LT   EN   RU  
2021 m. gegužės 16 d., sekmadienis Straipsniai.lt - Teminis naujienų ir straipsnių katalogas
  Sveikata
Kuo naudinga psichoterapija?

2005-01-01 | Kognityvinė ir elgesio terapija. Tai bene intensyviausiai besivystantis metodas. Jį sudaro dvi veiksmingos psichoterapijos rūšys: kognityvinė terapija ir elgesio terapija. Taikant elgesio terapijos metodą, siekiama susilpninti ar panaikinti ryšius tarp stresą keliančios situacijos ir įprastų žmogaus reakcijų į jas (tai gali būti baimė, depresija, nerimas, save žlugdantis elgesys). Taip pat mokoma, kaip kontroliuoti jausmus, fiziologines kūno funkcijas bei impulsus ir pradėti aiškiau mąstyti, greičiau apsispręsti. Kognityvinė terapija pacientui atskleidžia, kaip tam tikri jo mąstymo stereotipai iškreipia jo realaus gyvenimo suvokimą, be realios priežasties priverčia jausti nerimą ar depresinę nuotaiką, provokuoja netinkamus veiksmus ar sprendimus. Derinant elgesio terapiją ir kognityvinę terapiją, įgyjama labai stipri psichologinio diskomforto simptomų nutraukimo ir gyvenimo pagerinimo bei palengvinimo priemonė. Kognityvine elgesio terapija veiksmingai gydoma depresija, nerimas, baimės, potrauminio streso sutrikimas, įkyrių minčių sindromas, socialinis nerimas ir socialinė fobija, nerviniai valgymo sutrikimai ir kt. Ši terapija taip pat tinka įveikiant nepasitikėjimą savimi, drovumą, bendravimo su kitais žmonėmis nesklandumus.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Vėlyvojo amžiaus psichikos sutrikimai

2005-01-01 | Žmogaus amžius tarpsniais skirstomas tiriant dideles populiacijų grupes. Įvertinus laiko atžvilgiu audinių struktūros, fiziologinės ir psichikos veiklos pokyčius, galima išskirti tam tikrą amžių, nuo kurio reikšmingai pakinta didžiosios dalies individų biologinis ir psichologinis funkcionavimas. Daugelis dabartinių stebėjimų paremia nuostatą, kad maždaug nuo 65 m. organizmo audiniuose ląstelių nykimas tampa intensyvesnis negu ląstelių dauginimasis. Šiame amžiuje daugelis individų susimąsto apie nueitą gyvenimo kelią, pabaigia savo visuomeninę bei darbinę veiklą, aktualus tampa savo vertės klausimas. Todėl žmogaus amžius nuo 65 m. vadinamas involiuciniu, arba vėlyvuoju. Nuo 75 m. prasideda senatvė, o daugiau kaip 90 m. sulaukę asmenys vadinami ilgaamžiais. Įvairių organizmo audinių ląstelių nykimas vėlyvuoju amžiaus periodu yra skirtingo intensyvumo. Centrinės nervų sistemos (CNS) neuronai yra palyginti atsparūs su senėjimu susijusiam ląstelių žuvimui. Dabartiniai moksliniai tyrimai parodė, kad nauji neuronai gali susiformuoti vyresniems negu 70 m. asmenims. Todėl intensyvus CNS nervinių ląstelių žuvimas (pvz., sergant Alzheimerio liga (AL)) yra patologinis procesas, o ne normalaus senėjimo požymis. Lygiai taip pat yra neteisinga manyti, kad depresijos link vedantys apmąstymai vėlyvajame amžiuje yra normali nugyventų metų pasekmė.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Psichoterapijos raida Lietuvoje

2004-12-01 | Šiandien Lietuvoje dirba per du šimtus psichoterapeutų, atstovaujančių įvairios srities mokykloms ir kryptims. Tai palyginti jauna sritis, vienas intensyviausių jos raidos etapų prasidėjo atkūrus Lietuvos nepriklausomybę ir “nukritus geležinei uždangai”. Psichoterapija, kaip metodu, pradėta domėtis gerokai anksčiau. Pasidalyti mintimis apie šios srities istorijos faktus bei nūdienos aktualijas GM pakvietė Vilniaus psichoterapijos ir psichoanalizės centro psichologę psichoterapeutę Liudmilą ANDRIKIENĘ, Humanistinės ir egzistencinės psichologijos instituto direktorių Rytų Europos egzistencinės terapijos asociacijos prezidentą Vilniaus universiteto profesorių Rimantą KOČIŪNĄ ir Lietuvos psichoterapijos draugijos viceprezidentą Vilniaus universiteto docentą gydytoją psichoterapeutą Eugenijų LAURINAITĮ. Eugenijus Laurinaitis: Pirmasis psichoterapijos raidos etapas, kai sritimi pradėjo domėtis gydytojai ir psichologai, neturėję psichoterapinio pasirengimo, manau, vadintinas “laukinės” psichoterapijos metais. Vieni pirmųjų entuziastų ir specialistų ugdytojų - doc. Napoleonas Indrašius ir dr. Aleksandras Alekseičikas. Nuo 1976-1977 m. prasidėjo aktyvaus mokymosi ir savarankiškų studijų etapas. Tuomet susiformavo 12-15 specialistų grupė - vidurinioji psichoterapeutų karta.

Lankomumo reitingasKomentarų: 2

plačiau >>

Mėlynės su A,C ir E - Matyk!

2004-11-10 | Subalansuota mityba ir su tuo susijusi sveikata yra gyvybiškai svarbi kiekvienam žmogui. Dabartinis gyvenimo tempas reikalauja gero regėjimo, kuris būtinas sėkmingam darbui, o taip pat vairuojant automobilį, dirbant kompiuteriu, skaitant. Žmogų dažnai lydi nepalankios aplinkos sąlygos, nesubalansuota mityba, netinkamas gyvenimo būdas, neigiami pojūčiai, įtampa, stresai, sunkiųjų metalų,kintamo magnetinio lauko ir radiacijos poveikis.. Aktyviai dirbant mūsų organizme jaučiamas maistinių medžiagų stygius. Tokiu atveju būtina papildomai vartoti vitaminus ir mineralines medžiagas. Akys dažnai pavargsta daug skaitant ar rašant, ilgai dirbat kompiuteriu. Tuo metu ilgai nemirkčiojama, atsiranda ragenos sausumo pojūtis. Dėl to gali prasidėti ir ragenos pokyčiai, pasireiškiantis daugeliu požymių.

Lankomumo reitingasKomentarų: 3

plačiau >>

Kaip įveikti šizofreniją?

2004-11-01 | Šizofrenijos gydymo pagrindas – medikamentai, vadinami antipsichotikais. Jų nauda aiškiai įrodyta. Tačiau bene didžiausia sėkmingo šizofrenijos gydymo problema ir yra ta, kad vaistų pacientai vartoja ne visada, per trumpai ar netinkamomis dozėmis. Žinoma, bet kuriam žmogui, kuris serga lėtine liga, nuolat vartoti vaistų nėra paprasta – tai atrodo didžiulė našta ir sergant daugeliu vidaus ligų, pvz., širdies ligomis ar diabetu. Žmonėms, sergantiems šizofrenija, kurie suvartoja mažiau nei 70 proc. jiems skirtų medikamentų dozės, pasireiškia sunkesni ligos simptomai, yra didesnė tikimybė, kad vėl teks gultis į ligoninę. Daugelis žmonių, kol apsisprendžia vartoti vaistų, jau būna patyrę keletą ligos atkryčių, kurių metu tarsi „iškrenta iš gyvenimo“. Dažnai žmonės nenori vartoti medikamentų ir dėl nemalonių nepageidaujamų poveikių: nerimo, dėl ko norisi nuolat judėti, raumenų sustingimo, drebėjimo ir kitų judesių, kurių negali kontroliuoti; svorio augimo; nuovargio ar silpnumo, sumažėjusio susidomėjimo seksu, erekcijos ar orgazmo sutrikimų; neigiamo poveikio širdžiai ir kt. Senosios kartos, dar žinomi kaip „klasikiniai“ antipsichotikai, sukelia daugiau nepageidaujamų poveikių nei naujosios kartos, arba „atipiniai“ antipsichotikai.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Kaip atpažinti kvaišalų vartotojus?

2004-10-28 | Šiandien daugelį tėvų jaudina klausimas, ar jų atžala - arba vaikų draugai - nevartoja narkotikų ir nepatiria "blogos įtakos". Tėvams tai rūpi todėl, kad laiku galėtų ištraukti vaiką iš narkomanijos liūno, vaikams tai padeda atpažinti vartojančius paauglius. Taigi, kokie tipiško narkomano išoriniai ir elgesio požymiai? 1. Nenatūraliai siauri arba išsiplėtę vyzdžiai, sutinusios plaštakos, tamsūs, pažeisti dantys. 2. Nepriklausomai nuo oro sąlygų, rengimasis ilgas rankoves turinčius drabužius - taip nuo aplinkinių slepiami adatų dūrių pėdsakai. 3. Nevikrumas, gremėzdiškumas, "sunki", nerišli kalba, nors iš burnos ir nesklinda alkoholio kvapas; net į paprastą klausimą dažnai atsakoma po ilgesnės pauzės.

Lankomumo reitingasKomentarų: 7

plačiau >>

Depresija bus labiausiai paplitusi liga pasaulyje

2004-10-14 | Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) prognozuoja, kad iki 2020 m. depresija bus labiausiai paplitusi liga pasaulyje. Būtent ji lems daugiausiai mirčių. Jau šiandien daugiau kaip pusę savižudybių įvykdo žmonės, sergantys depresija. Statistika leidžia suvokti problemos mastą, tačiau ji nepajėgi atspindėti depresiją sergančio žmogaus nevilties, liūdesio, nerimo, baimės, skausmo ir kitų simptomų. Ar iš tiesų būtina kentėti, o gal yra veiksmingų ir saugių būdų šiai ligai įveikti? “Man depresija”. Neretas ištaria šiuos žodžius, nesusimąstydamas apie jų prasmę. O kas tai yra depresija? Visi mes patiriame įvairias emocijas, taip pat ir neigiamas - liūdesį, nusivylimą, sielvartą ir t.t. Tai visiškai normalu sveikam žmogui. Sergant depresija prislėgta, liūdna nuotaika, dažnai kartu su menkavertiškumo ir kaltės pojūčiu, gali tęstis nuo kelių savaičių iki kelių mėnesių ar net metų. Ateitis atrodo niūri, o kasdieniai įprasti darbai, kuriuos anksčiau pavykdavo atlikti tarsi savaime, tampa sunkia našta. Be to, kartu su depresija dažnai pasireiškia nerimas, nepaaiškinama baimė, sutrikęs miegas bei apetitas, įvairūs nemalonūs jutimai kūne ir t.t. Dalis žmonių patiria vienintelį depresijos epizodą gyvenime, kitiems depresija linkusi kartotis. Tačiau kiekvienam sergančiajam liga “griauna” gyvenimą, daro jį nepakeliamą. Dėl depresijos žmogus gali netekti darbo, šeimos, draugų. Be to, liga gali sukelti ar sustiprinti įvairius kūno negalavimus, alkoholizmą ar narkomaniją.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

AA: 44 klausimai I dalis

2004-10-05 | Kaip nustatyti, ar aš tikrai esu alkoholikas? Tai nustatyti galite tik jūs pats. Daugelis dabartinių AA narių prisimena, kaip jiems būdavo sakoma, kad jie ne alkoholikai, ir patariama tiesiog ugdyti valią, pakeisti aplinką, daugiau ilsėtis arba imtis kokios nors naujos veiklos. Bet pagaliau tie žmonės vis tiek kreipdavosi į AA, nes širdies gilumoje suprato, kad alkoholis juos įveikė, ir būdavo pasirengę išbandyti bet ką, kad tik galėtų išsivaduoti nuo neįveikiamo potraukio gerti. Kai kurie iš tų žmonių patyrė sunkius išmėginimus, kol suprato, kad alkoholis ne jiems. Jie visiškai puolė, alkoholis privedė juos iki vagysčių, melo, išdavysčių, o kartais net žmogžudysčių. Jie blogai atlikdavo savo pareigas darbe, o namuose tapo nebepakenčiami. Jais visiškai nebebuvo galima pasitikėti. Jie alino save dvasiniai ir fiziniai. Tačiau tarp tų, kurie kreipėsi į AA, būdavo ir kitokių, su ganėtinai padoriomis biografijomis. Jie niekada nebuvo sėdėję kalėjime, priverstinai gydomi, ir jų besaikio gėrimo nepastebėdavo nei draugai, nei artimieji. Tačiau kuo aiškiau jie imdavo suprasti, kas yra alkoholizmas, tuo baisesnė jiems atrodydavo ateitis, ir jie atėjo į AA draugiją nelaukę, kol liga dar labiau progresuos. "Saikingas alkoholizmas" - tik iliuzija. Ir tik pats žmogus gali nustatyti, ar jis priklausomas nuo alkoholio, ar ne.

Lankomumo reitingasKomentarų: 6

plačiau >>

TILADE, TILADE MINT

2004-10-04 | Preparatas rekomenduojamas bronchinės astmos gydymui, kai būtinas pastovus priešuždegiminis gydymas, ypač tiems ligoniams, kurių astma nėra adekvačiai gydoma (vien tik bronchodiletatoriais ar "esant reikalui"). Tilade - natrio nedokromilas - nesteroidinis priešuždegiminis preparatas. Patekęs į kvėpavimo takus, veikia priešuždegimiškai (sulaiko histamino ir kitų biologiškai aktyvių medžiagų, sukeliančių uždegimą, išsiskyrimą iš ląstelių). Vartojant natrio nedokromilą astmos gydymui, sumažėja bronchų hiperaktyvumas, kosulys, bronchospazmas ir pagerėja kvėpavimas.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

CIRRUS® - cetirizine hydrochloride, pseudoephedrine hydrochloride

2004-10-04 | CIRRUS vartojamas simptomų, susijusių su sezoniniu ar nuolatiniu rinitu (nosies paburkimas, vandeninga rinorėja, čiaudulys, nosies ir akių niežulys, ašarojimas) gydymui. Skiriamas dėl priešalerginio (cetirizino hidrochlorido) ir nosies užburkimą pašalinančio (pseudoefedrino hidrochlorido) poveikio. Vartojant į vidų, cetirizinas visiškai ir greitai rezorbuojasi. Nevalgius maksimali koncentracija plazmoje vidutiniškai gaunama per vieną valandą. Absorbcijos maistas nesumažina; tačiau absorbcijos greitis sumažėja ir koncentracijos pikas pasiekiamas praėjus 3 valandoms po pavartojimo. Cetirizino metabolizmas kepenyse yra nežymus. Po pakartotino pavartojimo į vidų, per parą išsiskiria su šlapimu apie 65 % nepakitusio preparato. Cetirizino absorbcija ir išskyrimas (eliminacija) nepriklauso nuo dozės. Svyravimai tarp atskirų asmenų ir tam pačiam asmeniui yra nežymūs. Cetirizino eliminacijos pusperiodis plazmoje yra apie 9 valandas. Šis rodiklis padidėja ligoniams, kurių inkstų funkcija sumažėjusi. Cetirizinas tvirtai jungiasi su plazmos baltymais (93% ).

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Populiariausių straipsnių Top-100
   
 
     
Prisijunk prie gerbėjų rato Google Plus! Mūsų jau 500. Skelbk informaciją, dalinkis naujienomis. Būk matomas!