LT   EN   RU  
2021 m. gegužės 15 d., šeštadienis Straipsniai.lt - Teminis naujienų ir straipsnių katalogas
  Sveikata
Kokaino ir sintetinių CNS stimuliatorių panašumai ir skirtumai

2003-02-24 | Kokaino ir sintetinių CNS stimuliatorių poveikis toks panašus, kad net patyrusiems narkomanams sunku juos atskirti. Svarbiausi skirtumai yra šie:
· kokainas vartojamas medicinoje kaip vietinis anestetikas; amfetaminas - gydyti narkolepsiją,
· kokaino intoksikacija trumpesnė,
· kokaino vartojimą sunkiau kontroliuoti, dažniau pasitaiko mirtinas perdozavimas,
· vartojant amfetaminą galima išgerti daugiau alkoholio nei paprastai. Amfetaminas neutralizuoja bukinamąjį, tačiau didina svaiginamąjį alkoholio poveikį. Kartu vartojant alkoholį ir amfetaminą galima ypač stipri intoksikacija.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Efedronas (Džefas)

2003-02-24 | DŽEFAS gaminamas įvairiais būdais, tarp jų ir nelegaliai, įsigyjamų vaistų nuo bronchinės astmos - efedrino ir solutano. Efedrino milteliai sumaišomi su karštu vandeniu, actu ir kalio permanganatu. Gautas tamsiai rusvas rudas skystis yra filtruojamas, kol pasidaro skaidrus, gelsvo arba melsvo atspalvio. Šis skystis ir yra vartojamas (dėl savo spalvos dar vadinamas "baltu kaifu"). Solutanas yra skysto pavidalo, verdamas vandenyje, po to taip pat maišomas su actu ir kalio permanganatu bei filtruojamas.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

CNS stimuliatorių intoksikacija

2003-02-24 | Perdozavus narkotikų, vartojusiajam padažnėja širdies plakimas, pakyla kraujospūdis, išsiplečia akių vyzdžiai, skauda galvą, pykina. Sunkiais atvejais gali prasidėti traukuliai. Galimas mirtinas perdozavimas, tačiau tai pasitaiko palyginti retai. Tokiu atveju mirtis ištinka per porą valandų: ją sukelia smegenų kraujosrūvos, stenokardijos priepuolis ar infarktas.
CNS stimuliatoriai gali sukelti nemotyvuotą nerimą ir įtarumą. Amfetamino psichozė labai primena paranojinę šizofreniją. Narkotikus vartojęs asmuo gali matyti haliucinacijas. Kartais simptomai gali tapti chroniški. "Ledo" sukeliamas pavojus sveikatai labai panašūs į amfetamino, įskaitant psichozes ir polinkį į agresiją. Intensyviai vartojant "ledą", jo sukeliami sutrikimai pasireiškia labai stipriai.
Piktnaudžiavimas CNS stimuliatoriais taip pat keičia elgesį. Intensyvaus vartojimo laikotarpiu sutrinka dienos ritmas: narkomanai kelias dienas vartoja narkotikus, vartojimo metu visiškai nemiega, paskui miega parą ar dvi, o kartais dar ilgiau.

Lankomumo reitingasKomentarų: 1

plačiau >>

Amfetamino ir kitų CNS stimuliatorių intoksikacinis poveikis

2003-02-24 | Amfetaminas ir kiti CNS stimuliatoriai didina budrumą ir turi bendrą gaivinamąjį poveikį. Pagrindinis poveikis:
· budrumo jausmas ir paaštrėję pojūčiai,
· sumažėjęs miego poreikis (dėl CNS stimuliavimo),
· sumažėjęs apetitas,
· linksmumas, kalbumas, nenuilstamumas,
· periferinės nervų sistemos stimuliavimas: padažnėjęs pulsas, padidėjęs širdies plakimas, pakilusi kūno temperatūra,
· pagreitėjusi medžiagų apykaita,
· "sveikos nuovokos" sutrikimai ir susilpnėjusi savikontrolė, kartais lemianti beatodairišką elgesį;
· padidėjęs lytinis potraukis: ilgai vartojant, atvirkščiai, lytinis potraukis sumažėja.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Sintetiniai CNS stimuliatoriai

2003-02-24 | Sintetiniams CNS stimuliatoriams priklauso amfetaminas, metamfetaminas ir kiti. Jie gaminami laboratorijose baltų ar neryškios spalvos miltelių pavidalo. Įvairių amfetamino tipo CNS stimuliatorių poveikio skirtumas toks nedidelis, kad narkomanams sunku juos atskirti, ypač jei vartojami įvairaus grynumo (koncentracijos) preparatai. Kai kurie panašios į amfetaminą struktūros CNS stimuliatoriai, pavyzdžiui, ekstazi (MDMA), kartais priskiriami prie haliucinogenų, nes vartojami didelėmis dozėmis gali sukelti haliucinacijas.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Alkoholis nurungia narkotikus

2003-02-24 | Tarp Lietuvos jaunimo dažnesni tokie žalingi įpročiai kaip rūkymas ar svaiginimasis alkoholiu, nei narkotikų vartojimas. Tuo tarpu visuomenė mano kitaip. Lietuvos gyventojų nuomone, pagrindinis žalingų įpročių tarp jaunimo plitimo veiksnys yra jaunimo neužimtumas ir tai, kad nesunkiai yra prieinami tabakas, alkoholis, narkotikai. Penktadalis apklaustųjų mano, jog jaunimą neigiamai veikia filmai, spaudos publikacijos, TV laidos. 66 proc. apklaustųjų įsitikinę, kad siekiant sustabdyti žalingų įpročių plitimą tarp jaunimo didžiausia atsakomybė tenka šeimai ir tik po to - teisėsaugos institucijoms.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Gyvenimas su narkotikais - kelias į pražūtį

2003-02-24 | “Kampanijos, vykdomos tam, kad pasaulis atsikratytų narkotikų, yra neapgalvotos ir beprasmės“, - teigia daktaras M.Gossop'as neseniai Lietuvoje išleistoje knygoje “Gyvenimas su narkotikais“. Nebuvo perskaičiusi šių “genialių“ minčių Lietuvos valdžia anksčiau: kasmet kovai su narkomanija ji skiria beveik dešimt milijonų litų. O jeigu imti ir tiesiog nuleisti rankas, susitaikyti su narkotikų vartojimu arba patyliukais juos legalizuoti? Šią mintį autorius skaitytojui perša nuo pat knygos pradžios. M.Gossop as, gerai suprasdamas pragaištingą heroino vartojimą (juk jis - gydytojas), trečiame skyriuje rašo apie tai, kaip JAV kariai vartojo šį narkotiką Vietname ir kaip lengvai jo atsisakė grįžę namo. Tad nieko, anot autoriaus, čia baisaus. Jeigu jūs vartojate heroiną, tarkim, Vilniuje, persikraustę į Balbieriškį problemų dėl šio narkotiko neturėsite. Reikia paminėti, jog gyvenamosios vietos pakeitimas, kaip viena kompleksinių (tačiau tik kompleksinių) reabilitacijos priemonių, gydymo praktikoje yra pripažintas dalykas.

Lankomumo reitingasKomentarų: 2

plačiau >>

Ar Lietuva kapituliuoja prieš narkomaniją?

2003-02-24 | Narkomanijos kaip grėsmės nacionaliniam saugumui formulavimas skamba tarsi išgriebtas iš karinės terminijos. Bet, kaip neseniai pareiškė Lietuvos teisės universiteto dr. Eugenijus Nazelskis, ar tik nebus narkomanija šalyje tapusi veiksniu, jau turinčiu įtakos šalies saugumui? Kaip nepagrįstas grėsmės pervertinimas, taip ir neįvertinimas turi pasekmių. Visuotinai priimta, jog silpnos valstybės priverstos mažinti vidines grėsmes, kad nesukeltų grėsmės kaimynėms, tad Lietuva tarsi ir neturinti pasirinkimo. Anot dr. E.Nazelskio, kritikuotiname Lietuvos narkologinės priežiūros įstatyme narkomanija traktuojama kaip psichikos liga. Taigi Lietuvoje nulemia požiūris “liga“: išgydysim-išguisim.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Gyvenimas su narkotikais

2003-02-24 | Neseniai knygynuose pasirodžiusią profesoriaus Maiklo Gossopo knygą “Gyvenimas su narkotikais” godžiai skaito Lietuvos visuomenė, tarp jų ir narkomanai - patyrę visas kvaišalų vartojimo pasekmes. Pastarųjų nuomone, ne visi psichotropinių medžiagų poveikiai aprašyti teisingai. Žinoma, yra nemažai knygų, gąsdinančių narkomanijos pasekmėmis - ši yra joms atsvara, tačiau perskaičius tik “Gyvenimą su narkotikais” galima susidaryti vienpusišką nuomonę apie kai kuriuos diskutuotinus klausimus, o ne specialistai rizikuoja klaidingai suprasti narkomanijos išdavas. Lietuvos AIDS centro Narkomanų reabilitacijos bendruomenės pacientai, kurių vartojimo stažas 2-15 metų, gerbdami autorių - Londono universiteto Psichiatrijos instituto profesorių - vis tik prieštarauja kai kuriems jo teiginiams.

Lankomumo reitingasKomentarų: 4

plačiau >>

Pilnėja pagalbos priklausomiems horizontas

2003-02-24 | Vilniaus miesto meras Artūras Zuokas atidarant centrą pripažino, kad kol kas ne kiekvienam liežuvis verčiasi sakyti, kad narkomanas ar alkoholikas yra ligonis. Meras tikino, kad miesto politikai supranta problemą ir klausė doc. E.Subatos - kiek galima žmonių įtraukti į programas, kad jie galėtų dirbti ir kituose centruose, kitose programose? A.Zuokas pasidalijo viena mintim - lankydamasis Čekijoje, buvo panašaus pobūdžio centre, kuris neprimena gydymo įstaigos, bet kuriame gydomos psichikos ligos. Įdomu, kad centras išlaiko keletą kavinių Prahos centre, kur dirba patys pacientai, beje, ir priklausantys nuo alkoholio. Kavinės gausiai lankomos, jos ir lėšų centrui uždirba, ir paslaugos vartotojai šalia pagundų nepalūžta. Mero nuomone, būtų drąsu įsteigti tokią kavinę, kur dirbtų priklausomi asmenys, bendrautų su rizikos grupėmis. A.Zuokas netgi susitarė, kad čekai priimtų grupę žmonių ir pasidalytų patirtimi, o pats sakė ilguose savivaldybės koridoriuose apsitaręs dėl patalpų, bendros programos su socialinės paramos centru - lieka tik įkurti tokią kavinę.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Populiariausių straipsnių Top-100
   
 
     
Prisijunk prie gerbėjų rato Google Plus! Mūsų jau 500. Skelbk informaciją, dalinkis naujienomis. Būk matomas!