LT   EN   RU  
2021 m. gegužės 15 d., šeštadienis Straipsniai.lt - Teminis naujienų ir straipsnių katalogas
  Sveikata
Paukščių gripas gyventojams nebaisus?

2006-03-26 | Pirmadienį paukščių gripas vėl tapo dienos aktualija. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) direktorius Kazimieras Lukauskas pasirašė iki gegužės 20 dienos galiojantį įsakymą, kuris draudžia naminius paukščius laikyti lauke. Tokiu būdu siekiama apsaugoti, kad naminiai paukščiai neturėtų kontakto su parskrendančiais migruojančiais ir galimai užsikrėtusiais laukiniais sparnuočiais. Nesilaikantiems įsakymo gresia iki 5 tūkstančių litų baudos arba bus imtąsi kraštutinių priemonių – paukščių sunaikinimo. Tačiau ne visi paukščių savininkai suskubo vykdyti įsakymo. Kaimo gyventojai sako bijantys inspektorių patikrinimo ir gresiančių baudų, bet prie kai kurių namų paukščiai vis dar vaikštinėja lauke. Pirmadienį Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnyba įsakymu uždraudė iki gegužės 20 dienos naminius paukščius laikyti lauke, tačiau ne visi gyventojai puolė jį vykdyti. Moteris iš Vilniaus rajono Šriūbiškių kaimo skundžiasi, kad laikant vištas vien tik uždarytoje patalpoje jų svoris nukris, todėl neliks kitos išeities ir teks jas išpjauti.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Moksleiviai nori, kad draudimas rūkyti viešose vietose įsigaliotų jau šią vasarą

2006-03-21 | Radvilų gimnazijos X klasės moksleiviai, dalyvaujantys konkurse ,,Nerūkanti klasė" pareiškė norą dalyvauti Seime pristatant Tabako kontrolės įstatymo pataisas. Toks gimnazijos direktoriaus prašymas išsakytas prasidėjus aktyviai visuomenės kampanijai dėl rūkymo uždraudimo viešose vietose. Moksleivių ir jaunimo organizacijos neabejingos minėto įstatymo pataisoms, kuriomis siekiama uždrausti rūkyti restoranuose, kavinėse, baruose ir kitose žmonėms aptarnauti skirtose patalpose. Praėjusią savaitę vykusio Sveikatos apsaugos ministro Žilvino Padaigos susitikimo su moksleivių ir jaunimo organizacijomis metu buvo vienbalsiai išsakytas pritarimas Sveikatos apsaugos ministerijos inicijuotoms tabako kontrolės įstatymo pataisoms. Lietuvos mokinių parlamento atstovės Ksenijos Paksinos teigimu, mokinių parlamentas pasisako už tai, kad draudimas rūkyti kavinėse, baruose, klubuose, diskotekose ir kitose viešose vietose įsigaliotų jau šią vasarą. Daugelis moksleivių vasarą įsidarbina įvairiose kavinėse bei baruose, todėl jie norėtų dar šią vasarą dirbti nerūkomose patalpose. LR Seimo nariai taip pat pritaria Sveikatos apsaugos ministerijos inicijuotoms tabako kontrolės įstatymo pataisoms. Penktadienį LR Seimo LSDP frakcijos narė Birutė Vėsaitė išplatino pranešimą, kuriame teigiama, kad imtasi iniciatyvos surinkti 49 Seimo narių parašus, kad Seime kuo skubiau būtų svarstomos Tabako kontrolės įstatymo pataisos. "Džiaugiuosi, kad visuomenėje prasidėjo aktyvi kampanija dėl rūkymo uždraudimo viešose vietose,- sako B.Vėsaitė. – Parlamentarai taip pat negali likti abejingi trim ketvirtadaliams visuomenės narių, kurie pritaria rūkymo ribojimui kavinėse, restoranuose bei kitose viešose vietose".

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Jaunimo savižudybių prevencijai reikalinga verslo parama

2006-03-17 | Jaunimo psichologinės paramos centras (JPPC) , minėdamas savanoriškos telefoninės psichologinės pagalbos tarnybos "Jaunimo linija" penkiolikos metų veiklos sukaktį, organizuoja nekomercinį savižudybių prevencijos koncertą "Renkuosi gyvenimą". JPPC kviečia šalies verslo visuomenę remti šį projektą bei prisijungti prie aktualios bei skaudžios Lietuvoje savižudybių problemos sprendimo. "Nekomercinio koncerto "Renkuosi gyvenimą", kuris vyks š.m. gegužės 5 d. "Siemens" arenoje, Vilniuje, tikslas – atkreipti dėmesį į mūsų šalyje egzistuojančią didelio masto aštrią savižudybių problemą, kurios sprendimui būtina telkti visas jėgas ir keisti žmonių požiūrį į savižudybę", - sako Jaunimo psichologinės paramos centro vadovė Dr. Kristina Ona Polukordienė. Pasaulines sveikatos organizacijos duomenimis, Lietuvoje įvyksta daugiausia savižudybių, lyginant su visomis kitomis Europos šalimis. Vien per 2004 m. Lietuvoje nusižudė 1381 žmogus, 2003 m. savo noru iš gyvenimo pasitraukė 1454 žmonės, ankstesnių metų Statistikos departamento prie LR Vyriausybės pateikiama savižudybių mūsų šalyje statistika ne mažiau skaudi. "Kauno medicinos universiteto mokslininkų ne vienerius metus atliekamų reprezentatyvių tyrimų rezultatai rodo, kad vis daugiau jaunų žmonių Lietuvoje savižudybę mato kaip priimtiną išeitį, susidūrus su sunkumais. Todėl nedelsiant būtina padėti visuomenei, o ypatingai jaunimui, suprasti, kad sunkiausioje gyvenimo situacijoje prašyti pagalbos, paramos yra stiprybė, o ne silpnumas", - sako "Jaunimo linijos" vadovas P. Skruibis.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Tabako dūmai – 4 tūkst. chemikalų kokteilis: mitas tai ar faktas?

2006-03-15 | Šių metų pradžioje LR Vyriausybė pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos inicijuoto nutarimo dėl Tabako kontrolės įstatymo pakeitimo ir papildymo nuostatomis, draudžiančioms rūkyti klubuose, diskotekose ir viešojo maitinimo įstaigose, projektui. Viso pasaulio pritarimą palaipsniui užkariaujantys rūkymo viešose vietose ribojimai atitinka šiuolaikinės visuomenės lūkesčius, nes XXI amžiaus gyventojai atsakingiau žiūri į asmens ir visuomenės sveikatos problemas. Ne išimtis ir Lietuva - mūsų šalyje atlikti įvairūs visuomenės nuomonių tyrimai rodo – lietuviai taip pat nėra abejingi savo ir būsimų kartų sveikatai. Net 74,4 proc. iš 1000 apklaustų respondentų, atstovaujančių visos Lietuvos gyventojų nuomones bei pasiskirstymą pagal amžių, lytį, gyvenamąją vietą ir išsimokslinimą, pasisakė prieš rūkymą restoranuose, kavinėse, baruose ir kitose žmonėms aptarnauti skirtose patalpose. O Sveikatos apsaugos ministerijos interneto svetainėje vykstančioje apklausoje net apie 90 proc. lankytojų yra už laisvą nuo tabako dūmų gyvenamąją ir darbo aplinką. Tabako kontrolės ir rūkymo prevencijos politika pasaulyje paneigia tabako industrijos atstovų remiamą nuomonę, kad rūkymą ribojantys įstatymai yra nepopuliarūs bei neveiksmingi, nes nepadeda išsaugoti gyvybių ir pagerinti visuomenės sveikatą. Tabako kontrolės ekspertai skelbia – didesnė dauguma gyventojų tose šalyse, kurios uždraudė rūkymą viešose vietose, teigiamai vertina savo vyriausybės politiką.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Šypsena per prievartą veda į depresiją

2006-03-14 | Dėl savo darbo pobūdžio priversti nuolat šypsotis ir rodyti draugiškumą žmonės dažnai krenta į depresiją. Frankfurto prie Maino psichologai, ištyrę per 4 tūkstančius darbuotojų, padarė išvadą – klientų aptarnavimo srityje dirbantiems žmonėms gresia pati didžiausia rizika susirgti depresija. Profesoriaus Diterio Zapfo įsitikinimu, į pirmąją rizikos grupę patenka stiuardesės, pardavėjai ir informacinių tarnybų darbuotojai. Jie privalo būti visada mandagūs ir nuolat šypsotis. „Kiekvieną kartą, kai žmogus privalo slopinti savo tikruosius jausmus, tai neigiamai veikia jo sveikatą“, - įsitikinęs profesorius. Jis su savo tyrėjų grupe sukūrė fiktyvią informacinę tarnybą, kurios darbuotojais paprašė pabūti studentus. Pusei jų leido apsiginti nuo grubių klientų, o kitai tarnybos darbuotojų pusei buvo privalu būti ypač mandagiai ir geranoriškai. Šis tyrimas atskleidė, jog darbuotojai, neslopinę savo jausmų, turėjo vienintelę sveikatos bėdą – truputį padažnėjusį širdaplakį. Tačiau tiems studentams, kurie privalėjo būti itin mandagūs darbuotojai, širdies ritmo sutrikimai buvo pastebimi ir praėjus ilgokam laikui po bendravimo su grubiu klientu. „Mes visi kontroliuojame savo emocijas. Tačiau kai jas slopiname per ilgai, prasideda rimtos sveikatos problemos“, - padarė išvadą profesorius D.Zapfas.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Kaip apsisaugoti nuo paukščių gripo?

2006-03-11 | Paukščių gripo virusas, trumpam aprimęs po vėlyvo rudens protrūkių, ėmė skverbtis į Europos gilumą, jau palietė ir aštuonias Europos Sąjungos šalis. Čia pat – pavasarinis paukščių migracijos etapas, o tai reiškia, kad grįžtantys sparnuočiai pavojingą žmogui užkratą gali atnešti ir į Lietuvą. Vasario pradžioje Sveikatos apsaugos ministerijoje įvyko įvairių žinybų atstovų pasitarimas, kuriame apžvelgta paukščių gripo situacija pasaulyje ir Europoje, viruso plitimo tendencijos ir mą! stai, apsisaugojimo priemonės ir rekomendacijos, organizaciniai reikalai. Taip pat aptartas pasirengimas Europos Komisijos ekspertų vizitui kovo viduryje, kurio metu bus vertinamas Lietuvos pasirengimas gripo pandemijai ir galimam paukščių gripui. Kas tas paukščių gripas? Paukščių gripas yra laukinių ir naminių paukščių liga, kurią sukelia A tipo virusai. Tačiau jais gali būti infektuoti ir kiti gyvūnai – kiaulės, arkliai, katės, nors jiems šios ligos požymiai nepastebimi. Retai, tačiau nuo labai artimo tiesioginio kontakto su infektuotais paukščiais ar gyvūnais šia liga suserga ir žmonės. Beveik 100 atveju pasaulyje, daugiausiai Azijos šalyse, tokie susirgimai baigėsi mirtimi. Tai įrodo šio viruso pavojingumą, nors užsikrėtimas juo nuo žmogaus žmogui nėra įrodytas. Kaip plinta infekcija ir kokie simptomai? Šiuo virusu infekuoti paukščiai gali jį platinti per seiles, nosies sekretą ir fekalijas. Infekcija nuo sergančio ar nugaiš! usio pau kščio šiais keliais perduodama kitiems paukščiams ar žmonėms. Fekalijos yra svarbiausias viruso plitimo būdas, jose randamos didžiulės viruso sankaupos. Paprastai virusai aplinkoje išsilaiko neilgai, bet dulkėse, paukščių fekalijose išlieka gyvybingi keletą dienų ar net savaičių. Tai priklauso nuo aplinkos sąlygų. Įrodyta, kad šaltoje ir drėgnoje aplinkoje virusas gali išgyventi apie tris mėnesius.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Lietuvos ornitologų kreipimasis į visuomenę

2006-03-08 | Šalies ornitologai susirūpinę dėl besikeičiančio visuomenės požiūrio į laukinius paukščius. Lietuviai visada buvo gamtą mylinčia tauta. Savo vaikams skiepijome pagarbą ir meilę gamtai, mokėme globoti ir saugoti kiekvieną gyvybę. Lietuviai visada gyveno kaimynystėje su laukiniais paukščiais, o šių santykių darną iliustruoja tautosakoje ir liaudies papročiuose pagarbiai minimi vieni ar kiti sparnuočiai. Iki šiol kiekvieną pavasarį prisimename vieversio, varnėno, pempės ir gandro dienas, laukiame sugrįžtančių paukščių, nes jie yra tikrieji ateinančio pavasario pranašai. Rudeniop nenoromis su jais atsisveikiname, tačiau žinome, kad po žiemos kiekvienas gandras, varnėnas ar kregždė galės vėl saugiai sugrįžti į savo namus. Nemažai Lietuvoje gyvenančių paukščių nuo seno susiję su mūsų gyvenamąja aplinka ir yra tiesiogiai priklausomi nuo įvairios žmogaus veiklos. Neatskiriami nuo mūsų kaimo kraštovaizdžio ir baltieji gandrai, kuriuos vadiname nacionaliniais paukščiais, taip gerbdami jų ištikimybę mūsų kraštui. Negi mūsų taip puoselėti paukščiai staiga ėmė kelti tokią grėsmę, kad ketintume griauti gandralizdžius, naikinti inkilus, baidyti sparnuočius ar draskyti ir naikinti jų lizdus?

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Perspėja neardyti gandralizdžių, nenaikinti paukščių

2006-03-08 | Lietuvoje pasigirsta nuomonių, kad prie namų esantys gandralizdžiai, lesyklos, inkilai ar kregždžių lizdai, pasaulyje plintant paukščių gripui, gali kelti grėsmę, todėl, siekiant apsisaugoti nuo galimo pavojaus, siūlyma juos ardyti ar naikinti paukščius. Jau dvidešimt vienoje Europos Sąjungos valstybėje rasta nuo paukščių gripo kritusių vandens paukščių. Lietuvoje ligi šiol šio susirgimo atvejų nenustatyta. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) pastaruoju metu ištyrė daugiau kaip du šimtus rastų negyvų laukinių sparnuočių, bet visi jie krito dėl kitų priežasčių. Sunerimti verčia tai, kad kaimyninėje Lenkijoje išaiškinti pirmieji paukščių gripo atvejai. Tačiau Aplinkos ministerijos Biologinės įvairovės skyriaus vedėjas Selemonas Paltanavičius teigia, kad dėl šio susirgimo keliamo pavojaus neturi pasikeisti požiūris į pačius paukščius. Prie namų esančių gandralizdžių, lesyklų, inkilų ar kregždžių lizdų ardymas ar paukščių naikinimas, net jeigu šios priemonės būtų įgyvendintos, veterinarijos specialistų tvirtinimu, neduotų jokių rezultatų, nes gripo sukėlėją - virusą H5N1 - perneša migruojantys paukščiai.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Paukščių gripas Lietuvą pasieks per 10 dienų!

2006-03-07 | Specialistai prognozuoja, kad per 10 dienų Lietuvą gali pasiekti paukščių gripas. Prognozės nėra optimistinės, kadangi už 300 km nuo mūsų, Lenkijoje, nustatyti jau trys paukščių gripo židiniai. Per 10 dienų toks susirgimas Lietuvą gali pasiekti per laukinius paukščius, po Seime įvykusio pasitarimo žurnalistams pasakė Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) direktorius Kazimieras Lukauskas. Politikai ir specialistai svarstė, ar valstybės institucijos yra pasirengusios tinkamai reaguoti į galimus paukščių gripo pavojus bei kilsiančias grėsmes. Tokį pasitarimą surengė trys Seimo komitetai - Nacionalinio saugumo ir gynybos, Sveikatos bei Kaimo reikalų. K. Lukauskas informavo pasitarimo dalyvius, kad situacija yra kontroliuojama ir specialistai yra pasirengę izoliuoti ligos plitimą. Pasak jo, šiais metais ištirtos 23 gulbės, tačiau paukščių gripo neaptikta. Prie padidintos rizikos zonos, anot K. Lukausko, priskiriami Šilutės, Klaipėdos, Kaišiadorių, Trakų ir Vilniaus rajonai. Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Dangutė Mikutienė pažymėjo, kad padidinto pavojaus zona yra sąvartynai, kur didelė paukščių migracija. Jos nuomone, į paukščių gripo prevencinį darbą turėtų įsitraukti savivaldybės, Savivaldybių asociacija.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Lenkija jau „pasigavo" gripą

2006-03-06 | Lenkijos pareigūnai sekmadienį patvirtino, kad šalies šiaurėje nugaišusios laukinės gulbės buvo užsikrėtusios paukščių gripo virusu. Šiuo metu Didžiosios Britanijos laboratorijoje tiriama, ar sparnuočiai nešiojo viruso atmainą H5N1, kuri yra mirtina žmonėms. Tyrimų rezultatai turėtų būti paskelbti trečiadienį. Nugaišusios gulbės buvo rastos kovo 2 dieną Torūnės mieste, Vyslos upės pakrantėje. Praeitą mėnesį, netrukus po to, kai paukščių gripas buvo nustatytas Vokietijoje, Lenkijoje, imantis atsargumo priemonių, buvo uždrausta naminius paukščius laikyti lauke. Sekmadienį apie naujus paukščio gripo atvejus pranešė Prancūzija, Šveicarija ir Rumunija. H5N1 virusu žmonės gali užsikrėsti tik turėdami tiesioginį kontaktą su nugaišusiais paukščiais. Vis dėlto mokslininkai perspėja, kad paukščių gripas ateityje gali mutuoti į formą, perduodamą žmogaus žmogui. Būgštaujama, kad tokiu atveju kiltų pandemija, galinti nusinešti milijonus žmonių gyvybių.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Populiariausių straipsnių Top-100
   
 
     
Prisijunk prie gerbėjų rato Google Plus! Mūsų jau 500. Skelbk informaciją, dalinkis naujienomis. Būk matomas!