LT   EN   RU  
2021 m. gegužės 15 d., šeštadienis Straipsniai.lt - Teminis naujienų ir straipsnių katalogas
  Sveikata
Neišleiskime naminių paukščių į lauką

2006-02-21 | Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) nuo vakar uždraudė naminius paukščius laikyti lauke. Draudimas galioja iki gegužės 20 dienos. Rajonų, apskričių, miestų VMVT inspektoriai tikrins, kaip laikomasi šio reikalavimo. Pažeidę įsakymą paukščių savininkai pirmą kartą bus įspėjami. Nevykdantys nurodymų asmenys bus baudžiami iki 1000 litų bauda. Paskutinė poveikio priemonė - paukščių likvidavimas. VMVT įvedė sustiprintą 24 valandų per parą budėjimo režimą ir įpareigojo atsakingus asmenis stebėti paskirtas teritorijas. Vien per šventines dienas gauti 27 pranešimai apie nugaišusius laukinius paukščius. Tiriamas kiekvienas laukinis paukštis. Nacionalinės veterinarijos laboratorijos (NVL) direktorius Jonas Milius Eltai sakė, kad jau ištirta per 500 laukinių ir naminių paukščių. Atlikti tyrimai rodo, kad paukščių gripo Lietuvoje nėra. Lietuvos gyventojai privalo žinoti, kad Lietuva yra grėsmės zonoje. Pagal Didžiosios Britanijos ornitologų informaciją dėl esamų klimato sąlygų laukinių ančių, gulbių, migracija šiuo metu vyksta anksčiau nei visada.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Vilniuje ketinama steigti vaikų, vartojančių narkotines medžiagas, reabilitacijos centrą

2006-02-15 | Šiandien Vilniaus miesto meras Artūras Zuokas susitiko su NVO vaikams konfederacijos atstovais. Susitikimo metu buvo aptarta galimybė Vilniuje įkurti pirmąjį šalyje vaikų, vartojančių narkotines medžiagas, reabilitacijos centrą, kur tokiems vaikams būtų teikiama ne tik medicininė pagalba, bet ir psichologinės, socialinės reabilitacijos paslaugos. Anot NVO vaikams konfederacijos direktorės Elenos Urbonienės, kiekvienais metais narkomanijos problema paliečia vis jaunesnius vaikus. Pernai tyrimų duomenys parodė, kad priklausomų nuo narkotinių medžiagų vaikų jau yra ir tarp vienuolikmečių, tuo tarpu šalyje nėra nei vienos profesionalios vaikų reabilitacijos įstaigos. Šiuo metu vaikams, kuriems reikalinga pagalba išsivaduojant nuo priklausomybės narkotikams, teikiamos tik medicininės detoksikacijos paslaugos, taip pat veikia pavieniai psichologinės pagalbos centrai. NVO vaikams konfederacijos tikslas – įsteigti sostinėje centrą, kuriame vaikai galėtų gyventi visu reabilitacijos laikotarpiu. Vaikai tokiame centre galėtų gauti medicinines paslaugas, nuolatinę psichologų bei socialinių darbuotojų priežiūrą, turėtų galimybę ir mokytis bendrųjų dalykų, buities tvarkymo. Vilniaus miestas ketina prisidėti prie tokio vaikų reabilitacijos centro įsteigimo. Svarstoma galimybė suteikt patalpas centrui, finansinę paramą, padėti derybose su kitomis atsakingomis instancijomis.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Paukščių gripas - panikai skelisti sukurtas virusas?

2006-02-11 | Paukščių gripo viruso štamas A/H5N1 atsirado 1997 metais Honkongo ir Kinijos pasienyje. Per aštuonerius metus jis vis pasirodydavo tai vienoje, tai kitoje Azijos vietoje. Per tą laiką juo užsikrėtusių žmonių visame pasaulyje buvo daugiau kaip 100, bemaž pusė ligonių neišgyveno: nepadėjo nei stipriausi antibiotikai, nei geriausia medicininė įranga. A/H5N1 per kelias dienas visiškai suardo jaunų ir sveikų žmonių plaučius. Medikai paukščių gripą vadina autoimunine liga, nes taip aktyvuoja imunitetą, jog tas pernelyg smarkiai sureaguoja į virusą, pradeda naikinti jo nešiotojo, t.y. žmogaus, organizmo ląsteles ir galiausiai sukelia mirtį. Oficialiai paukščių gripas žmonėms tebėra nepavojingas. Tai gyvūnų (dažniausiai paukščių) liga, paplitusi visame pasaulyje, o žmogus susirgti ja gali tik labai retais atvejais. Tiesa, dabar po pasaulį keliaujančia viruso atmaina A/H5N1 neįprastai lengva užsikrėsti. Ji taip sparčiai plinta, kad baiminamasi, jog mutuos į štamą, kuris lengvai pereis iš žmogaus žmogui kaip paprastas gripas. Ir sukels amžiaus katastrofą. Taip pasaulio mokslininkai susiskirstė į dvi stovyklas: tų, kurie netiki, kad paukščių gripas kada nors persiduos iš žmogaus žmogui, ir tų, kurie sako, kad tai tik laiko klausimas.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Pogimdyminė depresija

2006-02-07 | Nėštumas ir gimdymas – didelis moters fizinės ir psichinės būklės išbandymas. Gimus mažyliui, moteris išgyvena ne tik džiaugsmą, laimę, bet neretai ir nerimą, baimę, liūdesį. Mamą, grįžusią iš ligoninės namo, užklumpa įvairūs rūpesčiai, o slaugių, kurios padėtų, nebėra, artimieji dažniausiai dirba, ir moteris lieka viena su kūdikiu. Be viso to, po gimdymo keičiasi ir moters organizmas, hormonų sistema. Daugiau nei pusę pagimdžiusių moterų šiuo momentu užplūsta liūdesys, moterys be jokios aiškios priežasties verkia, tampa nekantrios, sudirgę, jaučiasi nepailsėjusios, kamuojamos nerimo. Dažniausiai šis liūdesys per 2 sav. praeina, tačiau daliai moterų išsivysto pogimdyminė depresija. Šiuo metu pogimdymine depresija vadinami visi nuotaikos sutrikimai iki 12 mėn. po gimdymo. Kas būdinga pogimdyminei depresijai? Moteris jaučiasi išsekusi, pervargusi, sugniuždyta, dirgli. Jos nuotaika liūdna, kankina nevilties jausmas, padidėjęs verksmingumas. Be to, sutrinka miegas, dingsta apetitas. Moteris ima permelyg rūpintis kūdikiu arba, atvirksčiai, rūpinasi žymiai mažiau, jaučiasi kalta, jog nėra pati geriausia mama, ją apima nepilnavertiškumo jausmas, nepaaiškinama baimė sužaloti kūdikį ar save. Taip pat sumažėja domėjimasis lytiniu gyvenimu. Depresija veikia ne tik mamą, į ją reaguoja ir kūdikis. Kūdikis jaučia mamos baimę, nepasitikėjimą savimi, jis pradeda verkšlenti, verkti, neišsimiega, visą laiką jaučiasi alkanas. Tai dar labiau sekina moterį, ji tarsi patenka į užburtą ratą.

Lankomumo reitingasKomentarų: 1

plačiau >>

Estetinis plombavimas

2006-02-02 | Sparčiai tobulėjančios medžiagos odontologijoje sąlygojo šios naujos srities atsiradimą. Atliekant estetinį plombavimą, tiesiogiai burnoje restauruojami pažeisti burnos audiniai (kariesas, senos plombos), taip pat galima koreguoti dantų formą, spalvą, išsidėstymą lanke, esant nedideliems defektams. Jei dantį reikia restauruoti didesne restauracija, geriau rinktis estetinį protezavimą (žr.žemiau). Natūralus dantis, susideda iš keleto sluoksnių, besiskiriančių spalva, skaidrumu, kietumu. Dantis restauruojamas gydytojo kėdėje juvelyriškai tiksliai atkartojant visus sluoksnius, todėl gaunamas puikus estetinis vaizdas. Tiksliai atstatoma danties forma, kas svarbu ir estetikai ir tinkamam funkcijonavimui. Tai maksimaliai tausojantis danties audinius metodas, nes pašalinami tik pažeisti, gadinantys estetinį vaizdą audiniai. Tam, kad apsaugoti restauruojamus dantis nuo drėgmės burnos ertmėje, naudojama spec. guma - koferdamas. Tai lemia puikų plombinės medžiagos sukibimą su danties audiniais ir ilgalaikiškumą. Mūsų klinikoje dirbantys gydytojai odontologai "juvelyrai" padarys viską, kad dantų restauracijos būtų teisingai parinktos, atrodytų puikiai, ilgai ir tinkamai tarnautų.

Lankomumo reitingasKomentarų: 1

plačiau >>

Gydymas lazeriu

2006-02-01 | Dauguma žmonių jaučia diskomfortą, prireikus apsilankyti pas gydytojus odontologus. Adatų dūriai, dantų gręžimas, erzinantis garsas- tai, kas sukelia neigiamas emocijas. Pagaliau odontologijoje įvyko didelis žingsnis į priekį ir viso to galima išvengti. JAV kompanija BIOLASE (www.waterlase.com) sukūrė odontologinius lazerius WATERLASE (kietųjų ir minkštųjų audinių lazeris) ir LASERSMILE ( minkštųjų audinių ir dantų balinimo lazeris). WATERLASE sukuria hidrokinetinę energiją - lazeris aktyvuoja vandens lašelius, kurie šalina karieso pažeistus danties, taip pat minkštuosius audinius (dantenas). Įprastas grąžtas sukelia danties įkaitimą ir vibraciją, kas sąlygoja skausmą ir mikroįtrūkimus. Naudojant lazerio energiją, kombinuotą su vandens ir oro srove, danties temperatūra nepakinta, nėra vibracijos, todėl nejuntamas skausmas ir daugeliu atveju nereikia nuskausminimo. Prietaisui dirbant, negirdimas nemalonus garsas, tik tiksėjimas. Lazerio pjūvis tikslus, be to suardo bakterijas, tad sterilizuojamas danties paviršius, gaunamas geresnis plombos sukibimas su danties audiniu ir užkertamas kelias po plomba atsinaujinti kariesui. Labai geri rezultatai gaunami lazeriu gydant minkštuosius audinius ir dantenas- gydymas neskausmingas, sterilus, be gausaus kraujavimo, užtikrinantis puikų gyjimą be rando.

Lankomumo reitingasKomentarų: 1

plačiau >>

Kosmetinė odontologija

2006-02-01 | Civilizuotas pasaulis sparčiai keičiasi. Šiandien naudojamės patogumais, apie kuriuos dar neseniai net nesvajojome. Revoliuciniai pokyčiai vyksta ir odontologijoje, leidžiantys plėtotis naujai sferai - kosmetinei odontologijai. Jei matote veidrodyje, kad Jūsų šypsena galėtų būti gražesnė, leiskite pasiūlyti visas galimybes tai įgyvendinti. Įvertinę šypsenos trūkumus, mes rasime Jums tinkamiausią sprendimą. Psichologai įrodė, kad graži šypsena ne tik pagerina išvaizdą, bet ir prideda pasitikėjimo savimi. Jei nusprendėte patobulinti savo šypseną, tai galimybė ne tik pagražėti, bet ir puikiau jaustis! Norint įvertinti šypseną, reikia atsižvelgti į daugybę faktorių. Pirmiausia pats žmogus turėtų nuspręsti, ar jis patenkintas savo šypsena. Siūlome pabandyti atsakyti žemiau pateiktus klausimus, norėdami Jums padėti.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Paukščių gripas Lietuvos dar nepasiekė

2006-01-28 | Vilnius, vasario 28 d. Kurkliškio kaime (Vilniaus r.) žąsys nugaišo ne nuo paukščių gripo, informuoja Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT). Tuo tarpu pranešimų iš užsienio apie šį pavojingą virusą kasdien daugėja. Nacionalinėje veterinarijos laboratorijoje ištyrus iš Kurkliškio kaimo (Vievio seniūn., Vilniaus r.) atgabentas keturias nugaišusias namines žąsis, nustatyta, kad jos nugaišo ne nuo paukščių gripo. „Atlikus nugaišusių žąsų patologinius anatominius tyrimus nustatytas išsekimas, kepenų degeneracija ir plonųjų žarnų uždegimas. Šiuo metu atliekami paukščių mėginių tyrimai, kurių atsakymas bus gautas šiandien vakare“, - sakė Nacionalinės veterinarijos laboratorijos direktoriaus pavaduotojas Vidmantas Paulauskas. Pasak V.Paulausko, nuo metų pradžios laboratorijoje ištirti 204 laukiniai ir naminiai paukščiai - paukščių gripas nenustatytas. Rumunijos pietrytinėje dalyje patvirtintas mirtino H5N1 paukščių gripo viruso protrūkis tarp naminių paukščių, nustatyti ir nauji įtartini ligos židiniai. Žemės ūkio ministerijos pranešime rašoma, kad bus sunaikinti visi 15 tūkst. naminių paukščių, auginamų Topalu.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Vaikų ir paauglių depresija

2006-01-02 | Depresija - nuotaikos sutrikimas, kai be aiškios priežasties dvi ar daugiau savaičių žmogų kankina prislėgta nuotaika, liguisti nevertingumo, kaltės jausmai, miego sutrikimai, sulėtėjęs motorinis aktyvumas ar ažituotas elgesys. Tuomet sumažėja domėjimasis ir pasitenkinimas bet kokia veikla. Kuo pasireiškia depresija? Yra nustatyta, kad iki paauglystės 10-15 proc. vaikų jaučia blogą nuotaiką, tačiau depresija diagnozuojama tik 2 proc., o paauglystėje - 4 proc. vaikų. Pastebėta, kad iki 16 m. berniukai serga dažniau nei mergaitės, tačiau paauglystėje mergaitės serga 3 kartus dažniau negu berniukai. Depresijos sindromo, kaip ir bet kurio kito psichikos sutrikimo, struktūra priklauso nuo vaiko ar jaunuolio asmenybės, siejasi su asmeninio gyvenimo aplinkybėmis: namais, šeima, mokykla, praeitimi, dabartimi. Skirtingo amžiaus vaikams stebima kiek skirtinga ir depresijos išraiška. Kūdikių depresijos ypatumai. Kūdikių depresija susijusi su atskyrimu nuo brangaus asmens ar dažnai keičiantis besirūpinantiems asmenims. Ji gali pasireikšti: apatija, liūdnumu, rezignacija, svorio neaugimu, anoreksija, viduriavimu (be specifinės priežasties), miego sutrikimais, psichikos nesivystimu, regresija. Jei depresinė būsena užsitęsia, kūdikis praranda akių kontaktą, verkia, guli plačiai atmerktomis, bereikšmėmis akimis, nežaidžia rankomis, barškučiais, nerodo smalsumo, susidomėjimo, lėtai reaguoja į stimulus. Stebimi autostimulaicijos, autoagresyvūs veiksmai.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Depresija nėra gerai Jūsų širdžiai

2006-01-01 | Remiantis naujo plataus masto tyrimu Švedijoje, žmonės, kuriems buvo diagnozuota depresija, ypač pacientai nuo 25 iki 50 metų amžiaus, turi padidintą riziką koronarinės širdies ligos išsivystymo riziką vėlesniame amžiuje. Šis tyrimas aprašytas straipsnyje, publikuotame gruodžio mėn. Amerikos prevencinės medicinos žurnale. Mokslininkai iš Karolinska instituto Švedijoje tyrinėjo įrašus apie visų pacientų išrašymą iš ligoninės Švedijoje nuo 1987 iki 2001 metų. Iš viso rasta 44826 įrašai apie išrašymą iš ligoninės dėl depresijos (19620 vyrų ir 25206 moterų), ir 1916 šių pacientų vėliau išsivystė koronarinė širdies liga. Buvo įvertinta ir amžiaus, lyties, geografinės padėties ir socialinės būklės įtaka. Visų amžiaus ir lyties grupių pacientams, kuriems buvo diagnozuota depresija, apie 1,5 karto daugiau išsivystė koronarinė širdies liga negu pacientams, kurie nesirgo depresija. Med. dr. Kristina Sundquist rašo: "Atliktas tyrimas rodo, kad jauno ar vidutinio amžiaus žmonės, kurie hospitalizuojami dėl depresijos, turi didesnę riziką sirgti koronarine širdies liga. Svarbu, kad pirminės sveikatos priežiūros specialistai, kurie rūpinasi depresija sergančiais pacientais, gydytų depresiją, kaip papildomą ir nepriklausomą koronarinės širdies ligos rizikos faktorių. Pacientai, sergantys klinikine depresija, turėtų būti gydomi ne trumpą laiką, bet turėtų gauti ir palaikomąją terapiją, kad galėtų apsisaugoti nuo depresijos atsinaujinimo."

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Populiariausių straipsnių Top-100
   
 
     
Prisijunk prie gerbėjų rato Google Plus! Mūsų jau 500. Skelbk informaciją, dalinkis naujienomis. Būk matomas!