerina sveikatą, bet ir ugdo valią, ryžtą, ištvermę, intelektą, ypač jei kalbama apie komandinius žaidimus. Dvasinę sportininko stiprybę įrodo „Maratono“ bėgimo istorija: pasakojama, kad graikų karys bėgo ilgą (apie 42 km.) distanciją iš Maratono miesto į Atėnus tam, kad praneštų apie graikų pergalę prieš persus, ir, vos pranešęs šią žinia, mirė dėl išsekimo. Turime ir artimą pavyzdį: V. Urbonas po pirmojo bandymo perplaukti Baltijos jūrą nepasidavė – antru bandymu suplanuotąją distanciją įveikė su kaupu. Tai puikus būdas išreikšti save, pelnyti pagarbos, būti šlovinamam.

Lankomumo reitingasKomentarų: 1

plačiau >>

Garis Kasparovas - didysis šachmatų genijus

2008-12-09 | Garis Kasparovas plačiai vadinamas stipriausiu visų laikų šachmatų žaidėju, tapęs jauniausiu (22-jų) pasaulio čempionu ir net 15 metų sugebėjęs išlaikyti šį titulą savo rankose. Pažvelkime į šį didį žmogų atidžiau. Garis Kasparovas gimė kaip Garis Vainšteinas Baku (Azerbaidžanas) mieste, 1963 m. balandžio 13 dieną armėnės motinos ir žydo tėvo šeimoje. Tėvas mirė nuo leukemijos, kuomet jam buvo septyneri. Dvylikos metų Garis pasikeičia savo armėnišką motinos pavardę (Kasparyan) į rusišką Kasparov. Nuo 7-erių pradeda lankyti Jaunųjų pionierių mokyklą, o būdamas 10-ies įstoja į Michailo Botviniko šachmatų mokyklą pas trenerį Vladimirą Makogonovą. Vladimiras padėjo vystyti Kasparovui pozicinius įgūdžius ir išmokė jį žaisti Karo-Kanno gynybą (kuri paprastai prasideda pėstininkų ėjimais 1.e4 c6; 2.d4 d5) ir Tartakoverio sistemos Karalienės smukdytojos gambitą (pradžia 1. d4 d5; 2. c4 e6). Būsimasis pasaulio čempionas laimėjo jaunių čempionatą Tbilisyje 1976 metais būdamas vos 13-os. Tą patį padarė ir kitais metais. Po dvejų metų jis dalyvavo turnyre didmeistriui Sokolskiui atminti Minske. Buvo pakviestas išimtinai, tačiau užėmė pirmą vietą ir tapo meistru. Vėliau mėgdavo sakydavo, kad šis laimėjimas buvo persilaužimas jo gyvenime ir kad tai jį įtikino pasirinkti šachmatus kaip karjerą. „Aš atsiminsiu Sokolskio memorialą iki tol, kol gyvenu", rašė jis.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Nugalėtoja - uostamiesčio gimnastė

2006-06-16 | Lietuvos meninės gimnastikos jaunučių ir vaikų pirmenybėse dalyvavusios Klaipėdos komandos narė Neda Šerniūtė tapo čempione grupinių pratimų varžybose. Titulą Valentinos ir Viktorijos Bagrejevų treniruojama vienuolikmetė klaipėdietė iškovojo surinkusi daugiausiai taškų po atliktų pratimų su šokdyne, lanku, kamuoliu ir kuokelėmis. Šalies pirmenybėse, šios kategorijos varžybose dalyvavo 18 gimnasčių iš visos Lietuvos. Į dešimtuką, be N. Šerniūtės pateko jos komandos draugės Gabrielė Šlekonytė (5), Ieva Venckutė (7) bei Gabija Paulauskytė (9).

Lankomumo reitingasKomentarų: 7

plačiau >>

Visuotinė pagarba ir meilė - žirgui

2006-06-12 | Į geriausių JAV sportininkų sąrašą nuo šiol galima įtraukti ir žirgo vardą, nes visa šalis eina iš proto dėl traumą patyrusio ristūno. Geriausiam JAV žirgui Barbaro plūste plūsta siuntiniai su vaisiais ir gėlės. Tai ristūnas, laimėjęs prestižines Kentukio lenktynes. Jis laimėjo visas šešias varžybas, o startuodamas septintosiose nesėkmingai griuvo ir net 3 vietose susilaužė koją. Populiaraus žirgo nesėkmė itin sujaudino amerikiečius. Prie Georgo Widenerio ligoninės, skirtos dideliems gyvūnams, pagrindinio įėjimo ir intensyvios priežiūros palatos jie prinešė rožių ir obuolių, įvairiausių atviručių, į ligoninę plūsta ristūną palaikantys paprasti ir elektroniniai laiškai. Vaisių būta tiek daug, kad juos teko išdalyti kitiems žirgams. "Aš tokių dalykų dar niekada nesu matęs. Sakytum, čia būtų gydomas karalius", - stebėjosi ligoninės apsaugos pareigūnas. Barbaro dabar tikrai prilygsta karaliui. Kai kas meilę žirgui išreiškė kitaip - palaikymo šūkiais išmargino savo automobilius. "Tai turėtų teigiamai paveikti visą žirgų sportą", - sakė Barbaro savininkas Roy'us Jacksonas. Jis negalėjo paaiškinti tokios amerikiečių meilės savo žirgui.

Lankomumo reitingasKomentarų: 5

plačiau >>

Gimnastė popscenoje

2006-04-14 | Šešiolikmetė nealina savęs dietomis, tačiau per treniruotes pluša sąžiningai. Moksleivė Ieva Šatkutė per šešiolika savo gyvenimo metų spėjo įsitikinti, kad gyvenime gali pasiekti daug ką. “Tereikia labai norėti ir dėti labai daug pastangų”, - sakė kaunietė. Viskas prasidėjo nuo to, kad dar mažą mergaitę mamai tekdavo vestis drauge į meninės gimnastikos užsiėmimus. Straipsnio herojės mama - sportinės gimnastikos choreografė ir trenerė, parengusi daug profesionalių sportininkų, o tėtis - buvęs lengvaatletis, šiuo metu užsiiminėjantis boksu. Anot Ievos, augant sportininkų šeimoje ir jai buvo išugdyta meilė sportui. Gimnastika ji susidomėjo būdama visai maža mergaite, kai per televizorių pamatė su kaspinais šokančias moteris. “Man buvo taip gražu, kad ant pagaliuko užsivyniodavau tualetinio popieriaus ir lakstydavau po kambarius”,- pasakojo Ieva. Nuo penkerių metų ją jau buvo galima sutikti sporto salėje. Nuo aštuonerių Ieva pakeitė trenerę, kuri sudomino menine gimnastika. Stengdamasi gerai atlikti ne visada lengvus pratimus mergaitė nugalėjo daugelyje čempionatų ir konkursų. Prieš dešimt metų ji pirmą kartą tapo Lietuvos čempione, o dalyvaudama Europos meninės gimnastikos čempionate Tišnove, Čekijoje, 2002 metais užėmė keturioliktąją vietą. Po metų tarptautiniame čempionate Ieva pateko į geriausiųjų trejetuką.

Lankomumo reitingasKomentarų: 3

plačiau >>

Kauno miesto meninės gimnastikos sportininkių triumfas

2006-02-28 | Klaipėdoje vyko meninės gimnastikos jaunių, jaunučių ir vaikų žiemos pirmenybės. Didžiausią kraitį medalių namo parsivežė Kauno miesto gimnastės, kurios iškovojo net 6 prizines vietas iš 12 galimų keturiose amžiaus grupėse. Jaunių grupėje po pirmos varžybų dienos į pirmą vietą išsiveržusi Irma Mikuževičiūtė (tr. V. Šestakovienė), iškovotos pozicijos neužleido ir antrą varžybų dieną, antroje ir trečioje vietoje palikdama tr. S. Mackonienės ir R. Židonienės auklėtines - Moniką Skuodytę ir Giedrę Abromavičiūtę. Jaunučių grupėje pergales skynė trenerės A. Talačkeinės auklėtinės: Eglė Šileikytė iškovojo pirmą vietą, trečia liko Agnė Liepaitė. Šioje amžiaus grupėje antrą vietą iškovojo Klaipėdos miesto atstovė Julija Zotova (tr. Val. Bagrejeva / Vik. Bagrejeva). Vyresnių vaikų grupėje nepralenkiama buvo Neda Šerniūtė (tr. Val. Bagrejeva / R. Vasarienė), kuri daugiau nei dviem balais aplenkė kaunietes Medeiną Aukštuolytę (tr. A. Astrauskienė) ir Liną Sakalavičiūtę (tr. V. Šestakovienė). Jaunesniųjų vaikų grupėje visus savo elegancija ir išraiškingumu sužavėjo bei pirmą vietą iškovojo Evelina Bubelo (tr. R. Narbutaitytė), antra liko vilnietė Salomėja Pajarskaitė (tr. V. Kubilienė), trečia - klaipėdietė Deimantė Kryžiūtė (tr. Val. Bagrejeva / R. Vasarienė). Šioje amžiaus grupėje nepasisekė kitai kaunietei Erikai Sviderskytei (tr. E. Venclauskienė / A. Stanevičienė), kuri atlikdama paskutinį pratimą su kamuoliu, pametė įrankį pratimo gale ir liko be apdovanojimų.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Špagatas – kaip du kart du

2006-02-27 | Sportas – puikus laisvalaikio praleidimo būdas. Vieni sportuodami siekia gerai praleisti laiką, kiti stengiasi visiškai atsipalaiduoti, pailsėti, treti sportuoja norėdami tobulinti savo kūno formas. Mūsų pakalbinta „Ąžuolyno“ gimnazijoje besimokanti dešimtokė Greta Laučkaitė puikiai išmano meninę gimnastiką. Grakštus, ritmingas ir dinamiškas judesys – tik vienas iš gimnastikos bruožų. Tai sporto šaka, jungianti sportą ir meną, pritraukianti milijonus gerbėjų. - Kiek laiko užsiiminėji menine gimnastika? - Nuo pat vaikystės aktyviai sportavau. Lankiau baseiną, tenisą, šokius. Kartą mama pasiūlė nueiti į gimnastikos treniruotę. Man patiko. Iš tiesų meninę gimnastiką reikia pradėti lankyti kuo anksčiau, kol dar kaulai nėra visiškai susiformavę. Dažnai mergaitės pradeda lankyti nuo ketverių metukų. O aš pradėjau aštuonerių – per vėlai, tad teko labai stengtis, kol pasiekiau gerų rezultatų. - Kiek šiam užsiėmimui skiri laiko? Ar nenukenčia mokslas? - Treniruotės vyksta šešis kartus per savaitę po tris valandas. Po užsiėmimų grįžtu pavargusi. Namų darbų užduoda labai daug, todėl dažnai neužtenka jėgų jiems visiems atlikti. Varžybų metu net tenka praleisti pamokas.

Lankomumo reitingasKomentarų: 4

plačiau >>

Lietuvos krepšinio federacijos istorija

2006-02-16 | Krepšinis – tai viena populiariausių sporto šakų Lietuvoje, garsėjanti savo pegalėmis visame pasaulyje, išugdžiusi didelį būrį žinomų sportininkų, trenerių, teisėjų bei organizatorių. Pirmosios žinios apie krepšinį Lietuvą pasiekė 1921 metais, pirmieji jį kultivuoti pradėjo Lietuvos fizinio lavinimosi sąjungos sportininkai. 1922 metais įvyko pirmosios rungtynės. Tuomet moterų komandos dalyvavo pirmajame nacionaliniame čempionate. Vyrų komandos pradėjo žaisti 1924 metais. Į Tarptautinės krepšinio federacijos (FIBA) duris Lietuvos krepšinio organizacija beldėsi du kartus: 1936 m. Lietuvos kamuolio žaidimo sąjungos krepšinio komitetas buvo patvirtintas FIBA nariu, o 1991 m. FIBA atkūrė Lietuvos krepšinio federacijos (nuo 1945 m. iki 1958 m. ši krepšinio organizacija vadinosi Lietuvos krepšinio sekcija) teises šioje tarptautinėje federacijoje. Lietuvos krepšinio federacija (LKF) — viena didžiausių ir įtakingiausių šalyje. Federacija vienija 120 juridinių narių, per 16 tūkstančių licencijuotų krepšininkų. Krepšinyje dirba apie 400 etatinių trenerių, gausiose krepšinio varžybose respublikoje teisėjauja 260 teisėjų, tarp jų yra 5 tarptautinės kategorijos teisėjai bei 3 FIBA komisarai. Apie 100000 Lietuvos gyventojų žaidžia krepšinį savo malonumui.

Lankomumo reitingasKomentarų: 5

plačiau >>

Akrobatinis skraidymas

2006-02-16 | Kartą istorijoje akrobatinis skraidymas buvo įtrauktas į Olimpinių žaidynių programą. Tai įvyko 1936 metais Berlyne. Prieš Antrąjį pasaulinį karą akrobatinio skraidymo varžybų favoritai dažniausiai būdavo prancūzai, vokiečiai, čekai. Kai Europoje nutilo kanonados, akrobatika kaip sportas pirmiausiai atgimė Didžiojoje Britanijoje. Nuo 1955 metų visą dešimtmetį čia būdavo rengiamos Lockheed Trophy varžybos. Jose rungtyniaudavo ne tik geriausi Europos lakūnai, bet ir JAV, Argentinos, Izraelio pilotai. Tai būdavo šaunūs ir linksmi lakūnų susibūrimai. Programoje -- vien laisvoji programa, kurią geriausiai pasirodę lakūnai kartodavo ir finale. Garbus Ispanijos aviacijos vyras, pulkininkas ir akrobatikos meistras Jose L. Aresti akrobatikos figūras susistemino, įvertino pagal sudėtingumą ir pavaizdavo grafiškai. Jo kataloge – tūkstančiai akrobatikos figūrų, tačiau visos jos iš esmės yra seniai žinomų lėktuvo manevrų ore variacijos bei deriniai. 1959 čekai pasiūlė įkurti Tarptautinės aeronautikos federacijos (FAI) akrobatikos komitetą CIVA. Čekoslovakijos lakūnų aktyvumas lėmė tai, kad 1960 Bratislavoje buvo surengtas pirmasis pasaulio akrobatinio skraidymo čempionatas. Jo programą sudarė net šeši pratimai.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Kas yra kalnų turizmas, alpinizmas ir uolų laipiojimas ?

2006-02-16 | Žemėje lieka vis mažiau ir mažiau žmogaus neištirtų vietų. Noras žinoti nugali viską – žmogaus baimę, negalią ir kitas savybes trukdančias pasiekti tikslą. Štai ir seniau, žygiai bei kelionės turėdavo kitą reikšmę bei tikslą. Pagrinde tai būdavo, ne šiaip sau pažintinės kelionės, o tiriamosios ekspedicijos. Kalnai traukdavo gamtos mokslų mokslininkus-tyrinėtojus, todėl ir pirmosios kelionės nebuvo panašios į dabartinius kalnų turizmo, alpinizmo žygius, tai buvo jų užuomazgos. Vėliau atsirado kiti žmonės, su kitais norais bei tikslais. Taip atsirado kalnų turizmas – pažintinio pobūdžio žygiai. Jie eidavo į kalnus pasigrožėti jais, pasisemti naujų idėjų bei sužinoti daugiau ne tik apie to krašto gamtą bei gyvūniją, bet ir vietinių žmonių kultūrą. Ilgainiui atsirado sportinių tikslų bei rezultatų siekiančių žmonių, kas pastūmėjo kalnų turizmą įgauti kitokį pobūdį – atsirado žygių maršrutų klasifikacijos bei sudėtingumo kategorijos, pradėtos rengti įvairios varžybos. Tobulėjant technikai (inventoriui) bei aprangai, atsirado galimybė įveikti ypač sudėtingus ir net labai pavojingus maršrutus. Taip atsirado daugiau sportinio pobūdžio kalnų turizmo šaka – alpinizmas, kurio tikslas bei objektas yra kalnų viršūnės.

Lankomumo reitingasKomentarų: 2

plačiau >>

Populiariausių straipsnių Top-100
   
 
     
Prisijunk prie gerbėjų rato Google Plus! Mūsų jau 500. Skelbk informaciją, dalinkis naujienomis. Būk matomas!