LT   EN   RU  
2021 m. gegužės 15 d., šeštadienis Straipsniai.lt - Teminis naujienų ir straipsnių katalogas
  Sveikata
Moterų priklausomybės ligos

2005-10-04 | Pasak Kauno visuomenės sveikatos centro specialistų, moterų alkoholizmas turi specifinių bruožų. Moterų priklausomybė dažniausiai atsiranda vėliau nei vyrų, pagalbos į gydymo įstaigą dauguma kreipiasi apie 40 – ies, jau priklausomos nuo svaigalų. Jei piktnaudžiavimo alkoholiu požymiai ima ryškėti vyresniame amžiuje, dažniausiai jie lydi anksčiau prasidėjusią depresiją. Sulaukę 50 – 60 metų moterys, skirtingai nei vyrai, žymiai rečiau nustoja gerti savo pastangomis. Moterys dažniausiai pateikia šias besaikio alkoholio vartojimo priežastis: pogimdyminė depresija, nevaisingumas, abortas, gimdos pašalinimas, persileidimas, lytinis šaltumas; psichologinės traumos – artimųjų mirtis, skyrybos; ekonominiai ir socialinės gerovės stoka – pinigų stygius, kasdieninė rutina, sekinanti mažų vaikų priežiūra. Specialistų nuomone, moteris į alkoholizmą gali pastūmėti: vieno arba abiejų tėvų netektis ankstyvoje vaikystėje, tėvų, o ypač motinos šiurkštumas, priešiškumas savo vaikui. Įtakos turi neadekvatūs jausmai: savęs nuvertinimas, kasdieninė įtampa, nesaugumas, susipainiojimas jausmuose ir t.t.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Ar Jums reikia AA?

2005-10-04 | Tik Jūs pats galite nuspręsti, ar norite būti Anoniminių alkoholikų draugijos nariu, - jei galvojate, kad tai Jums gali padėti. Mes susibūrėme į AA, kadangi nebegalėjome kontroliuoti savo gėrimo. Mes vis dar negalėjome prisipažinti, kad niekuomet nebegalėsime saikingai gerti. Po to išgirdome iš AA narių, kad mes esame ligoniai. Sužinojome, kad daugybė žmonių lygiai kaip ir mes kenčia dėl kaltės, baimės, vienatvės, beviltiškumo jausmų. Sužinojome, kad šie jausmai mus lydi dėl to, kad mes sergame alkoholizmu. Mes pasistengėme suvokti, ką alkoholis mums padarė. Čia pateikiame keletą klausimų, į kuriuos pabandėme sąžiningai atsakyti. Jei į keturis ar daugiau klausimų atsakėme TAIP, reiškia, esame giliai įklimpę į bėdą dėl girtavimo. Pažvelkite dabar į save. Atminkite, kad nėra jokios gėdos pripažinti, kad turite tokių rūpesčių.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Alkoholizmas ir savižudybė

2005-10-04 | Nustatyta, kad apie trečdalis savižudžių yra priklausomi nuo alkoholio. Savo ruožtu 5-10% piktnaudžiaujančių alkoholiu asmenų baigia gyvenimą savižudybe. Daugelis nusižudo būdami neblaivūs. Alkoholio problemų turėjusiems savižudžiams būdinga:
· labai ankstyva girtavimo pradžia;
· ilgi girtavimo laikotarpiai;
· pasigėrimai;
· prasta (fizinė) sveikata;
· prislėgta nuotaika;
· nesklandus asmeninis gyvenimas;
· neseniai patirta asmeninė netektis (iširusi šeima, skyrybos arba mirtis);
· nepatenkinami darbo rezultatai. Nusižudę piktnaudžiaujantys alkoholiu asmenys ne tik buvo pradėję girtauti jauni, labiau pasigerdavo, bet ir dažnesniais atvejais gimė ir augo girtaujančiose šeimose. Paaugliams savižudžiams vis dažniau nustatomas piktnaudžiavimas narkotikais ir kitomis psichoaktyviomis medžiagomis.
Alkoholizmo ir depresijos sutapimas labai didina savižudybės pavojų

Lankomumo reitingas

plačiau >>

"Alkoholizmas - silpno žmogaus liga"

2005-09-16 | Gatvėje sutiktų klaipėdiečių teiravomės, ką jie žino apie kodavimą nuo alkoholizmo, ar alkoholizmas yra liga, ką jie mano apie nepilnamečių girtavimą, apie besaikį alaus plempimą...

Inga

Nežinau, kas yra kodavimas nuo alkoholizmo, nors kažką teko girdėti. Alkoholizmas greičiausiai yra liga. Ją išsigydyti gali tik turintis valios žmogus. Alus yra alkoholis, nes turi laipsnių. Šiais laikasi jaunimas geria per daug. Matau, kaip girti vaikšto gatvėje.

Tadas

Nemokėčiau paaiškinti, kas yra kodavimas. Gal padeda mažinti priklausomybę? Teko apie tai girdėti iš televizijos, draugų, skaityti laikraščiuose. Alkoholizmas - ir liga, ir priklausomybė. Tai didelė bėda, nes mažėja darbo ir žmonės geria. Jaunimas irgi labai geria, seka tėvų pėdomis. Alus yra alkoholis, nors kitiems - ir gaivinamasis gėrimas.

Nijolė

Žmonės koduojasi, o paskui kurį laiką negeria alkoholio. Bet jei žmogus pats nenorės, tai nepadės joks kodavimas. Reikia pačiam valios turėti, priešingu atveju jokie vaistai nepadės. Alkoholizmas prasideda nuo silpnybės, o paskui baigiasi liga. Dirbu mokykloje ir universitete, mano aplinkoje negeriama. Nematau girto jaunimo. Alus - alkoholis, nuo jo taip pat galima pasigerti, jei vartosi dideliais kiekais.

Lankomumo reitingasKomentarų: 1

plačiau >>

Europos psichiatrijos istorija ir Lietuva (4 dalis)

2005-09-08 | “Šiandien budėjo gera seselė: leido paverkti, kitos tuoj suleidžia vaistus” – guodžia savo likimą ir giria seselės žmogiškumą 2004 m. Kauno psichiatrijos ligoninėje uždaryta paruošti pensionatui ‘vangios schizofrenijos‘ auka Daivutė. “Pasaulyje, gerbiamasis, yra trys rūšys niekšų: naivieji įsitikinę kad tai jų didžiausias kilnumas; drovieji savo niekšiškumo drovisi bet jei jų veiklos planui reikia vis dėlto jį parodo; ir pagaliau tiesiog niekšai, - rašė F.Dostojevskis. Kauno apskrities Viršininko tarnyba 2004-07-29 išdavė siuntimą Nr.483 p.Vytautui S., sov.psichiatrijos “šefui“ (R.Kalantos laikų vykdomojo pirmininkas) uždaryti kančioms ir patyčioms 50 nuošaliame Kėdainių neįgaliųjų pensionate įdukrą D.D., jos legaliai gydytojai (D.D. kreipėsi 2001 m. nesant ir nebuvus psichikos sutrikimo, kuris reikalautų prievartos), straipsnio autorei 2003-02-21 raštu, kurio reg. Nr. G-12/3, pareiškus Kauno savivaldybės sveikatos skyriui apie D.D. sov.psichiatrijos aukos statusą, reabilitacinės programos ir gydymo algoritmų nebuvimą: 1,5 metų stebėjus ir nesant nė vieno paranoidinei (pervardintai iš vangios) schizofrenijai, dėl kurios 22 kartus talpinta į psich. ligonines, simptomo (nesant jų aprašymo ir ligoninių išrašuose), tačiau esant ryškiems hospitalizmo reiškiniams, dvylikapirštės opaligei, kepenų dismetaboliniams pakitimams bei akivaizdiems postresinio sutrikimo simptomams: uždarymo baimė, prievartos reminiscencijos, labilus emocinis elgesys, išgąsčio reakcijos ir net kalbos sutrikimui po 2000 m. ilgalaikės hospitalizacijos, dėl kurio pavyko padėti.

Lankomumo reitingasKomentarų: 103

plačiau >>

NLP atsiradimo istorija

2005-09-05 | Žmogaus smegenys - tai galingiausias kompiuteris. Tačiau žmogus išnaudoja tik 1 ar 2 procentus tų galių, kuriomis jį yra apdovanojusi gamta. Iš esmės protingesnis yra ne tas, kas turi daugiau „pilkosios masės“. Protingesnis yra tas, kas sugeba išnaudoti didesnę dalį jam gamtos suteiktų galių. Neurolingvistinio programavimo teorija ir siekia parodyti, kaip žmogus gali efektyviau išnaudoti šias galias. Priešingai paplitusiai nuomonei NLP nėra nei psichoterapija, nors psichoterapeutai naudodamiesi NLP technikomis pasiekia įspūdingų rezultatų. Tai nėra prekybos vadybininkų apmokymo programa, nors vadovaudamiesi jos dėsniais jie taip pat pasiekia daugiau negu vidutinių rezultatų. Tai ne saviugdos vadovas, nors tie kas vadovaujasi NLP, sako neįsivaizduojantys savo gyvenimo be to. NLP mėgina rasti paaiškinimą kaip mes žinom tai, ką žinom, kodėl mes esam tokie, kokie esam ir kaip tapti tokiais, kokiais norime tapti. 1976 metais Santa-Kruzo apylinkėse esančiame namelyje Ričardas Bendleris ir Džonas Grinderis pirmą kartą pavartojo Neuro-Lingvistinio programavimo terminą savo teorijai pavadinti. Neuro - reiškia tai, ką mes darome smegenų pagalba. Lingvistinis - reiškia žodinė arba nežodinė kalba, kurios pagalba mes sistematizuojame ir perduodame savo mintis. Programavimas - tai unikalus būdas, kurio pagalba žmogus surenka visa tai į viena visumą, kad organizuotų savo elgesį. NLP - tai poveikio darymo sau ir kitiems technologija.

Lankomumo reitingasKomentarų: 6

plačiau >>

Neurolingvistinio programavimo (NLP) technikų naudojimas bendraujant su klientais

2005-09-05 | Nauda: Seminaro- treningo (stebėdami savo ir kitų elgesį) metu dalyviai išmoks atpažinti svarbiausius kūno kalbos signalus, būdingus konkrečiam asmeniui. Lavins praktinius įgūdžius ir išsiaiškins, kaip užmegzti neverbalinį dialogą ir suprasti ką ir kaip žmogus/klientas mąsto, kaip atpažinti ir įtakoti atitinkamas kliento būsenas bei nuotaikas, užprogramuoti “palankų” kliento sprendimo priėmimą, įveikti klientų pasipriešinimą bei išvengti konfliktinių situacijų naudojantis NLP technikomis.

Seminaras skiriamas:

Vadovams, pardavimo vadybiniams ir kitiems darbuotojams, kuriems dažnai tenka bendrauti su žmonėmis.

Tikslas:

Supažindinti su NLP įtakojimo sisteminiu metodu: lavinti įgūdžius keičiant savo elgesį, norint pasiekti norimų kito žmogaus elgesio pokyčių ir parduoti prekę/paslaugą.(Penki būdai kaip įtakoti klientus).

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Šamaniškos apeigos - su narkotikų pėdsakais

2005-08-13 | Paslaptinga mėnesiena. Bendravimas su medžiais ir akmenimis. Vynas, atskiestas vandeniu. Po to - staiga pakitusi būsena. Visa tai patyrė psichologas 53 metų Arūnas Kuras, praleidęs parą Švenčionių rajone, ant piramidės formos kalno, rašoma "Lietuvos ryte". Ten jį senas pažįstamas buvo pasikvietęs papildyti energijos atsargų. Tačiau psichologas nepatikėjo, kad neįtikėtinai pakitusi jo būsena - vien šamaniško ritualo pasekmė. Vilnietis nedelsdamas kreipėsi į medikus. Šie jo organizme rado narkotikų. To ritualo organizatorius vilnietis Gintaras Normantas paaiškino "Lietuvos rytui", jog magiškoje vietoje per pilnatį kiekvienas gauna tai, ko nori: laimės, džiaugsmo. "Aš noriu, kad žmonės žinotų, kuo jie rizikuoja vykdami į panašias vietas, ir saugotųsi", - kalbėjo "Lietuvos rytui" A.Kuras, sutikęs papasakoti visas šio keisto ritualo detales. Narkotikų kontrolės valdybos viršininkas A.Kvainickas, šią istoriją išgirdęs iš "Lietuvos ryto", pradėjo svarstyti, kokie galėjo būti tikrieji vadinamojo žynio tikslai. Pasidomėjęs, ar A.Kuras - turtingas žmogus, kokių gali turėti ryšių, A.Kvainickas spėjo, kad "žynys" galėjo tikėtis taip pasinaudoti jo, kaip psichologo, sugebėjimais daryti įtaką kitiems žmonės, per jį valdyti jo pažįstamus, nes kelis kartus buvo pasiteirauta ir apie A.Kuro santykius su buvusia jo žmona, kuri yra Seimo pirmininko Artūro Paulausko sesuo. Šios giminystės Kurų šeima yra nutarusi neafišuoti.

Lankomumo reitingasKomentarų: 1

plačiau >>

Europos psichiatrijos istorija ir Lietuva (3 dalis)

2005-08-10 | Nuo pat žmonijos kultūros aušros ETIKA sudarė pagrindinę gydymo meno dalį. Psichiatras yra gydytojas ir visuomenės narys, tad privalo gerbti visiems gydytojams skirtus medicinos etikos principus bei jų specifines implikacijas psichiatrijoje, jausti atsakomybę už kiekvieną žmogų. Psichiatro kaip ir kiekvieno žmogaus etinį mąstymą ir elgesį lemia sąžinė ir jo individualūs sprendimai, tačiau jis privalo laikytis minimalių profesijai būtinų etinių standartų, kurių reikalavimus apibūdina Pasaulio Psichiatrų Asociacijos Generalinės Asamblėjos patvirtintos profesinės ETIKOS REKOMENDACIJOS, atsižvelgiančios į didžiulius kultūrinius, teisinius, ekonominius bei socialinius skirtumus įvairiose pasaulio šalyse, ir kurių psichiatras privalo visada ir bet kuriuo atveju laikytis. Psichiatrijos tikslas yra gydyti psichikos ligas ir ugdyti psichinę sveikatą, panaudojant geriausias turimas mokslines žinias bei etinius principus, gerbiant gydomo asmens žmogiškąjį orumą ir siekiant tarpusavio supratimu bei bendra atsakomybe pagrįsto terapinio kontakto, kurį kuria pasitikėjimas ir nuoširdumas. Pacientas informuojamas apie savo būseną bei visas terapines procedūras ir jų alternatyvas, apie jų pasekmes. Joks gydymas ar procedūros neskiriamos prieš paciento valią.

Lankomumo reitingasKomentarų: 35

plačiau >>

Europos psichiatrijos istorija ir Lietuva (2 dalis)

2005-08-09 | 1988 m. Sovietų Sąjungoje, kurios sudėtyje buvo Lietuva, “nuimta” nuo įskaitos 2 milijonai žmonių! T.y. “tik” 2 milijonams žmonių nereikėjo būti psichiatrinėje įskaitoje, tačiau jie joje buvo: 2 milijonai žmonių PRIVALĖJO reguliariai lankytis psichoneurologiniame dispanseryje, kuriame bet kokios pretenzijos dėl vyravusios netvarkos, stagnacijos ar korupcijos reiškė uždarymą į psichiatrinę ligoninę; neatvykus paskirtu laiku - dispanserio gydytojo ar seselės apsilankymą namuose, apie kurį paprastai sužinodavo kaimynai; kilus konfliktui šeimoje ar su kaimynu buvimas psichiatrinėje įskaitoje reiškė “ligos” paūmėjimą ir grėsmę būti uždarytam, ir t.t. Tik 2 milijonai suluošintų žmonių likimų, apie kuriuos Lietuvoje, kalbant apie psichiatriją, nutylima ir neužsimenama. Tokiai situacijai yra palanki gynybinė pozicija bei, vykstant piktnaudžiavimams, neišvengiama vertybių korozija psichiatrinėje sistemoje. Vertybių sistema posovietinėje visuomenėje yra “apversta aukštyn kojom“, tačiau net čia paralelių su posovietine psichiatrija nerasime, nes visuomenė buvo jos kontroliuojama ir niekada nebuvo apie ją pakankamai informuota. Totalitarinis režimas ir informacinė visuomenė yra nesuderinami.Sovietiniame totalitariniame režime kontroliuoja baudžiamoji psichiatrija.

Lankomumo reitingasKomentarų: 4

plačiau >>

Populiariausių straipsnių Top-100
   
 
     
Prisijunk prie gerbėjų rato Google Plus! Mūsų jau 500. Skelbk informaciją, dalinkis naujienomis. Būk matomas!