LT   EN   RU  
2021 m. gegužės 15 d., šeštadienis Straipsniai.lt - Teminis naujienų ir straipsnių katalogas
  Sveikata
Kaip įveikti depresiją

2006-06-14 | Čia surašyti įvairūs būdai, kaip susidoroti su savo depresija. Tai tik bendri nurodymai, kiekvienas turi pasirinkti konkrečiai sau priimtinus. Darykite kasdieninius užrašus. Nepamirškite valgyti. Atkreipkite dėmesį, ar ką nors (cukrų ar kavą) valgant / geriant keičiasi jūsų nuotaika. Pasidarykite sau įdomius pietus, galite ką nors pasikviesti. Išsimaudykite, gal net vonioje su putomis Paklibinkite kompiuterį. Išsinuomokite komedijinių filmų. Išeikite ilgam pasivaikščioti. Šokite. Vienas(a) namuose arba su draugu(e). Gerai valgykite. Maišykite jūsų mėgstamą maistą su tuo, kurį jum reikėtų valgyti. Praleiskite laiką, žaisdami su vaiku. Nusipirkite sau dovaną. Paskambinkite draugui. Perskaitykite juokingas laikraščių dalis. Padarykite kam nors, ką nors netikėtai malonaus. Padarykite sau ką nors neįtikėtinai malonaus. Išeikite laukan ir pažiūrėkite į dangų. Atlikite kokius nors pratimus, būdami lauke, tik ne per rimtai. Ravėkite piktžoles ar šiaip pakasinėkite. Dainuokite! Jei bijote kritiškų kaimynų atsiliepimų, išvažiuokite kur nors ir ramiai sau traukite mašinoje. Dainuoti senas mėgstamas dainas yra kažkas tokio... Ypač padeda lopšinės. Pasirinkite mažą ir lengvą užduotį (pvz. išvalyti grindis) ir ją įvykdykite. Jei mokate - medituokite, tai tikrai padeda. Bet jei esate tikrai smigęs, tai padaryti bus beveik neįmanoma. Jūsų sugebėjimas medituoti grįš, kai tik pakils nuotaika.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Kai dantys... krenta į akis

2006-06-04 | Lyginamoji šiuolaikinių plombavimo medžiagų ir keramikos masių analizė „kalba“ apie keramikos medžiagų, taigi ir protezavimo, pranašumą. Pačių geriausių plombų nusidėvėjimas, įrodyta tyrimais, yra maždaug du kartus greitesnis nei natūralaus danties. O porceliano protezai dėvisi taip pat, kaip ir dantų emalis, arba lėčiau. Jeigu plombuojant atkuriamas didelis danties paviršius, nepriekaištingo ir ilgalaikio jo tarnavimo tikėtis negalima. Kitaip dėvisi porceliano gaminių paviršius. Jie spalvą bei spindesį išlaiko dešimtmetį ir ilgiau (kaip ir porcelianiniai pietų serviso indai nesikeičia dešimtmečius; tuo tarpu plastmasiniai tarnauja ribotą laiką). Estetinis plombavimas – labiau sveikų danties audinių tausojamasis metodas. Protezuojant paprastai dantis depulpuojamas, tuo tarpu plombuojant paprastai nervas išsaugomas. Gydytojas odontologas, įvertinęs dantų būklę ir kitas aplinkybes, patars, kokią metodiką taikyti. Neretai didelės danties dalies atkūrimas plombuojant, ypač jei likusi tik šaknis, nėra tinkamas sprendimas. Estetinio plombavimo būdu galima restauruoti ėduonies pažeistus dantis, pakeisti senas plombas bei koreguoti dantų formą, spalvą. Kai defektai nedideli, galima koreguoti ir dantų išsidėstymą žandikaulyje. Jeigu dantis anksčiau jau gydytas ir plombuotas, būtina atlikti danties rentgenogramą, įvertinti danties ir aplink esančių audinių būklę bei gydymo ir plombavimo kokybę.

Lankomumo reitingasKomentarų: 1

plačiau >>

2-asis Europos narkomanijos prevencijos forumas ,,Kodėl neturėtume vartoti narkotikų ?"

2006-05-21 | 2-ojo Europos narkomanijos prevencijos forumo tikslas – atkreipti progresyvios visuomenės dėmesį į narkomanijos keliamus iššūkius, skatinti Europos regiono valstybių bendradarbiavimą narkomanijos kontrolės ir prevencijos srityje. Į renginį atvyko apie 130 forumo dalyvių – narkomanijos kontrolės ir prevencijos politikai, ekspertai, mokslininkai, visuomeninių jaunimo organizacijų atstovai iš 36 Europos šalių bei 20-ties Lietuvos institucijų, universitetų, nevyriausybinių organizacijų. Forumo dalyvius pasveikinęs sveikatos apsaugos ministras Žilvinas Padaiga pažymėjo, kad grėsmingai plintanti narkomanija – socialiai nepriimtinas reiškinys, neigiamai veikiantis visas visuomeninio gyvenimo sritis, mažinantis gyventojų saugumą, keliantis realius pavojus visuomenės sveikatai. "Narkotikų kontrolės ir narkomanijos prevencijos politika gali būti sėkminga, jeigu joje aktyviai bendradarbiauja visi valstybės politiką formuojantys sektoriai – sveikatos apsaugos, švietimo ir ugdymo, socialinės apsaugos, teisėsaugos institucijos, kitos valstybinės bei visuomeninės organizacijos, dalyvauja patys gyventojai, – teigė Ž. Padaiga. – Vienas iš didžiausių mūsų sveikatos politikos laimėjimų – rūkymo viešose maitinimo vietose uždraudimas – įrodė, kad permainos yra realios, kai imamasi vieningų, koordinuotų, mokslu bei praktika paremtų veiksmų. O lemiamas vaidmuo šiame procese tenka jaunimui, neabejingam savo ir savo tautos ateičiai."

Lankomumo reitingasKomentarų: 1

plačiau >>

Mąstymas

2006-05-07 | Mąstymas yra jutimais nepažįstamų tikrovės daiktų ar reiškinių bei sudėtingų santykių pažinimo procesas. Tik mąstymu žmogus galėjo pažinti atomo sandarą ir gauti iš jo milžiniškas energijas, tik mąstydamas žmogus vis geriau pažįsta visatos dėsnius ir paties žmogaus psichikos reiškinius. Pažindamas daiktų bei reiškinių atsiradimo priežastis ir jų raidos dėsnius, žmogus prognozuoja gamtos ir visuomenės reiškinių ateities perspektyvas. Iš viso to aišku, kad mąstymas labai išplečia aplinkos pažinimo galimybes ir patobulina žmonių adaptaciją prie aplinkos. Mąstydamas žmogus atranda nežinomus reiškinius, neišspręstas problemas ir skiria gautos informacijos patikimumo lygius. Pasinaudodami žiniomis apie vaikų tėvų pasiekimus, šeimos gyvenimo sąlygas, gebėjimą mokytis ir kt., mes galime daryti išvadas apie moksleivių tinkamumą vienai ar kitai profesijai. Tokiu būdu naujus dalykus ir santykius mąstymu pažįstame tarpininkaujant įvairioms anksčiau įgytoms žinioms. Šia prasme mastymas yra vadinamas netiesioginio pažinimo procesu (lyginant su tiesioginiais jutimais). Mąstymas yra laikomas apibendrinančiu pažinimu. Jutimais negalima numatyti nei to, kad rytoj po nakties vėl išauš diena.

Lankomumo reitingasKomentarų: 2

plačiau >>

Požiūris į asmenybę Rytų teorijose

2006-05-07 | Mūsų elgseną lemia kultūra ir šeima, kurioje mes augome, kurioje vystėsi mūsų jausmai, protas ir pasaulėžiūra. Tai yra mūsų realybė, mes gyvename joje žvelgdami į mus supantį pasaulį, taip kaip buvome išmokyti savo šeimoje ir visuomenėje. Mes pripažįstame tik tokį savąjį “aš”, kurį pažįstame. Kiekviena religija apriboja žmogų. Religija - tai santykis su didžiausią ir stipriausią poveikį turinčiomis vertybėmis, kurios gali būti įsąmonintos arba neįsąmonintos. Tolmundo knygos užima svarbią vietą judaizmo istorijoje. Ištisus šimtmečius Tolmundas buvo vienintelis tikinčiųjų žydų mokymo ir tikėjimo objektas. Viena iš pagrindinių Tolmundo idėjų yra absoliutus paklusnumas dvasininkams. Todėl Tolmundo knygose aiškiai atsispindi socialinė nelygybė, reikalavimai susitaikyti su esama padėtimi. Žmogui nuolat kartojama, kad jis yra menkas ir, kad amžinoji laimė bei linksmybė jo laukia pomirtiniame gyvenime. Tolmudinio judaizmo reakcinė esmė pasireiškia dar ir tuo, kad tolmudizmas smulkmeniškai reglamentuoja tikinčiųjų gyvenimą. Tikinčiajam reikia laikytis 613 taisyklių, 365 draudimų ir 248 nurodymų. Tolmudistinis induizmas netgi pasiekė visišką pergalę šeimos ir santuokos klausimuose. Tolmudistinis judaizmas dar stengiasi pavaizduoti žydų tautą kaip kažkokį fenomeną neturintį sau lygių istorijoje.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Paskutinis "smirdadienis" – populiarus baras savanoriškai atsisako rūkymo patalpose

2006-04-30 | "In Vino" nutarė savo iniciatyva nuo šių metų gegužės pirmosios visam laikui atsisakyti rūkymo baro viduje. Populiari Vilniaus vieta, kur vakarais renkasi aktoriai, reklamos, žiniasklaidos ir ryšių su visuomene atstovai bei naujosios kartos kino kūrėjai, prisigrūsdavo tiek žmonių, jog pasak šeimininkų, ore kirvį įkirsti galėjai ir 60.000 litų investuotų į galingą ventiliacijos sistemą nepasiteisino. Vienas baro savininkų, pats reklamą kuriantis, fotografuojantis bei Radiocentre "Radijo krašto" laidą vedantis Kristupas Baublys teigia, jog su baro vadybininkais laukė šiltesnių dienų, kai dalis kavinės vėl persikels į Aušros vartų gatvę ir kiemelį. "Visi puikiai žinome kaip "kvepia" drabužiai kitą rytą, net ir po lengvo vakarėlio, praleisto bare, kuriame daug rūkoma. Striukės, paltai ar švarkai - viskas keliauja "praustis". Gal paradoksalu, bet ėmėmės šios iniciatyvos, patys būdami rūkaliai, ir visam laikui atsisakome rūkymo baro viduje, manydami, jog tai – ne tik sąžiningas, bet ir sveikas kompromisas", - sako Kristupas. – "Neseniai teko viešėti San Franciske, kur rūkymas uždraustas visose viešose patalpose be išimties. Savo kailiu patyriau, jog ištiesų tokiu atveju surūkai gerokai mažiau, o vyno išgeri daugiau. Ir avis sveika, ir vilkas neužsikrėtęs!"

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Antidepresantai pavasarį

2006-04-14 | Atrodytų, kad pavasaris neša gerą nuotaiką, džiaugsmingą laukimo jausmą, bet, pasirodo, ne visiems. Psichiatrai žino, kad šiuo metų laiku pagausėja pacientų, sergančių depresija. Pavasarinė depresija dažniau sukelia nerimą, sujaudinimą, padidėjusį aktyvumą. Statistika rodo, kad pavasarį padidėja savižudybių skaičius, kuris siejamas su pavasarinės depresijos ypatumais (autoagresija). Sergančiajam depresija gyventi darosi sunku, nes ši liga paveikia nuotaiką, protą, kūną, elgesį, bendravimo sugebėjimus. Svarbu suprasti, kad depresija nėra vienalytė liga. Skirtingiems asmenims ji pasireiškia skirtingai. Net depresiją sukeliančios priežastys gali būti skirtingos – vieniems ji išsivysto dėl sutrikusios hormonų pusiausvyros, kitiems dėl sunkių išgyvenimų, tretiems po persirgtos kitos ligos, o kai kuriems ji pasireiškia tam tikrais metų laikotarpiais (sezoninė depresija). Depresijos simptomai taip pat gali išsivystyti sergant kitomis psichikos ligomis (pvz., sergant adaptacijos sutrikimu, nerimo sutrikimu, įvairiomis priklausomybėmis, demencija, šizofrenija ir kt.). Kiti depresijos simptomai: susilpnėjusi dėmesio koncentracija (skundžiamasi „pablogėjusia atmintimi“); sumažėjęs savęs vertinimas ir pasitikėjimas savimi; kaltės ir savęs nuvertinimo idėjos, nepasitikėjimas savimi, dėl daugelio gyvenimo įvykių sergantysis linkęs prisiimti kaltę; ateitis kelia baimę, nerimą; kyla mintys apie mirtį ar savižudybę; sutrikęs miegas (nemiga ar mieguistumas).

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Gyvenimas dėl vyro veda į depresiją

2006-03-30 | Žmones, nuo kurių kenčia kiti retai pamatysime psichologo kabinete, psichologo pagalbos dažniau prireikia nukentėjusiems, nesugebėjusiems apsiginti, pasiaukojusiems dėl kitų. Mylėdami mes norime padaryti mylimą žmogų laimingą, mes įsijaučiame į jį, bandome atspėti jo norus, galime užmiršti patys save ir patirti palaimingą davimo būseną, kuri mus sulydo į vieną „mes“. Bet kas gi atsitinka, kai moteris bando gyventi tik atsiduodama ir atsisakydama savojo aš? Viena ištekėjusi moteris pasakoja: „Mano vyras dabar dažnai susitikinėja su viena jauna mergina; aš ją taip pat pažįstu, ji yra labai patraukli, o mano vyras lengvai suvedžiojamas. Tada aš sėdžiu namuose ir žliumbiu, bet jis to neturi pastebėti. Jei aš jam imčiau priekaištauti galiu jį sunervinti ir nuvaryti nuo savęs. Jis sako, kad moderni partnerystė gali būti tokia ir jei aš jį myliu, tai jam atleisiu“. Kaip galima vertinti tokią problemą? Užuot gynusi savo nuomonę ir pripažinusi, kad tolerancija turi ribas, ji bijosi prarasti vyrą ir pervertina konkurentę. Ji per daug reikalauja iš savęs, o vyras tuo pasinaudoja, jaučiasi pernelyg ramus ir visai nebijo prarasti žmonos. Kadangi moteris pati į save nežiūri rimtai ir vyras į ją nežiūri rimtai. Kodėl ji taip elgiasi? Depresiškos moterys daugiau nei kitos yra priklausomos nuo partnerio, vienatvė joms sukelia sunkią depresiją ar neviltį.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Siekiama užtikrinti efektyvią triukšmo prevenciją

2006-03-29 | Sveikatos apsaugos ministerijoje vyko Triukšmo prevencijos tarybos posėdis, kurio darbotvarkėje – Valstybinės triukšmo prevencijos veiksmų programos, akustinio triukšmo leidžiamuosius lygius nustatančios higienos normos svarstymas bei Tarybos veiklos 2006 m. prioritetų nustatymas. Aptartos Pasaulio sveikatos organizacijos, Europos Sąjungos, Lietuvos triukšmo valdymo ir prevencijos politikos bei triukšmo poveikio žmogaus sveikatai vertinimo aktualijos. Triukšmo prevencijos taryba – 2005 metais sukurta kolegiali patariamoji LR Vyriausybei atskaitinga institucija, nagrinėjanti triukšmo prevencijos plėtros klausimus ir teikianti pasiūlymus valstybės institucijoms, įgyvendinančioms valstybės politiką triukšmo prevencijos srityje bei Valstybinę triukšmo prevencijos veiksmų programą. Tarybai vadovauja Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) viceministras Rimantas Šadžius. Tarybos sudėtyje – 25 nariai: Susisiekimo, Švietimo ir mokslo, Vidaus reikalų, Žemės ūkio, Aplinkos ministerijų pareigūnai, Lietuvos universitetų mokslininkai. Tarybos darbe taip pat dalyvauja įvairių valstybinių ir visuomeninių organizacijų atstovai: Pasaulio sveikatos organizacijos biuro Lietuvoje vadovas, Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos vadovas, Lietuvos akustikų, architektų, higienistų ir epidemiologų, statybos inžinierių sąjungų, Lietuvos savivaldybių, projektavimo įmonių asociacijų atstovai.

Lankomumo reitingasKomentarų: 4

plačiau >>

Moksleiviai jau šią vasarą nori įsidarbinti nerūkomose įstaigose

2006-03-29 | Sveikatos apsaugos ministras Žilvinas Padaiga Seime pristatė Tabako kontrolės įstatymo pakeitimo ir papildymo projektą. Seimui pritarus, Lietuvoje įsigaliotų draudimas rūkyti restoranuose, kavinėse, baruose ir kitose viešojo maitinimo vietose, klubuose, diskotekose. Įstatymas Seime bus svarstomas š.m. balandžio 27 d. Tabako kontrolės įstatymo pataisų projekte draudimą rūkyti viešose vietose numatyta įteisinti 2008 m. sausio 1 d., tačiau ministro Ž. Padaigos susitikimuose su įvairiomis Lietuvos organizacijomis išsakytos nuostatos, kad draudimą rūkyti būtina įteisinti dar šiais metais. Lietuvos mokinių parlamentas atkreipia dėmesį, kad daugelis jaunų žmonių vasarą įsidarbina viešojo maitinimo įstaigose, kuriose yra gausiai rūkoma, todėl moksleiviai, kreipdamiesi į Seimo narius, ragina priimti Tabako kontrolės įstatymo pataisas, kurios įsigaliotų dar 2006 metų vasarą. ,,Manome, jog nerūkantieji turi teisę gyventi ir dirbti sveikoje aplinkoje", - rašoma Lietuvos mokinių parlamento kreipimesi Lietuvos Respublikos Seimui. Lietuvos jaunimo organizacijų tarybos kreipimesi į Seimą taip pat akcentuojama, kad pagrindiniai barų, restoranų, klubų ir kavinių darbuotojai yra jauni žmonės.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Populiariausių straipsnių Top-100
   
 
     
Prisijunk prie gerbėjų rato Google Plus! Mūsų jau 500. Skelbk informaciją, dalinkis naujienomis. Būk matomas!