LT   EN   RU  
2021 m. gegužės 15 d., šeštadienis Straipsniai.lt - Teminis naujienų ir straipsnių katalogas
  Sveikata
Laikas eina ne ligonių naudai

2005-05-20 | Sąnarių endoprotezavimui skiriama per mažai lėšų, todėl skausmus kenčiantiems pacientams eilėje operacijos tenka laukti 3-3,5 metų. Iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) sąnarių endoprotezavimui šiemet skirta 14 mln. litų. Lėšų per pastaruosius ketverius metus beveik padvigubėjo, tačiau tai menka paguoda operacijų laukiantiems ligoniams. Trejetą metų jie turi gyventi su kasdieniniu skausmu, vartodami vaistus. Medikai tvirtina galintys daugiau atlikti šių operacijų, jei būtų nuperkama daugiau endoprotezų. Lietuvoje vis daugėja ligonių, kuriems reikia sąnarių endoprotezų. Šiuo metu jų implantavimo operacijų Valstybinės ligonių kasos (VLK) sudarytoje eilėje laukia beveik 26 tūkstančiai šalies gyventojų: 11764 - klubo, 14115 - kelio, 35 - peties, o 17 - kitų sąnarių pakeitimo endoprotezais. Šios operacijos daromos aštuoniolikoje šalies ligoninių. Apdraustieji sveikatos draudimu sąnarių endoprotezą gauna nemokamai. Jie paštu Valstybinės ligonių kasos Sąnarių endoprotezų skirstymo komisijai atsiuntę prašymą ir pažymą, įrašomi į eilę. Ligoniai gali rinktis ligoninę, kurioje nori operuotis.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Tėvų sukrautas kapitalas vaikų ateičiai

2005-05-20 | Pasaulio sveikatos organizacija skatina šalių vyriausybes, visuomenę ir atskirus asmenis labiau saugoti motinų ir vaikų sveikatą. Visi privalo būti atsakingi už jų gerovę, ją užtikrinti, stengtis išvengti gimdyvių ir kūdikių mirties atvejų. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, pasaulyje miršta daugybė mamų ir vaikų nėštumo, gimdymo laikotarpiu bei pirmąjį naujagimių gyvenimo mėnesį (iki 28 d.). Praėjusiais metais nuo komplikacijų, patirtų nėštumo ir gimdymo metu, mirė daugiau nei pusė milijono moterų ir 10,6 mln. vaikų iki penkerių metų. Lietuvoje nuo 1996 m. iki 2003 m. nėščiųjų ir gimdyvių mirtingumas sumažėjo 5,4 karto, kūdikių mirtingumas sumažėjo 1,4 karto. 2003 m. iš 1000 gimusiųjų mirė 6,75 kūdikiai, 1996 m. - 10. Siekiant kuo plačiau informuoti moteris, kaip išsaugoti savo ir kūdikių sveikatą, didžiulį darbą atlieka Kauno visuomenės sveikatos centro (KVSC) specialistai. Jie kartu su klubu “ViVa” P. Mažylio gimdymo namuose neseniai buvo surengę popietę nėščiosioms tema “Nėštumas ir infekcija”, kitame renginyje pristatė 2003 ir 2005 m. atliktus nėščių moterų bei kūdikių mitybos tyrimus bei surengė diskusiją apie sveiką nėščių moterų mitybą. Specialistai platina patarimus, kaip nėščiosioms sveikai maitintis, kaip sukurti saugią aplinką vaikui, apie nėščiųjų dantų priežiūrą.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Ateities poliklinikoje - elektroninės kortelės ir receptai

2005-05-20 | Pirmasis elektroninės duomenų bazės, kuri leis šalies gydymo įstaigoms keistis informacija ir spartinti ligonių gydymą, etapas bus įdiegtas jau po metų. Gydytojams kasdien tenka pildyti šūsnis dokumentų, todėl pacientams jie negali skirti pakankamai laiko ir dėmesio, o už kabinetų durų rikiuojasi eilės. Išlaisvinti medikus nuo šio darbo padeda informacinės technologijos. Tačiau jas yra įdiegusios dar nedaug gydymo įstaigų. Iki kitų metų Lietuvoje planuojama sukurti nacionalinės elektroninės sveikatos branduolį - duomenų bazę, kuri leis sveikatos priežiūros įstaigoms keistis informacija. Vėliau sistema bus plėtojama visose poliklinikose ir ligoninėse, o ilgainiui užmiršime ir popierines korteles bei receptus. “Mūsų poliklinikoje galima užsiregistruoti pas gydytoją internetu, taip pat pas bet kurį specialistą. Nebereikia vaikščioti į polikliniką vien tam, kad gautum talonėlį. Sumažėjo eilės prie kabinetų, daugiau tvarkos”, - sako pensininkė Audronė, sostinės Centro poliklinikos pacientė.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Į ligoninę - tik vienai dienai

2005-05-20 | Vakarų patirtimi remiantis įsteigti dienos chirurgijos centrai įgyja ligonių pasitikėjimą, tačiau dar nėra iki galo sutvarkyta slauga namuose. Lietuvoje kol kas veikia tik trys dienos chirurgijos centrai: du iš jų - Kaune, o vienas - Alytaus apskrities ligoninėje. Pirmasis šalyje beveik prieš tris mėnesius duris atvėrė Kauno apskrities ligoninės Dienos chirurgijos skyrius, o netrukus - Kauno 2-osios klinikinės ligoninės Dienos chirurgijos centras. Šiuose centruose atliekamos tokios operacijos, po kurių ligoniai tą pačią dieną išleidžiami namo. Ateityje Lietuvoje tokių centrų turėtų daugėti. Kauno apskrities ligoninės Dienos chirurgijos skyriuje per maždaug pustrečio mėnesio atlikta 310 chirurginių operacijų suaugusiems ir vaikams. Pradėjus skyriui dirbti, operacijų įkainiai buvo labai maži: operacija, atlikta Dienos chirurgijos centre, buvo apmokama žymiai mažiau nei tokia pati, atlikta stacionare. Nuo gegužės 1-osios dienos chirurgijos centrų įkainiai padidinti ir beveik sulyginti su stacionaro įkainiais. Pavyzdžiui, už kojų venų operaciją Dienos chirurgijos skyriui ligonių kasa mokėdavo apie 800 litų, o dabar - 1100.

Lankomumo reitingasKomentarų: 1

plačiau >>

ES pinigais kamšomos sveikatos sistemos spragos

2005-05-20 | Sveikatos priežiūros įstaigos dalijasi ES struktūrinių fondų paramą. Iš viso sveikatos sektoriui 2004 - 2006 metams numatyta skirti 148,5 mln. litų. Pasirašyta sutarčių 90 mln. litų sumai, likusiems 57,5 mln. litų paraiškos bus teikiamos artimiausiu metu. Projektai įgyvendinami dviejose srityse - kardiologinės sveikatos priežiūros paslaugų stiprinimo ir plėtros bei bendrosios praktikos infrastruktūros plėtros ir modernizavimo. Vienas iš ES prioritetų sveikatos apsaugos srityje - ji turi būti prieinama, kokybiška ir teikiama laiku visiems šalies gyventojams. Lietuvoje atokesnėse kaimo vietovėse, rajonuose, kurie susiduria su socialinėmis ir ekonominėmis problemomis, sveikatos priežiūros įstaigų tinklas išplėtotas dar nepakankamai, trūksta įrangos, specialistų, teikiamos nekokybiškos paslaugos. Pasak Sveikatos apsaugos ministerijos sekretorės Romaldos Baranauskienės, ES pinigai padės spręsti šias problemas. Padedant ES, stiprinama kardiologinė pagalba. Šios srities paslaugos bus efektyvinamos bei plėtojamos modernizuojant sveikatos priežiūros įstaigas. Ši priemonė skirta mirtingumo nuo širdies ir kraujagyslių ligų mažinimui bei kardiologinės pagalbos gerinimui.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

ES pradeda naują kovos su rūkymu kampaniją "Pagalba - už gyvenimą be tabako"

2005-05-20 | Jaunimas, nerūkantys ir tie, kurie nori mesti rūkyti, nuo šiol galės gauti pagalbą ir pradėti gyvenimą be tabako. Tokią pagalbą jiems suteiks šiandien pradedama nauja, 72 milijonų eurų kainuosianti ES kovos su rūkymu kampanija. Europos Komisijos narys, atsakingas už sveikatą ir vartotojų apsaugą, Markos Kyprianou, pradėjo kampaniją Rond-Point Schuman žiede prie Europos Komisijos Berlaymont būstinės Briuselyje, atidengdamas kampanijos šūkį "Pagalba - už gyvenimą be tabako" ("HELP: For a Life Without Tobacco") ant didelės pripučiamos konstrukcijos, kuri apkeliaus visų 25 ES šalių sostines. Europos Komisijai naująją kampaniją parengė sveikatos apsaugos ir viešųjų ryšių specialistų konsorciumas. "Pagalbos" šūkiui apkeliavus visas ES šalis vasarą prasidės reklamos kampanija televizijoje ir kino teatruose. Komisijos narys M. Kyprianou pareiškė: "Rūkymo sukeltos ligos ir mirtys ES šalims kainuoja 100 milijardų eurų per metus. Prevencija ir informacijos kampanijos, tokios kaip "Pagalba", yra investicija į sveikesnę ir geresnę mūsų piliečių ateitį. Kampanija ne tik skatins jaunimą rinktis gyvenimo būdą be cigaretės, bet ir pabrėš pasyvaus rūkymo žalą bei palaikys siekį uždrausti rūkyti viešose vietose". Europos Komisija naujajai kampanijai nuo dabar iki 2008 m. numatė 72 milijonus eurų. Paaugliai (nuo 15 iki 18 metų amžiaus) ir jaunimas (nuo 18 iki 30 metų amžiaus) bus svarbiausios kampanijos tikslinės grupės.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Nepažintoji homeopatija

2005-05-14 | Prieš 200 metų Samuelis Hahnemannas išrado naują vaistų gaminimo būdą. 40 savo gyvenimo metų jjis paskyrė tobulinti naujam gydymo metodui - homeopatijai. S.Hahnemannas pastebėjo, kad chininmedžio žievės dozės sukelia maliarijos simptomus, o mažos dozės gydo tą pačią ligą. Jo posakis "Panašų gydome panašiu" atspindi homeopatijos esmę. Pavyzdžiui, kava tonizuoja organizmą, o homeopatinis kavos preparatas vartojamas nuo nemigos. Homeopatijos preparatai gaunami daug kartų juos skiedžiant, tačiau atskiedus paprastai vaistai bus neveiksmingi, juos reikia suplakti (dinamizuoti). Taip medžiagos kinetinė energija virsta vaisto energija. Šiuo būdu pagaminti vaistai rezonuoja su žmogaus sutrikusiais ritmais ir suderina organizmo funkcijas. Dėl to prasideda sveikimo procesas. Homeopatija remiasi viso organizmo harmoningumo principu. Kadangi organiniai pakitimai organizme yra antriniai, visas organizmas yra sudėtingesnis nei vienas organas. Taigi liaudies žodžiai, kad visas ligas sukelia nervai, iš dalies yra teisingi, nes žmogaus organizmo funkcionavimą reguliuoja galvos smegenys. Būtent iš ten duodamos leisinos ar neteisingos komandos. Todėl homeopatas su pacientu dirba kaip psichoterapeutas. Jo tkslas - leisti pacientui atsiverti, kad suprastų ligos priežastį, ir homeopatiniais vaistais paveikti ne tik simptomus, bet ir ligos šaknį.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Kas liūdi pavasarį?

2005-05-14 | Pavasarį linksma ne visiems. Kai kam pavasarį gyventi labai sunku. Kodėl? Pažiūrėkime į pavasarį psichiatro akimis. Tai – metas, kai klientų padaugėja. Pirmas toks padaugėjimas būna rudenį – spalio ir lapkričio mėn., antras – kovo pabaigoje ir balandžio mėn. Žmonės, kaip susitarę, ima šiuo metu labiau nerimauti, depresuoti, aiškintis santykius ir jausti, kad „kažkas ne taip“. Dėl rudens depresijos lyg ir aiškiau: tuo metu mūsų geografinėje platumoje ima trūkti saulės šviesos. O mes, homines sapientes, istoriškai esame kilę iš šiltų ir saulėtų kraštų: vieni sako, kad iš Afrikos, kiti – iš Kaspijos stepių, treti – iš Tibeto. Viskas vyko palyginti neseniai – prieš kokį šimtą tūkstančių metų. Todėl mūsų smegenys dar nepasiruošusios periodiškam saulės stygiui ir persijungia į apsauginį režimą. Na, o kaip pavasarį? Juk pavasaris – kaip tik toks metas, kai saulės šviesos padaugėja. Augalai ima žydėti. Daug kam net strazdanų atsiranda. Na, jiems gal dėl išvaizdos nemalonu. Kitiems – alergija nuo žydinčių augalų. O ko depresuoti tiems, kurie neturi strazdanų ar slogos? Pavasarinė depresija dažnokai skiriasi nuo rudeninės. Rudenį žmonės melancholiškesni, pasyvesni. O pavasarį – nerimastingesni ir dirglesni. Ir tuomet, ir dabar justi šioks toks prislėgtumas (depresijos komponentas), tačiau pavasarį depresija dažniau turi nerimastingumo atspalvį. O kur nerimas, ten pagal seną psichoanalitinę tradiciją reikia ieškoti potraukių.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Europos psichiatrijos istorija ir Lietuva (1 dalis)

2005-05-12 | Bandydami įvertinti ir įvardinti mūsų vietą istoriniame Europos psichiatrijos kontekste bei žinodami kokią vietą visuomenės gyvenime sovietmečiu užėmė psichiatrija, kurios svarbiausia paskirtis tapo visuomenės kontrolė, nustembame, kad susirgimą, kurio pagalba iš visuomenės būdavo eliminuojami kitaminčiai, vokiečių psichiatrai aprašė tada, kai niekas dar nežinojo ir neįsivaizdavo būsimos Spalio Revoliucijos, kurią po pusės amžiaus pakeis tokio lygio stagnacija, kai reformistinių idėjų, vakaruose laikomų aspiracijomis, turinčius asmenis, remiantis moksliniais sovietinių psichiatrų nurodymais, bus galima talpinti tik į specialiąsias, itin griežto režimo psichiatrines ligonines, ir tik kai jie praras bet kokį domėjimąsi ne tik reformomis, bet ir savo paties likimu, juos leis talpinti į bendrąsias psichiatrines ligonines. 1911 m. E.Bleuler aprašydamas schizofreniją negalėjo įsivaizduoti, kad 1970-1980m.m. TSRS išbujos spec.ligoninių, saugomų automatais ginkluotų kareivių kad nuo gydymo neišsibėgiotų, tinklas, o schizofrenija 1972m. Lietuvoje bus “diagnozuojama“ ... dėl Trispalvės iškėlimo Nepriklausomybės dienos proga Vasario 16-osios išvakarėse, kad ekspertizę skyrusių KGB tardytojų klausiami kada jų diagnozuotas susirgimas prasidėjo, teismo ekspertai psichiatrai turės tvirtinti jog būtent nusikaltimo padarymo metu, t.y. keliant lietuvišką trispalvę ...

Lankomumo reitingasKomentarų: 28

plačiau >>

Pas odontologą - be baimės

2005-05-04 | ,,Kai buvau mokinė, sėdėdama dantų gydytojo kėdėje sau į koją iš baimės žnybdavau taip, kad po to ilgą laiką toje vietoje dar būdavo matyti žymės.0 dabar drąsiai sėdžiu odontologo kėdėje, nes nebejaučiu jokio streso, skausmo, nebegirdžiu erzinančio garso", - džiaugėsi Kauno medicinos universiteto visuomenės sveikatos specialistė Liudvika Lovkytė. Tokiais žodžiais patikėti sunku. Juk dažniausiai apsilankymas pas odontologą asocijuojasi tik su neigiamomis emocijomis: nerimu, baime, skausmu. Jaustis saugiai ir ramiai pas dantų gydytoją dažnai negali netgi patys odontologai. L.Lovkytės požiūris radikaliai pasikeitė po to, kai ji išbandė naują dantų gydymą odontologiniu lazeriu. Anksčiau dantų gydytojų bijojusi moteris įsitikino, jog gydymas šiuo prietaisu nesukelia jokių nemalonių pojūčių. Tuomet ji ryžosi netgi ištaisyti kosmetinius dantų ir dantenų defektus. Vis daugiau žmonių nori turėti ne tiktai sveikus, bet ir gražius dantis. Vien higienos ne visada pakanka. Naudojant odontologinį lazerį tobulas šypsenas be skausmo gali turėti kiekvienas, ne tik kino žvaigždės", - teigė Vilniuje įsikūrusios lazerinės kosmetinės odontologijos klinikos ,,Pilėnė" odontologė Lina Tvarijonavičienė.

Lankomumo reitingas

plačiau >>

Populiariausių straipsnių Top-100
   
 
     
Prisijunk prie gerbėjų rato Google Plus! Mūsų jau 500. Skelbk informaciją, dalinkis naujienomis. Būk matomas!